Buletini i Peshkut 27/06/17

Kamerat e fshehta, produkti më i shitur online
Dyqantaxi.com, shitësi më i madh online në Shqipëri, ka konfirmuar për Peshkun se kamerat e fshehta kanë qënë produkti më i porositur gjatë javës përpara zgjedhjeve parlamentare. Mikrokamerat, e maskuara në ora dore apo çelësa makine fals duket se janë përdorur për të provuar se për kë është votuar. “Në zgjedhjet vendore 2015 një klient nga një qytet i Shqipërisë erdhi në Tiranë dhe bleu gjithë stokun e kamerave të fshehta që dispononim për shitje.” - na thonë burime brenda kompanisë.

PS forcë e parë në Skrapar
Këto janë rezultatet e KQZ-së për Skraparin: PS 7429 vota; LSI 5739 vota dhe PD 1248 vota. Nga perceptimi i përgjithshëm do kisha vënë bast se LSI merrte dyfishin e votave të PS-së në Skrapar, por do kisha humbur. Partia Socialiste ka arritur të mbledhë 1690 vota më shumë, atje n Çorovodën e bukur, mes maleve dhe halleve, siç shkuhej tek peshku dikur.

OSBE dhe Ambasada amerikane flasin për zgjedhjet
“Politizimi i vazhdueshëm i organeve dhe institucioneve të lidhura me zgjedhjet, akuzat e gjera për blerjen e votave, dhe presioni ndaj zgjedhësve ulën besimin e publikut në procesin zgjedhor” - tha Roberto Battelli, Koordinator i Posaçëm dhe udhëheqës i misionit të vëzhguesve afatshkurtër të OSBE-së, në deklaratën e përbashkët të vëzhguesve ndërkombëtarë. “Praktikat e të kaluarës u përsëritën, veçanërisht shqetësimet për frikësime dhe presione ndaj votuesve, duke krijuar një atomosferë negative." Edhe amerikanët kanë bërë disa kritika, por e konsiderojnë të vlefshëm dhe real rezultatin e përgjithshëm “Edhe pse disa nga shkeljet zgjedhore të dëshmuara ishin serioze dhe duhen adresuar, ato nuk ishin aq të përhapura sa të ndryshonin rezultatin e përgjithshëm të zgjedhjeve” - thuhet në deklaratën e Ambasadës amerikane.

LSI do bëjë opozitë të fortë, thotë Vasili
"LSI do jetë në vijën e parë kundër bandës nacional- socialiste të Rilindjes”, deklaroi sot kryetari i LSI-së, Petrit Vasili në nj deklarat gjatë së cilës ai akuzoi “bandat e Rilindjes” për vjedhje votash sëbashku me “policinë e drogës”. LSI, sipas numërimeve të deritanishme ka fituar rreth 200.000 vota dhe 19 deputetë në Kuvendin e Shqipërisë.

Bojaxhi, Blushi, dhe shumë të tjerë nuk hyjnë dot në Kuvend
Gjergj Bojaxhi, Ben Blushi, zonja Hafizi, zonja Doda, Arben Ristani, Gert Bogdani, Preç Zogaj, Fitim Zekthi e të tjerë njerëz të njohur që garonin për një vend në Kuvendin e Shqipërisë nuk ia dolën. Rezultati ka lënë jashtë edhe Ministren e Novacionit znj. Milena Harito nga ana e socialistëve por humbjet më të mëdha i ka pësuar PD dhe partitë e vogla të cilat reduktojnë apo humbasin fare edhe vendet që kishin deri tani. Megjithatë, do të ketë edhe rishtarë në Kuvendin e ri, Salinjani dhe Balliu i ri (të dy do bëhen deputetë tashmë) kanë qenë në shënjestër të të pakënaqurve nga listat e PD.

1 Like

PD ka dale parti e trete ne nje qark, ne Berat.
DHe per fare pak vota mund te ishte parti e trete edhe ne Gjirokaster.

Vetem Mimoza Hafizi eshte zonje? Mesila dhe Milena jane dore?

Jane bere shqipot si Xhejms Bonda, te gjithe me kamera te fshehta. Tani qe mbaruan zgjedhjet ke do pergjojne? Grate/burrat?

1 Like

Jo jo, edhe Gjergji, Beni dhe Gerti zonja jane.

1 Like

Për këto deklaratat e Vasilit ,vlen ajo shprehja : nuk ka bythë ku të rri muhabeti. Ose ndryshe : o mëndje të hëngsha munë ,kë rri e dëgjoj unë !

