Burra dhe Gra

Në qeveri sot kemi 8 burra dhe 7 gra. Pra jemi në kushte të barazisë gjinore. Por ndërkohë, 85% e kryetarëve të Bashkive janë burra. Në zgjedhjet e 2015, 90% e kandidatëve për krerë të bashkive ishin burra. Si e shpjegoni ju këtë diferencë?

Dualitetet përsëriten. Në statistikat e fundit të publikuara nga INSTAT shohim se pothuajse 2 ndër 3 të diplomuar në arsimin e lartë në Shqipëri janë vajza. Ndërkohë, vetëm 2 ndër 10 administratorë biznesesh të mëdha janë gra. Konkretishtm 80.8% e administratorëve të bizneseve me mbi 50 puntorë janë burra. 19.2% janë gra.

God made for man a throne, for woman an altar, ka thene nje humanist i moth, po kujt ia tha!

Shume i drejte problemi i ngritur. Dhe le t’i fillojme gjerat nga vetja pasi komunistet duhet te jene gjithmone ne pararoje te inisiativave per te udhehequr masat. Ja tani, na thuaj ti shoku Blendi pse gruaja jote nuk konkuroi per Kryetare Bashkie apo dhe Partie ne zgjedhjet e kaluara. Dhe a do konkuroje ajo ne zgjedhjet e ardhshme apo do i leme femrat ne politike te prezantohen vetem nga Monika Meta dhe Jozefina Topalli? Apo nga ajo tjetra qe s’ia di as emrin po qe te varte prej koqesh ne maje te palmes?
Presim nje pergjigje sa me te shpejte prej jush meqe jeni jo vetem hapesi i temes po dhe i zoti i blogut.

nga vete natyra e femres, ato nuk para e pelqejne politiken, femra me shume pelqen/terhiqet muzik e melo-drama :laughing:

Edhe gatim dhe pastrim shtepia Pjer, mos harro.

kjo eshte e vertete e dashur, se ja shoh grun time, qejfi i saj pastrim e gatim,

Lulet o Pjer lulet, dhuroji here pas here gruas lule qe ta kuptosh se qejfi i saj nuk eshte vec pastrim e gatim! Pastaj mund te pish vere me koper e majdanoz i qete… :slightly_smiling_face:

ke te drejte e dashur, dhe per te mos ngelur dhe une prapa, nje here i bleva gruas;

  • Grua, te kam sjell per Shen-Valentinin,- dhe gruaja ktheu koken e habitur, - nje luleeee lakreee,- dhe nje buzeqeshje u ravizua ne fytyren e saj.

:smile:
20% u ravizua ne buzeqeshje ne fytyren e saj, 80% u ravizua buzeqeshja ne fytyren tende sepse lulelakra perfundoi meze per darke.

1 Like

Ncncnc piramide je o Pjer, edhe dashurine e ke me fajde!

1 Like

natyrisht i modho, se u shoqerua me nje gote raki ,
nuk ka gjo me te bukur se lule laker me karrota, qepe, ullinj, limon dhe djath te bardhe :laughing:

te knoqet shpirti! masanej ja fut ene i laper grus per gallate! ja fut i gjume masanej per shtat pal qefe!

Kot u harxhove. T’i kishe dhene nje kopje te VQ.

2 Likes

Tani po shkon shume larg! VQ ja ka dhene per ditelindje. Shen Valentini eshte feste romantike, ndaj dhe lule laker me karrota, qepe, ullinj, limon dhe djath te bardhe.

Tani per temen, njeri aspekt i pabarazise mund te jete vertet shoqeria e dominuar nga meshq, por aspekti tjeter eshte qe edhe femrat vete nuk eshte se e kerkojne kete pergjegjesi, te drejtojne ndermarrje apo ministri. Me ka rastisur te takoj edhe biznesmene shume te suksesshme shqipfare, edhe nga ato qe ndoshta me goje nuk e thone por e mendojne ate shprehjen “nuk e bej dot” dhe pak a shume sipas kokes dhe festja. Pershtypje ime eshte qe ato qe jane te prirura drejt karrieres dhe biznesit ne nje menyre apo nje tjeter e gjejne rrugen. Ato qe s’kane pretendime dhe ju mjafton thjesht nje pune zyre apo kuzhina dhe rritja e femijeve, aq e kane vrapin dhe hapin, nuk perpiqen per me shume.

ti ne teme ishe, kot dole nga tema duke u bere gjasme serioz. Teme karagjoze eshte ne vetvete, si çdo teme e epokes ngambrapa.
Njeri aspekt i temes, ose i femres, eshte: pse te kerkoje te beje me teper femra kur burri mban ere qepe, hudra dhe gjize per shen Valentin? Tjetri aspekt, fela tjeter, eshte: pare qe burri qelbet ere raki e hudhra per shen Valentin, pse te mos mbajme ne vete ere te qelbur hudrash dhe rakie edhe per 28-29 Nentor? Dhe hop krijohet levizja femen qe ka perfshire boten mbare ku 80 % e femrave qe mbajne ere raki e hudra, ja kalojne 20% te burrave me te vertete burr me lesh n’turr.

Pa tallje tani dhe un: nuk e di me perqindje, e nuk i besoj shume perqindjeve per keto pune, sot me duken femrat qe kane me teper inisiative se meshkujt, tani meshkujt me duken te trembur nga vixhuti i gruas. Grate me duken me te hedhura, me te sigurta, me kerkuese, e ndjejne qe sot eshte koha e tyre, koha te marrin hak per eren e hudres dhe rakise ne shekuj.

Fenomenin e kam vene re edhe ne internet, mund ta konstatosh edhe ne Peshk, ke ketu femra qe te shajne nga nona, bile mezi presin rastin per ta bere kete, ose me mire e benin perpara kete pune, se tani tonusi i Peshkut ka rene ne pergjithsi.

Duke lon’ rakin, venen dhe mezen - bile edhe grun’ e superknoqme, menjihone,

or’ taj, Pjero belgo-peshkopajsi:

aty mo nolt, tek nji tem e Skinerit, u ankove me sa ta hongri palla se s’po i jepshe dum si me fut ekonominë politike të Skenderbeut në kuadrin e VQ. Ndryshe, si bonte robi pri Kruje me rrumullakos bilancin kontabel t’vet. Dhe bile, na vune tonvet me t’shpjegu zotnies tate se çor osht dukati, çor osht thaleri - çor osht dollari, biles!
E pra, kur un po t’shpjegoj si rrutullohet bilanci ekonomik i Skinerit, n’ven me më diftue se çere thot’ i zoti i VQ per buxhetin e “shtetit shqiptar të pavarur të Skënderbeut”, ti vjen dhe m’thu:

tash, me ket menie qi ke, a je tuj fol për statujat e Skinerit me pall’ sheshit apo statujat e kalit me koqe sheshit?

Pergjigje per klase te pare fillore:
Ne Qeveri perzgjedhja e Grave vjen nga kreu i Ekzekutivit, Edvin Kristaqi, i cili ka preference per femrat si bashkepuntore si ne Bashki ashtu edhe ne Qeveri. Kurse krietaret e Bashkive vijne si te forte me kredencialet e tyre per te mbledhur VOTA. Me pak Fjale, zgjedhja nga Njeshi shpesh here eshte me e kualifikuar se zgjedhja nga shumica e popullit, qe jo rrallehere zgjedh te Forte e figura te dyshimta.
Ky eshte shpjegimi pse disa popuj pranojne Monarkine para Demokracise.