Cambridge Analytica në qendër të vëmendjes

ca

Kompania thote se puna e tyre me te dhenat i mundesoi zotit Trump te fitonte zgjedhjet me nje diference prej 40,000 votash ne 3 shtete te rendesishme per sistemin e kolegjit elektoral, edhe pse ne total kandidati ishte 3 milion vota mbrapa rivales Clinton. Ne programin investigues nga Channel 4 ne Britani, njerez te Cambridge Analytica tregojne disa nga marifetet e tyre sekrete dhe potencialisht ilegale ne ndikimin e zgjedhjeve.

Turruni e blini facebook stocks

O Sale. Mos i ha keto genjeshtra te sajuara nga pasuesit e Trumpit qe duan te minojne punen e Mullerit qe u be nje vit e gjysem qe vazhdon te germoje ne kanalet e mutit per te na vertetuar qe Trumpi fitoi se e votuan ruset. A, dhe grate qe iu binden burrave, sic tha shoqja Klinton.

Bledar, kur Obumja përdori po të njëjtën teknikë me Cambridge Analytica gjatë zgjedhjeve të 2012 sahanelepiresit e “agjtacjon propagandës” e quajtën gjeni…Kemi po të njëjtën situatë sot nderkohe qe gavgjisin si qenër të zgjebosur.
Karma is a bitch!

Trump fitoi fair and square .urrejtjen e racizmin ai I gjeti nde mes amerikaneve nuk I krijoi por pati paturpesine ti shfrytezoje.

2 Likes

It’s no good fighting an election campaign on facts
because actually it’s all about emotion
_The big mistake political parties make _
is that they attempt to win the argument
rather than locating the emotional center of issue the concern,
and speaking directly to that

…excellent

skandal pas skandali, u 10-je dhe Amerika

1 Like

Po te ishte keshtu, do te kishte fituar edhe PD-ja ketu. Por, ajo u shkermoq si buke e thare.

Ne video ai tipi thotë që kyt lojen e kanë në edhe në ballkan kohët e fundit…

Jetojme ne nje fshat global te lidhur ngushte me njeri tjetrin ne te mira e te keqija.
https://americaneye.al/zbulimi-protesta-per-armet-kimike-terren-eksperimentimi-per-facebook/

Ku ta kapesh e ku ta leshosh kete shkrim nga “american eye” ne shqiperi?

Një burim pranë një agjencie shumë të rëndësishme ligjzbatuese

Shume bindese!

Hetimi që po zhvillohet në SHBA ka arritur në përfundimin se një kompani e njohur, Cambridge Analitica ka përdorur të dhënat e 50 milionë njerëzve në Facebook që të shpërndante Fake News në lidhje me zgjedhjet amerikane për President dhe të ndikonte në axhendën e diskutimit politik.

Faleminderit i lebetitur qe perhap Fake News.

Je e mirepritur. Prandaj na ka dhene perendia dhembe per te pertypur e jo per te gelltitur cdo gje.

Ka njerez qe nuk fusin ne goje gjithcka. Prandaj na ka dhene perendia sy e hunde.

Qe kur lindim eksplorojme boten fale gojes…

s’kom faj un qe tek tema e laktozes, nuk jam i preokupuar per alegjine qe shkton qumshti tek peshqit, por per alergjine qe shkakton biberoni tek peshqit:

Gjembi eshte ne denial…edhe shume pastertore

Pas lindjes rritemi e kuptojme me shume se foshnjet. E di qe jo te gjithe por nje pjese e mire e njerezve. S’po e kaloj temen ne dege te tjera, po e mbyll me kaq.

1 Like

Ajo cfare eshte e jashteligjshme nuk eshte perdorimi i te dhenave, por mbledhja e te dhenave, menyra si u mblodhen. Por jam i sigurt qe ti kete e di, prandaj e hedh gjylen te mullaret dhe jo te shtepia. Perdorimi i te dhenave ne fushaten e Obama’s nuk ishte sekret, madje per sa i perket fejsbukut, te dyja fushatat kishin akses tek i njejti set te dhenash dhe nuk u moren ilegalisht.

https://www.technologyreview.com/s/509026/how-obamas-team-used-big-data-to-rally-voters/