Çfar mendoni dhe propozoni qe ne blog te mund te diskutohet normalisht? Apo e quani situaten normale, nuk ju ben me pershtypje?

kte jepja deltes qe te beje nje flete rrufe, un po them per rregullore te re qe bllokon maskarain.

Gjemb mos bej xhibla, me thuaj kush eshte bllokuar pse ka share? Dhe jo vetem ka share peshq, po pse ka share ne pergjithsi. Me pak fjale kush eshte bllokuar pse ka dhi ne vend publik? Dhe ti e ke shume me te qarte se te tjere qe gjysma e peshqeve ketu vin per te dhi, dhe kush jane ata. Ti vetem pastron halen, dhe shpesh mutin vetem e mbulon me nje vel te tejdukshem, qe kuriozet ta shofin me mire.

pastaj edhe teknikisht ti nuk ke mundesi te bllokosh njeri.

U lute mos te komentojme. Po te plotesoj deshiren.

Nuk jam vetem une ketu. Ka dhe te tjere. Nuk e di a te kam thene se une s’paguhem per kete pune dhe kam nje pune tjeter qe paguhem, plus familjen.

Me mire nuk po e vazhdoj se do them ndonje gje qe s’e ndihmon dialogun.

qe t’ma plotsosh deshiren tamom, boji te fala Qemolit. o Qemolo ha ha ha.

Me ke sygjeron ta filloj bllokimin? Te vijne dhe administratoret e tjere e te thone cfare eshte politika e bllokimit.
@bsalaj @andri @Xixa-g @peshku @squarepusher

deklaroj publikisht …Pranoj te bllokohem .
sepse sa kam gjithe keto vite ketu kam vrejtur qe jam e vetmja perveq qe ofendoj tjeret por dhe fjalori im eshte i stermushur me banalitete , mund te ndodhe qe nuk korspodojne me ngritjen intelektuale qe posedoj , nuk korspodojne as me etiken e komunikimt por eshte virtualitet dhe kam deshire te shprehem per guximin qeme mungon ne realitet ,
kjo eshte arma e vetme qe posedoj , sepse ne kete forme ndihem superiore …etj etj -…
thuaji ju tash pse ky ndyshim ndodhi ne mua , por ja ndodhi rastestesishte , krejte rastesishte … kur u hap teme , ktheva dhe lexova postimet e mia , nje detal i vehtem mu kujtua . …
Nje here para shume kohe i them nje Afrodites nje shoqeje time qe kisha ne largesi ( fal Llotarise si gjithe tjeret ) kemi humb korspodence ditore te pakten ne rrjetat sociale nuk te shof ?
Ju intereson si ishte pergjigja e saj , ( dhe une e vleroj pertej gjenialitetit ne cdo rrafsh jetesore te arriturat e saj ) kjo ishte pergjigja e saj … i kam te mbyllura te gjitha , jo per kohen qe mund te me marrin por per emocionin qe me shkaktonin , tensionin dhe perkushtimin se si te i pergjigjem tjeterit qofte dhe per admirimin , keshtu stop cdo forme virtuale . realja qe prek ne perditeshmeri ka mjafte vibrim dhe ngjyrshmeri …
Kjo pergjegje e saj me beri te reflektoj dhe te njehem e ult per cdo sharje banale qe ju kam adresuar ,sepse dij per pasojat , une e dij qe kur ju kam ofenduar psh .ne familje ,ska se si te pakten per disa momente te mira ju mos te keni ndjere neveri per motren gruan e nenen e pafajshme dhe shfryre nervozen e juaj ndaj sajdo ti bie asaj nga qielli si vetetim ne nje dite te mire , jo pse ato paten faj jo qe ato e dine qe ju keni nje bote virtuale dhe fiksioni juaj qe tjetri zhveshi ne menyre te dhunshme moralin dhe fisnikrine e saj ndjeni neveri per te pafajshmet vetem pse kane nje gjini te brishte qe tjetri neperkemb vetem e vetem pse kam guximin dhe shfry kompleksin e krijuar une si sharjsja juaj ne kete rast fale anonimitetit .
Reflektor fjalet e Afrodites dhe kuptove qe nese dhe juve ju kam ofenduar me banalitet une nuk ju kam lekundur juve vetebesimin e gjinis por dij qe perdisa minuta kam shkaktuar tek ju nervoz e urrejtje per krejte njerzimin …
E kush jam une , askush tjeter veqse nje kavie qe fati deshti te jem rritur ne kete mjedise qe me mesuan sado shkolle te kam , sado te arrire ne jete , une nuk mund te tjetersohem por qendoj besik dhe ne afekt gjenezes , arma jone e vetme , e pakushtushme , banaliteti . fyrja ne gjini dhe procese fiziollogjik .
a nuk jam e ult ? jam shume e pranoj , por pasi qe ju e dini vetevetiu frustrimet e shume shkaktare tjere qe me bejne te mos ndjehem mire dhe gjithe kete energji negative per paknaqesite e mija me duhet diku tjeter ti kanalizoj prandaj fyej , prandaj ndihem superisor vetem per nje qast ,
dhe duke e ditur qe jam e paperseritshme kerkoj te me bllokoni,
por une e dij edhe nje qe une nuk do te permisohem sado qe me ndeshkoni , keshtu qe me perjashtoni … sepse prap do te perseritem ,
por per nje ju kerkoj falje . kerkoj ndjese nese vetem edhe per pak minuta kam ndrruar me fyrjen time ndaj jush disponimin e juaj karshi tjereve ne bote reale …

por sa vlene kjo apollogji …? asgje , bile bile dij qe as e pak tek asnjeri nuk do te reflektoj sepse nuk e ndjeni pasojen e peshes , dhe ju e keni shkarkuar diku tjeter sikurse une tek ju …

Kafshet, butaket si puna jote ke nona e familja do shkojne kur u vdes forca e argumentit. Ke e derdhmja e spermes ne fytyre femijeve. Ta kam thene dhe me pare, une nuk e ndyj ne llum, prandaj mos ki frike nga une. Trimerite sipas nevojes, balle per balle, vetem e me shoke, kane qene gjithmone ne jeten reale.

Ti je turpi i kesaj faqeje dhe i njerzve qe e administrojne. Dhe nuk po flas ketu per materialin e vjedhur perciptazi, por sistematikisht, te shpalosur pa thellsine minimale per te percuar nje mendim, te shitur si pune intelektuale origjinale. Po flas per lejen e heshtur qe te kane dhene te besh pikerisht ate qe po ankohesh se e bekan te tjeret. Te qahesh ti per cilsine e diskutimit ne peshk eshte peshtyme (ti do preferoje sperme ne fytre ketu) fytyres administratoreve e gjith komunitetit aktiv.

Ps: Vazhdo shi tani. Nuk kam me kohe per te humbur me ty ne kete teme. Fatkeqsisht duket se kjo eshte menyra qe edhe adminet kane vendos te implementojne kundrejt teje.

2 Likes

Qofsha gabim por po me krijohet pershtypja qe ti po ben c’eshte e mundur qe te te bejne ban dhe pastaj te hiqesh si viktime e te bertasesh me sharje nga familja “e shikoni cfare bejne adminet? ketu ka censure burra!”.

ti gjemb nuk kupton asgje, ben apo nuk ben ban nuk ka pike rendesie, sepse un po kerkoj te behet ban ke dhjet ne publik o qemolo ha ha ha, qofte edhe mua, e ti nuk je ne gjendje te thuash kujt i ke bere ban. Me tregon nje rregullore qe eshte per kalamajte e kopshtit, nuk ka asnje pike ku benet ban. Behet vetem bam ba ra bam.

te ka lene mangut nga trute komunizmi edhe ty, si mund te shaje nga familja nje person qe i behet ban, dmth qe vritet?

Meqe me erdhen dy mesazhe censure, per kuriozitet, cili ish admini qe censuroi dhe per cilen arsye?

admin pse me censurove komentet ti muve? Po ti qeke me keq se Enver Hoxha! ti je diktator! dhe ne shqiptaret diktaturen nuk e dum! e di ti kush jam une mer! un rri gjithe diten para biblotekes se Bostonit, dhe po jam majti ndonjonit te paraqitet atje ne jeten reale, e ta shofi masanej ku kan per t’i shku nofllat!

ik se nuk kam koh te merrem me ty, merrem me studime ne bibloteken e Bostonit dhe bej shkrime origjinale direkt nga koka ime.

Une e vrava. Ne nje teme qe, gjoja, do diskutohet per gjuhen qe perdorni, vazhdoni me te njejten gjuhe.

vdiq ene o qemolo ha ha ha, e vrau gjembi. Tani po desh ta shaje o qemolo ha ha ha.

Vazhdoni? Jo nuk mund te me fusesh ne nje thes me llumin, me ata qe fillojne me liber shpie, me nene, moter, me derdhje sperme fytyres femijeve. Te quash njerez te tille kafshe e butak, nuk eshte fyerje, eshte kategorizim Darwinian.

shif, shif, u ringjall se vdekurish o qemolo ha ha ha

Une propozoj: tipat qe shajne (dhe per rrjedhoje qe marrin flags) dhe sillen si trolle te marrin titullin e “komentues i padeshiruar”. Ose, ose, cdo anetar te angazhohet t’i beje verejtje atij qe shan pa asnje lloj diskriminimi. Verejtjet e atij me te cilin te shkon me shume muhabeti kane mundesi te te bejne te ndryshosh.

1 Like

Pse mer c’eshte ketu? Klasa e trete fillore qe te marrim shoket e klases ne patronazh? Eshte turp kush e mendon qe 40 e kusur vjecare gjasme qe kane pare bote me sy, kane jetuar jashte Shqiperise me vite e kane lexuar edhe ndonje liber te hajrit te shahen mes tyre si me qene halabaket e lagjes. most ktheni tjetrit pergjigje po s’ju pelqeu komenti, ose ktheni pergjigje sa per te vene kufirin te thana,. Lexoni ndonje teme tjeter. Fundja-fundja edhe mos u fut per ca kohe ne blog se s’te gjen gje po ndenje larg. Ka menyra plot.

Problemi eshte qe gjysma e peshkut eshte e inatosur me gjysmen tjeter. Anetare ‘te shkolluar’ :smiley: kane bere beteja epike me njeri-tjetrin ne peshk per t’u larguar perfundimisht . Njerez te zgjuar por me vesin e grindjes.

1 Like

Bota politike eshte e ndare ne dy gjysma te inatosura me njera tjetrer (figuracioni metaforik artistik i boleve te marlonit te inatosura me njera tjetren), dhe ta do mendja edhe Peshku, si pjese e botes, natyrshem eshte e ndare ne dy gjysma te inatosura me njera tjetren. Besoj edhe ti si pjese e kesaj bote ben pjese ne njeren nga keto dy gjysma, ose shprehur ne gjuhe artistike, edhe ti je nje prej qimeve te njeres prej boleve te Marlonit. Pavarsisht se e mban veten, rendom si çdo qime tjeter e boleve te Marlonit, qe je kreature e veçante, ha buk veç, je nje yll ne qiell larg boleve te Marlonit.

Por as ti e as @Kthupi (qe s’besoj se do me ktheje pergjigje) nuk kuptoni thelbin e muhabetit qe shtroj njesoj si gjembi. Siç duket, njesoj si gjembi, e ka fajin komunizmi qe ju ka lene te manget ne tru, pranej nuk kuptoni se liria eshte nje koncept negativ (si liri per liri, liri ne vetvete), nuk ekziston, perveç e lidhur me te kunderten e saj.

Qe te mos bejme filozofi, po jua thjeshtoj problemin duke e bere praktik nepermjet nje provokimi te skajshem. Çfar do te ndodhe nese une, per arsye demostrimi te nje teze filozofike mbi lirine te Sarterit dhe Kamyse, ose per arsye se jom i sales dhe i Trumpit dhe mendoj si variku dhe Katrori qe ky eshte blog fuksash (jam ne grupin qe ka krijuar dosjet e Peshkut), ose thjesht jam komplet i manget nga trute sepse kam jetuar ne komunizem, dot te shaja nga nona motra adminet? Dmth mjes per mjes bo te leshoja nje top muti shqeto per adminet.

Dhe kete nuk do ta beja nje here vetem ne kete teme, por ne menyre sistematike, teme per teme, me stile te ndryshme artistike per te cilet shembujt jane pronto, i gjen ne “Diskutime te lira” nga sica dhe te tjera cica jevgu me moral te larte fetar qe shahen midis tyre si ne bordello. Dhe kete mut provokues, qe do beja ne menyre sistematike teme per teme, ne menyre sistematike do ta mbulonte me nje vel te tejdukshem Gjembi apo admine te tere qe zbatojne rregulloren demokratike egalitè, fraternitè, mutmelulè?

Secili tja filloje nga vetja . Mos te shaje me . Dhe kur ndihet i provokuar .
Tik, te pakten te kjo teme duhet te kishe duruar pa share.

1 Like