Brexit

Ajo qe s’me pelqeu mua tek megallomania angleze, ishte fjala e kr,Theresa ku kundershtoi referendumin skocez. Tipike per fuqit qe bashkimin e mbajne me zor, me dhune.

Skocezet e bene referendumin ne 2014 Pjero dhe i thane jo pavaresise.

Po Adi, por po kerkojne nje tjeter tani.

Ska refendum pavaresije cdo 2-3 vjet se humbe te parin.

S’ka referendum brenda nje mandati, pune 4-5 vjet, por me pas ke te drejte.

Te bejne ca te dune, vec mos te dale me May ne tv se na e shpifi.

Nuk mund te besh referendume per ceshtje si pavaresisa,ne cdo 2-3 vjet.
Referendumi tjeter mund te behet pas 10-20 vjeteve.
Edhe tani po te behet referendum JO-ja do te fitoje prape.

Djema, eshte diskutuar edhe ketu ne EU/BE puna e referendumeve, si princip, se sa here e kur mund te behen, dhe shumica ishin te mendimit qe nje referendum nuk mund te behet sa here e kerkon nje grup njerzish por te respektohet mandati i nje fuqie, mandati i nje pozite, nje qeverie, çka do te thote se nese ben referendum gjate mandatit te PS, psh me 2016, dhe ke humbur, ata qe kerkojne referendumin, kane te drejte ta kerkojne kete ne mandatin tjeter, eshte apo nuk eshte ne pushtet PS, dhe kjo fuqi apo fuqi tjeter, ka te detyrimin t’ua japi kete te drejte kur te doje ajo, daç ne vitin 2017, daç ne 2018, daç ne 2019, daç ne 2020, por jo pas 2021, dates kur i mbaron mandati. Prandaj dhe qeverite i organizojne/lejojne referendumet kryesore politike apo per çeshtje kardinale, gjithmon ne fund te mandatit te tyre, muajt e fundit, kuptohet edhe per te testuar votuesin per zgjedhjet e ardhshme.
Keshtu qe teorite per referendume pas 20 vjetesh, jane prralla politike te thena neper kafene.

Referendumet per pavaresi behen nje here ne gjenerate o Pjer jo kur tju teket politikaneve per ti perdorur per konsum te brendshem politik, plus ajo budallaqja e Skocise harron se shumica e Skocezeve jane kunder pavaresise.

Ajo shumica qe 52% , pra 2% me shume se gjysma. Referendumet 1 here ne gjenerate, e dijsha dhe une dikur, por ka ndryshuar.

Skocia operon praktikisht si shtet I pavarur.
Referendumi per pavaresine u be rezultati ishte JO tani skocezet,me sakt politikanet e tyre,bejne mire te vazhdojne punen dhe mos nxjerrin pretekste per nje referendum te ri.
Referendumi per pavaresine,nuk eshte referendum taksash qe mund te behet nje here ne vit apo ne 2-3 vjet.
Referendumi per pavaresine behet ne 10-20 apo ne mos me shume vjet.
Perndryshe Kuebeku ne Kanada duhej te kerkonte cdo vit referendum meqe ne referendumin e fundit qe u be para nja 20 vjetesh JO-ja fitoi me 51%.
Kerkesa e KM skoceze eshte idiotllek.

Nuk eshte budedallik ACDC, per vete faktin se ka ndryshuar konfiguracioni politiko-ekonomik ndermjet Britanise dhe EU. Tani skocezet, duan qe te jene ne EU, pse duhet t’ua privosh kete te drejte.

Ska si te jene ne EU skocezet.
Nese behen shtet I pavarur duhet ta nisin aplikimin nga e para,nuk eshte se do ti zene vendin Anglise.
Pra do te jene jashte EU per nja 10 vjet…

Mundet, por ama skocezet po e kerkojne EU dhe referendumin, dhe kundershtimi qe zj,May i beri skocezve ne parlamet dje-pardje, vetem sa ndezi me keq gjakrat.

Kundeshtimi ka qene i drejte.
Nuk behet referendum sa here u teket politikaneve.

Po me e forta ishte se eshte krijuar nje komitet ne Angli (grup qytetaresh) qe kerkojne te ndreqet gabimi i referendumit, duke pretenduar se jane bere gabime, se shume njerez nuk votuan, hakerat bene punet e tyre, etj,etj. Dje dhe pardje ata dolen rrugeve ne proteste.

Dje Junkeri deklaroi përpara gazetarëve se britanikët nuk dalin dot pa paguar nja 50 miliardë stërlina gjoja detyrime ndaj BE. Pasi iu vunë llogarive, ministrat anglezë i kujtuan Junkerit se paskan hedhur në buxhetin e BE rreth 500 miliardë stërlina, nga viti 1973 e deri tani dhe se Britania qenka kontribuesi i dytë më i madh pas Gjermanisë. Theksuan se shteti britanik zotëron rreth 130 miliardë asete të BE të cilat do i kërkojë mbrapsh. Junkeri nuk u duk më para mikrofonëve për ndonjë deklaratë tjetër.

1 Like

Mbaroi dhe kjo çështje. Me siguri më pas do dalë që hakerat rusë zgjodhën BoJon. Gjithsesi, nuk mbetet më asnjë pengesë për Brexit.