Ç'do të thotë zgjedhja e Trump për Europën?

Nëse ata që thanë se pas zgjedhjeve amerikane bota nuk do të jetë më njësoj kanë të drejtë, atëherë edhe Europa do të ndryshojë, ndoshta, tjetërsohet në vitet që vijnë. Ngritja e partive nacionaliste në vende si Austria, Franca apo Holanda nuk është gjë e re, por pas Brexit dhe tani Trump, këto forca populiste pritet të përfitojnë një rritje në popullaritet. Tani ata kanë jo një histori suksesi, por dy. Marine Le Pen duket në qiellin e shtatë mbi Paris, ndërsa komenton se “e pamundura u bë e mundur” dhe shpreson për presidencialet e 2017 në Francë.

Liderat e forcave të djathta ekstreme në Parlamentin Europian, Maj 2014. Nga e majta, Matteo Salvini, Lega Nord; Harald Vilimsky, Partia Austriake e Lirisë; Marine Le Pen, Fronti Kombëtar Francë; Geert Wilders, Partia Holandeze e Lirisë; dhe Gerolf Annemans, Vlaams Belang, Belgjikë. (Credit: Reuters/Francois Lenoir)

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Shba,Australia ,kanadaja thone jane ndertuar nga emigrantet po fillozofi nga rroshniku mejton ndryshe .

Ti ke problem me English lol. Emigrante PA dokumenta mi shoqe. Nuk te perze njeri. Boll mo u qarravite.

Te presim zgjedhjet ne Austri,France,Gjermani dhe do te jemi me te mencur…ja bullgaret zgjodhen Presidentin proRus…
Ndryshime do te kte,kjo eshte e qarte …mendoj qe kur i sheh gjerat nga 1989 deri me sot,munde te thuhet qe ka perfunduar dominimi i liberalizmit.Ndersa sa bukur filloi,1989 ra muri i Berlinit…1992 EU,optimizmi,mireqenia …Bill Clinton,Tony Bler,Schroeder …globalizmi,multikulturalizmi,liberalizmi,tregje te hapura…
Tani do te perjetojme ndrydhje Trump,Marine Le Pen,Farage,AfD…

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Nashi you shokeni e shoqeni qe po predikoni vdekjen e multikeltyralizmes e globalizmes na defteni nje dukuri te re ne historine e njerezimit qe ka triumfuar pa asnje setback e resistance nga e vjetra and I’ll rest my case.

krahu i djathte do vij ne pushtet ne gjithe europen. multikultarizmi ka deshtuar, europe dhe europianet po shkerdhehen perdite nga globalizmi qe e ka mbushur kontienentin me pushtues muslimane qe e kane zgjedhje dhe urdher nga kurani te mos asimilohen ne shoqerine perendimore. Fatmiresisht nje pjese e europianeve po zgjohen dhe me vote te sjellin te djathten ne pushtet per te rregulluar situate ku e ka cuar civilizimin liberalizmi i mutit.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

““skender”” e therrasin klyshet e pushtave … autoktonet e therrasin ne emer …GJERGJ KASTRIOTI…

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

2 Likes

per fat te keq populizmi i djathte e ka te lehte te gjeje terren ne nje situate te tille, naivitet qe ndoshta do sjelli fatalitetet e veta. sa me shpejte te kuptohet qe kohet e arta te lulezimit ekonomik te perendimit nuk kthehen me ne ekonomine globale aq me mire do jete.
prandaj me duken komplet surreter debilash qe rrejne popujt e vete me luge bosh.

I dhjere je por krenar me koken lart .:smile:

Do vije mer do vije fashizmi me gjith luftra e qamet, po do ngrihet dhe antifashizmi ku do bashkohen te djathte e te majte te ndershem. Dhe ndryshimi nuk do jete nje Nuremberg ku u varen ca krere por do eksterminohet rraca e keqe fashiste ne dhomat e gazit qe vete do i kene ndertuar.

Saktesisht cfare po ndodh ne Europe… http://www.bota.al/2016/11/a-do-te-vershoje-ne-europe-nje-revolte-alla-trump/

problemi real qe duhet shtruar eshte kush eshte kercenimi, peshkaqeni real (problemi i vertete), emigrantet, populistet e djathte, kapitalizmi global, kush shkaku e kush pasoje, a mund te zevendesohen keto te gjitha me nje te vetme, emigrantet psh, sic boni trump, sic po tentojne te bejne keta kaqolat ne foto

Liberalizmi nuk eshte tum,nuk eshte problem vetvetiu por varet si e shfrytezon.psh.Merckel tash eshte duke e shfrytezuar qe perfaqesuesve te kapitalit te madh ti gjej fuqi te lire punetore,edhe pse kjo eshte ne pikepyetje sepse shumica dermuese e refugjateve nga lindja e aferte jane te paarsimuar.Ajo cka eshte e sigurte eshte duke e dobesuar shoqerine gjermane.Gjitashtu perdoret si arme edhe “korrekt.politike” kunder atyre qe jane kunder prurjes se arapeve te dyshimte.Shpallen si ksenofob,fashist…
Liberalizmit i duhet nje mase mbrojtese ne formen e mendjes se shendoshe.
Dua te them Jo kunder liberalizmit,por KUNDER derivateve si marxizmi kulturor dhe korrektesia politike…gjera me te pshtira qe ka lindur sistemi i sotem.

Nga ana tjeter pajtohem qe sistemi i vlerave qe shpik sintagma te coroditura si - behu korrekt ndaj tjetrit mos e flit te verteten,te diskriminojme ne menyre pozitive,rritja negative,te gjithe jemi vellezer ne kete bote,multikulti etj…meriton te humb nga skena politike.

Elektoralisht Marine Le Pen nuk ka asnje shanc për të fituar presidencialet e 2017 sepse në France ato janë me dy raunde dhe, edhe nese kalon në raundin e dyte, do të kete perballe perfaqsuesin e stabilimentit, të mbeshtetur nga e majta dhe e djathta njeherazi. Shto qe ajo vete eshte kokrra e stabilimentes, sepse eshte deputete në Parlamentin Europian (fale sistemit proporcional në zgjedhjet europiane, sepse deputetllikut në Parlamentin francez, ajo dhe partia e saj i rrujne bishtin fale sistemit mazhoritar me dy raunde të zgjedhjeve parlamentare)