Cfare jane tarikatet ne boten Islame?

Cfare jane tarikatet ne boten Islame?

Allah dhahir ve huve batin ve huve ala kuli shein kadir”
hahahahahaha

http://www.forumishqiptar.com/threads/105273-c-shte-tarikati

1 Like

Interesante ,falemnderit.

ketu mendon se do marresh pergjigje?

mire qe kemi nga ata qe japin pwrgjigje sa per tarikatet sa per leje lindjet se ppu do kish marre fund.

Ju lutemi mos e nenvlersoni kontributin qe mund te jape PPU ne ne evolucionin kulturoro -akademik te peshkagureve. Ketu mund te lexoni nga bursa e Mongolise deri te rregullim-sistemimi i kanalit kryesor te Ures vajgurore. Tani nqs ti nuk e gjen veten ne kete diapazon kaq te gjere me vjen keq por nuk eshte faji i PPU.se :joy:.

2 Likes

Bej autokritike te shendetshme :frowning: madje duhet propozuar si pjese e cv-se pjesemarrja aktive ne ppu

Mire kshu?

Po po autokritika ishte shume e shendetshme :wink:

Vet peshku eshte nje koktej terikatesh. Kemi drejtusa shpirterore jo vetem me plotsu nevojat tona ketu ne peshk, por edhe me i dhon borxh faqeve te tjera.
Ca gjona gjithsesi jane me te rendesishme se te tjerat, dhe sipas menimit tim modest u duhet meshu ma fort. Psh, nuk duhet harru se menderja duhet la gjithmone me doren e majte, dhe buka duhet honger me doren e djathte, ne hale duhet hy me komen e majte dhe duhet dale me komen e djathte. Kur na therret natyra, Qibla-se nuk duhet ti drejtojme as fytyren as te pasmen. Perpara se te hyme ne hale duhet te therrasim “bismilah” ne menyre qe nje cipe mburoje te vihet midis allateve tona dhe djajve e xhinve qe jetojne ne hale dhe qe dune te na kapin si Trump. Gjithashtu, gjate shtrengimit duhet me mulu koken.
Ejvalla.

po ne boten induiste kush e di se c’do jene

A nuk ngjajne me Masonerine ?

Interesante, baturë e arrirë !

Po,ke te drejte

keto gjera mund t’i gjesh dhe ne google, beni pyetje me vlere, psh: a ju mungon aroma e qofteve? :hatched_chick: A ju mungojne premtimet per vere te vjeter francese?:hatching_chick:

6 Likes

:slight_smile:

1 Like

Ka ndonjeri info sa Tarikate ka ne Shqiperi?

Nisa te lexoja nje dite Rumi"n, pastaj gjeta kete . Idries Shah, Caravan of Dreams edhe kishte shume histori mbi Nastradinin.
Sufizmi , takiratet,ana mistike e Islamit qenka interesante.

“Instant Reading. A certain famous Fakir was claiming in the village that he could teach an illiterate person to read by a lightning technique. Nasrudin stepped out of the crowd: ‘Very well, teach me – now.’ The Fakir touched the Mulla’s forehead, and said: ‘Now go home immediately and read a book.’ Half an our later Nasrudin was back in the market-place, clutching a book. The Fakir had gone on his way. ‘Can you read now, Mulla?’ the people asked him. ‘Yes, I can read – but that is not the point. Where is that charlatan?’ ‘How can he be a charlatan if he has caused you to read without learning?’ 'Because this book, which is authoritative, says: “All Fakirs are frauds”.”
― Idries Shah, Caravan of Dreams

2 Likes

Tarikat do të thotë rrugë. Tarikatet në islam i përkasin rrymës shiite, rrymë që përmbledh diku 10% të myslimanëve në botë. Cdo tarikat është një rrugë më vete për të shkuar te hyjnorja, por e përbashkëta e tyre është konsiderata e veçantë për zhvillimin shpirtëror, për mistikën, krahas praktikës së riteve dhe urdhëresave fetare, të cilave u përkushtohet më shumë rëndësi nga rryma sunite. Udhëheqësi shpirtëror është Shehu ose Babai i teqes.

Në Shqipëri ka mbi 10 tarikate. Nga më të përhapurat kanë qenë teqet bektashije, ku rituali përmbante ndarjen e bukës dhe të rakisë rreth sofrës e pastaj lutjen në formë kënge. Biles Shqipëria ka qenë një qendër e rëndësishme e bektashizmit botëror derisa feja u ndalua rreth viteve '70.

Një tarikat tjetër i përhapur në Shqipëri janë halvetit. Këta kanë si ritual tipik vetmimin dhe agjërimin.

Tani po sho se kjo temë është bërë dy vjeçe, por meqenëse koha është thjeshtë një koncept, po shtyp “përgjigju”.

1 Like

Gezuar Bajramin peshku!
I dashur dooks, njihu me bektashizmin permes ketij dokumentari te bukur.

Dhe nese nje dite kjo njohje do te arrihet, atehere shqiptaret kane per t’u ndjere krenare per odeonin bektashian, po aq sa italianet kur gjenden ne sheshin San Pietro te Vatikanit apo arabet ne qender te Mekes.