Cfare do te ndodh me Teatrin

Dopo la voro! 7×7=42​:nerd_face::grinning:

Po tani??? Si do ja beje kryemadhi pa dopo lavoro???
Pa art,nuk rrihet! Do bejme protesta,se ,teater jo,lloto jo,plazh jo,seks jo!!!
Rrihet pa “hapirriqi”? Jo,nuk rrihet!
Mund te beje sala ndonje teater “plepash”. Me stola druri,me distance 1.5 m, me kundragaz,.
Teatri “fahri balliu”,ne rrugen amsterdam,ne kamza city,shfaq komedine “rama ik”.

cfare eshte 17 Maji - pyeste Edvin Rama i Pallatit 176. Eshte 700 vjetori i lindjes se shkrimtarit…pergjigjej eunuku Lali Eri. Nuk eshte lindje, i kthehej Edvini. Ne mos eshte lindje, eshte renie, thoshte Veliaj. Renie eshte, vazhdo se 2 pergjigje te kane mbetur.
Eshte renia e Teatrit Kombetar nga maja e thanes, mbyllej loja e e enigmes mes liderit dhe eunukut te verber.

Personalisht jam per nje teater te ri pasi ai i vjetri nuk me ngjallte asnje pelqim. Por ama per Teater pa kulla. Moniken e Basha jane aty se thjesht dua te kapin ndonje fete nga kullat e ardheshme.

po aty poshte kalon tyneli i nendheshem , a nuk rrezikohen themelet e nderteses se re qe do behet,
a ka nonje teknik ndertimi ta sqaroj kete pune,

jo, jo, kanali i nendheshem duhet se ne Shqiperi nuk ka kaluar akoma neper kanal te ujrave te zeza Zhan Valzhani duke mbajt Mariusin ne kurriz. Qe ne nentor te 1912-tes inspektori Zhaver akoma eshte duke prit ne dalje te kanalit ne breg te Lanes me pranga ne dore.

personalisht , jam per ngritje akt padije per Ramen , sepse qellimisht po e zhduk trashigimin e nje vendi …

personalisht ,espana ,per pik qjefi po kam qjef me ta deshmu nje shembull , neper shume qytete edhe te evropes plake kam kulm mbi kry edhe cdo 2 vjet ju ndrroj modernitetin e fundit tu dasht mu kallxu e trendit ,por kur dua me u bo arrogante me krejte qe ja nisin me me shite mend ,ja tundi para ftyres veq nje tapi te vitit 1736 e i them ,qajo shpi e bere me qerpiq me mure 1.20m te trashe , me tre tavane ndermjetesuese mes kateve, me qardaket e gedhenur nga druri, ka vleren e krejte qasaj cka ti po me kallxon , sepse mua qikjo tapi e qajo ngrehi me kallxon qe edhe para 300 vjeteve ku isha e kush isha , por nuk e di ku ishe ti e kush je ti …?

ore jam kurioz po shtepine tiranase prej qerpiçi ku u themelua Partia Komuniste, e kane prish apo ekziston akoma?

2 Likes

Teatri u prish .Nga rrenojat duket te kete qene nje ndertese ordinere e po kam veshtiresi te kuptoj vlerat arkitektonike qe i veshin kundershtaret e shembjes , ne mes te se cileve arkitekte qe si shpjegim perdorin pak a shume formulen e Andersenit :" kush nuk i sheh vlerat e saj nuku merr vesh".Ky i vjetri iku megjithese per mua duhej rikonstruktuar si muze ,nashi te na rroje i riu, per te cilin sipas gojeve te liga hala nuk ka nje projekt?!!

As më shkonte ndër mend se mund të guxonin t’a bënin…
Çfarë monstrash…


Old things are passed away ; behold, all things are become new.

Eshte per te qesh kur shikon talinabet e shqupit qe indinjohen per teatrin. Talibanet e sules qe e boni teatrin Bingo e qe bashke me Pangon kishin tamam te njejtin plan. Me e prish teatrin dhe me bo kulla.

1 Like

skuthat e edramiste qekur u votuan synuan shitjen permes tjetersimit gradual te arkitektures se qendres. I maskonin shitjet permes rilindjes urbane
Teatri Kombetar eshte pjesa me e dukshme, nuk jane me 1 e dy por nje varg i tere veprash sic permenden ne diskutimin e ptf-se.

dikur thonin populistet:

-Çfar ka barku e nxjerr bardhaku!

tani thomi ne internautet:

-Çfar ka barku nuk e nxjerr dot as Pjer Thomas!

Kristaq Rama firmos varjen në litar të Havzi Nelës, Edvin Rama firmos rrënimin e Teatrit Kombëtar… Dy breza diktaturë! Dy breza vrasës!

Teatri ishte mrekullia e tete e botes .Komunistet e mootit!

Çfar po ndodh keshtu me Supermerkatin ku per te blere te njejtat ushqime harxhon nje shifer stratosferike me te kap tmerri?

Pjer Thomas, pse nuk i dallin më llogarite Olimbise?