Zheji permendi dje 6 gjenerale te droges qe supozohet te kishin ndihmuar PSne ne blerjen e votes. Po kshu Pollo permend blerjen e votes si shkak per humbje. Duket se ka nje te vertete. K’to kamerat e fshehta me siper nuk jane shit per me filmu ditelindje e festa.
Te gjithe bertasin kapeni hajdutin (PD, LSI dhe partite e vogla) po ASNJE rast konkret nuk eshte provuar e denoncuar ne polici. Mos po instalohet nje tip i ri vjedhje vote si bicim ristan v.2? Apo sore losers.

nuk e kuptoj si mund te gjesh se per ke votohet nepermjet mikrokamera te instaluara ne ora dore apo çelësa makine fals.

a mund te na iluminoje ndonje Arsen Lupen blogu per kete çeshtje?

Ti thjesht fotografon voten tende. Dhe pastaj e paraqet tek pronari yt, apo bleresi i kesaj here, nese je freelance.

1 Like

Tiko, ndihmojne per te provu per cilen parti ke votuar, jo me spiunu voten e te tjereve.

Cdo gje tjeter mund te jete e vertete pervec te vertetes thua ti? Po te kishin fakte edhe Zheji edhe Pollo do t’i kishin thene. Nuk mund t’i thone elektoratit qe ju ka rene mbeshtetja dhe gjejne lloj-lloj justifikimesh.

aha as me shkonte ne mendje.

por kam nje pyetje tjeter: mund te thoni afersisht sa kushton nje kamer e tille, dhe sa kushton vota e blere, dmth a del hesapi pa hanxhine?

Edhe kameran ta japin ata qe te blejne voten. Nuk e blen t’i kameran, e blejne ata. Ti voton, fotografon dhe i kthen celesat ustait. Proven e votes e ka ai tani… :slight_smile: :frowning:

dmth teknika e ka bere edhe ne kete rast diabolizmin e saj te zakonshem, tani pirdhi ne te votes se fshehte. Nuk e kap kurre hajdutin sepse nuk mund ta pergjosh hajdutllikun pa thyer parimin e fshehtesise se votes.

s’ka faj Stalker qe e konsideron genjeshter dhe hipokrizi zgjedhjet demokratike, veper fashiste.

dmth teknika e ka bere edhe ne kete rast diabolizmin e saj te zakonshem, tani pirdhi ne te votes se fshehte.

Jo detyrimisht. Italia jugut e ka pas kte si problem (me duket) dhe qeveria pergjithesisht i del kondra me denime drastike.
Nji opsion tjeter do ishte me perdor tekniken per ti sfumu kto metoda. Nj psh do ishte me i mbush muret e mbrendhshme te tavolines ku voton, me foto te fleteve te votimit te mbushura…

me teper se problemi i denimit eshte problemi si e kap hajdutin. Si e kapin hajdutin ne Italine e Jugut? Kete po diskutoj.

Ndersa mbushja e mureve me foto votimesh me duket pese me hiç sepse bosi nuk te kerkon vetem nje foto, por nje video me heqjen e vizes, palosjen e fletes, etj.

Pastaj ne lidhje me kete problem ne boten e trete ka fenomene te tjera qe nuk ekzistojne nga nahija jone. Ne shum vende te botes trete, psh ne Lindje te Larget, njerzit kane te zhvilluar konceptin e lojalizmit (ne as fjale nuk e kemi, perdorim vetem fjalen “servilizmit”), dmth votohet natyrshem partia e bosit, pa ta kerkuar bosi.

Dmth ne keto vende me kete mendesi demokracia si koncept ne vetvete rezulton trapllik, e per me teper trapllik i imponuar.

Hajdutin veshtire ta kapesh dhe kjo i dhi punet. Te gjithe mund thone votat u vodhen, u blene dhe faji ngelet pezull. Vertet problem. Vetem nese cost benefit ratio behet jo terheqes (shteti ligjor etj etj) mund te frenohet fenomeni.

Persa i perket botes trete me mire mos me e diskutu fare. E pame te pranvera arabe…

Se u be nja dy-tre here pa votu,dhe nuk arrita t’ia jap shuplaken e 1 milionte e nje Sales heren e kaluar,po vota sikur fotografohej me cel.,pse duhen keto kamera?Apo dhoma nuk eshte me aq e fshehte sa me pare.Edhe kur i perdorin shqipot arritjet me te reja te teknologjise,i perdorin per djallezi.

I gjendet ilaci dhe atyre marifeteve. Ashtu sic ka scramblers per linja celulari, per mikrofone, ka scramblers edhe per video apo foto, domethene te mos mund ta aktivizosh dot kameren ne dhomen e votimit.e te ta marre me miza sa here te ndezesh kameren.

kjo eshte njera fele, sepse fela tjeter eshte: Po e shofim tek dimri oksidental …

“PS forcë e parë në Skrapar”

:smile: