Ceshtja e Kryeprokurorit.Cfare thote Kushtetuta e Shqiperise per zgjedhjen e tij?

Duke marre shkas nga debati mbi nevojen e nje Kryeprokurori te perkohshem doja te dija perse duhet ky prokuror i perkohshem.
Cfare thote kushtetuta e Shqiperise per zgjedhjen e Prokurorit te Pergjithshem?

Kushtetuta është ligji, por atje komandon maliqi

1 Like

Kushtetuta thote qe duhet ta zgjedhe KLP. KLP nuk eshte formuar akoma. Duhej te ishte formuar ne Prill, por PD e bojkotoi dhe bllokoi. OPDAT dhe EURALIUS thane qe duke qene se kushtetuta nuk mund te perdoret, per shkak te mungeses se KLP, deri ne formumin e KLP duhet vendosur nje prokuror i perkohshem. Prokurorin e perkohshem mund ta caktoje parlamenti, sipas OPDAT dhe EURALIUS. PD e gjeti si justifikim e tha qe reforma ne drejtesi u prish. Ambasadori amerikan ia kthey dhe tha qe nuk u prish reforma ne drejtesi, por u prish mundesia e politikaneve qe vene prokurore qe mbrojne te korruptuarit (Llalla dhe PD)

Me nje fjale ta interpretojme Kushtetuten sipas qefit…A e parashikon Kushtetuta Prokurorin e Perkohshem?

Ja se ta shtjelloj une me detaje. Kushtetuta parashikon te behet me KLP, dhe ashtu do te behet, me KLP. Ligji shqiptar thote qe nuk ka rruge tjeter pervec kushtetues. Dhe deri sa te krijohet KLP, qe eshte bllokuar nga xhihadistet enveriste anti-perendimore te Sali Berishes, ligji shqiptar parashikon qe te vendoset nje prokuror i perkohshem deri sa te mundesohet zbatimi i kushtetutes.

Arsyeja se pse KLP nuk eshte krijuar deri me sot, eshte sepse Vettingu eshte ankimuar nga PD dhe nga gjykatesit e korruptuar me qellim per ta vonuar sa me shume, dhe sepse shoqeria civile nuk ka anetare qe te plotesojne kriteret e pranimit. Deri sa te krijohen keto kushte te kushtetutes, ligji shqiptar kerkon qe Prokurorine ta drejtoje nje prokuror i perkohshem.

Ngaqe militantet xhihadiste enveriste te Sales e kane per zakon te justifikojne edhe vrasjet e shqiptareve te pafajshem ne trotuar, shqiptaret kane qene te detyruar te kerkojne ndihme ligjore nga misione nderkombetare, misione perendimore, per te zgjidhur ngerce te tilla ligjore. Misione si EURALIUS nga BE dhe OPDAT nga SHBA nuk kane asnje interes te kapin prokurorine e pergjithshme, apo te mbrojne politikane te korruptuar. Ndaj misionet nderkombetare e shqyrtuan rastin, dhe thone qe deri sa te behet KLP dhe te respektohet kushtetuta, ligji shqiptar lejon qe te vendoset prokuror i perkohshem. Prokurori i perkohshem zgjidhet me gjysmen e gjysmes se parlamentit, me 36 vota. Dhe qe prokurori i perkohshem te mos jete i njeanshem, politik, si Adriatik Llalla, qe mbron te korruptuarit, perendimoret sugjerojne qe prokurori i perkohshem te zgjidhet me mirekuptim midis PD dhe PS.

Edhe pse ligji ia lejon ta votoje vete, PS eshte gati ta beje kete leshim per hir te integrimit. Sic leshoi KQZ, policine, kater ministra dhe gjithe aparatin qe kontrollonte zgjedhjet apo blerjen e votave per hir te integrimit, edhe tani po te tregon qe eshte gati ta beje kaq. PD nuk eshte gati te beje asnje bashkepunim, por ka si synim qe te vazhdoje te bllokoje integrimin, me qellim qe as vitin qe vjen te mos hapen negociatat. Ti perderisa ke mbrojtur edhe masakrimin e shqiptareve te pafajshem ne trotuar, edhe gerdecin, sigurisht qe do te mbrosh cfaredo lloj gjeje vetem qe femijet e Sali anti-perendimorit te vazhdojne luksin me parate e shqiptareve neper Meksike. Por ja qe ekspertet perendimore e interpretojne ligjin dhe kushtetuten ndryshe nga xhihadistet.

2 Likes

Ai Llalla duhet te largohet nje ore e me pare. Nese ka njeri me te pa afte qe ka vegjetuar dhe vetem ka marr lek per levizje prokuroresh ai eshte. Kushdo qe do te vij do jete te pakten 2 here me mire.

3 Likes

Duhet largu nga dritarja jo nga dera, eshte perfaqsues i nje kaste hajdutesh qe e ka kthhyer institucionin ne ciflig.
Kushtetuta eshte vetem fija e barit ku do te kapet lulximi i shqupit per te zgjat procesin

Ore percfare duhen Prokuroret dhe Kushtetuta ne Shqiperi se nuk po e kuptoj ?!
Ky Llalla cfare prokure ka mbrojt desha me thon, ke ka mbrojt ky pronat e shtetit, shtetin territorin shqiptar ? cfare ka bo sa ka qene gjalle ne Prokurori ?
Ka marr ndonje dekorate, ka ndimu qeverine, rendin, parlamentin, ligjin, ka godit ndonje grup mafioz me emer ne Tirane Tropoj Durres Vlore Elbasan, Shkoder Fier, Gjirokaster, Gjiri Lalezit, Lazarat, Burrel Bulqiz, Korce, Pogradec! Berat, Kombinat Laprak Vorri i Bomit !

Ne Parlamentin shqiptar, per 27 vjet me radhe…, diskutojne… dmth diskutojne …e diskujtojne, …e diskutojne e diskutojne …e diskutojne pa fund… pa fund , …ore pa fund… nenenet e Kushtetute…dhe ne fund …asnji nuk eshte i qarte …se cfare thote Kushtetuta !
Prap prap prap te kushtetuta vijne dhe prap e dsikutojne nga fillimi !! :))
Kushtetuta ta merni vesh ju katunar, osht e omel, mjalt, si tju a shpjegoj un juve, keni honger noi her baklava ! Nje ashtu, shtro pet, e hudh arra, shtro pet dhe hudh arra, dhe ne fund pastaj i hudhim sherbet !
Vallahi vallahi, ku t mos kem dacin e modh, Llalla osht tip bababxhani, osht aq i urte sa ene tokes, kur ec, nuk i msho shume se ka frike se rendohet toka gjynof rob zoti !

Gazetari: "Ne Parlament do jene 3 kandidate, 2 zoterinj dhe nje zonje. "Lufta " eshte mes dy zoterinjve, po ka mundesi ta fitoje dhe zonja " Me pak fjale, ka 100% shanse qe te jete nje nga 3 kandidatet perfundimtare :joy:

PD-ja meqe nuk eshte dakort te zgjedhin prokurorin e perkohshem me konsesus politik, le ti drejtohet gjykates kushtetuese pewr interpretim, por mos te kercenoje me mosbindje civile se la nam. Osht bo si qyravec.

Llalla eshte turpi me i madh i ketyre 25 viteve tranzicion. Debil me te madhe se ky nuk ka bere vaki te emerohet ne poste te tilla zyrtare.

Cfare beri Sollaku dhe Rakipi me shume se Llalla?
Asgje.
Te tre njesoj kane qene.
Te korruptuarve nuk eshte prekur nje qime,jo me te japin llogari per vjedhjet e vrasjet.
Kane frike te zbatojne ligjet,se ndryshe e pesojne si shoferi i Sollakut qe e vrane ne sy te gruas se Sollakut.
Dhori Sollaku e mori mesazhin,dhe jo vetem qe la Shtytet te dalin te pashqetesuar nga Shqiperia,por me vone vepronte sipas urdherave qe i jepnin ata nga Zvicra.

Po hajt mo, kryeprokurorin do e zgjedhi vota e Tahirit :smile:

1 Like

… “Nxitimi i Ramës për të kapur prokurorinë, e cila heton ish-ministrin, të krijon përshtypjen se diçka don të mbulojë kryeministri për Tahirin. Në fakt kanabizimi i vendit nuk është vendim vetëm i Tahirit. Atë e lejuan kryeministri dhe ambasadorët, të cilët heshtën. Në një farë mënyre ish-ministri po paguan edhe politikisht aferën e kanabisit”…

Q.XH.

1 Like

Paska qene nje nate e mbingarkuar mbreme , sa iku " Xibraka " u prish dhe dora .

2 Likes

Tani qe nuk e ekspirtoje dot, duhet ta konsumojne brenda janarit

cfare te presesh nga miqte e vucicit ne tirane

http://www.balkanweb.com/site/pacolli-kritikon-diplomacine-e-shqiperise-nuk-kane-bere-sa-duhet-per-kosoven-duhet-te-punojne-me-teper/

1 Like

Kushtetuta e Shqiperise eshte bere me keq se ku… hyp njoni e zbrit tjetri .

Gjatoshi ka halline e tij mendoj une…xhaxhi Sajmir te merr me vete po nuk e shpetove nga prangat. Imagjino cdo behet me vone Qeveri e perkohshme 4 vjecare se PD e ka fajin heheheh…smells like communism bro…


antiperendimoret xhihadiste te sali berishes vazhdojne ta mbajne peng kete vend,