Cfare mendojne arkitektet per kete kullen nbas hotel Tiranes

Po kaloja sot mbas hotel Tiranes dhe pash nje zone te rrethuar ku do te realizohej nje ndertim. Do te doja mendimin e arkitekteve cfare mendojne dhe a ka aq vend te mjaftueshem sa te ngrihet dhe kjo kulle. Faleminderit

Thone se do jene cifute te maskuar ata qe do te jetojne ne ate ndertese. Tuneli I saj do kete dalje per te kullat e teatrit te ri kombetar. Ka edhe detaje te tjera , por sjam I autorizuar t jua tregoj. Dmth…kaq he per he.

kryeministri llafeve te bukra planifikon te rrije ne ate karrige deri nga viti 2030

Po per bese. Eshte kryeminister unik I llojit te tij.

sic thote fjalimi i prurjes, qe e mban leaderi yne KM i komisionit te rregullimit te territorit me rastin e projektit “Tirana e Gjenerates se Re”, ky projekt perfundon ne 2030

ç’eshte ky budedallik urbanistik, ata qe pronotojne tek 15-kaçi me pamje nga kulla qe do ndertohet, nuk do shohin asigjo, perveç xhamave te kulles 111 metra.
siç duken bathet, duan te falimentojne 15-kaçin.

Skandal, qe vjen nga shqypja “ska ndal”!

1 Like

Kane bere studime mbi impaktin qe do te kete mbi mjedisin infrastructures etj ngritja e nje kulle ne nje zone e cila eshte already e mbingarkuar?

1 Like

Ju njoftova qe kto pune jane te thella.

Ndertimi aty ka mbi 2 muaj qe ka filluar. Deri me tani kane betonuar ne thellesi te gjithe perimetrin we njolles se ndertimit dhe shume shpejt do fillojne te hapin gropen. projekt interesant pasi do te jete shume i ngushte ne gjatesi.

Po jo o Pier. Edhe kjo godine madheshtore eshte prape ne pronesi te pronarit te 15 kateshit. Pra ai po zgjeron kapacitetet strehuese akomoduese argetuese.

15 kateshin nuk e ka Koqua?

Rame Geci quhet pronari. Geci konstruction company. Firme e fuqishme thith shume tendera te qeverise per ndertime rrugesh etj.

Po e llafepist ai pallati gjate ate te shkurtrin.Sikur ta disha qe 15-katci osht pederast. Kot s’doli konga : M’u ke 15 katci, Torja, Thimi , Baci …

boooo…krim urbanistik, akr- historik i rradhes…keta qe i miratojne keto jane kriminela…historia do i denoj fort…keto jane krime fitimprurese…te shkaterrosh duke ndertuar eshte me keq se vetem te shkaterrosh…
ps. nuk po flas mo, se fola per krimin e kulles pas sahatit ene hop nji kull e re pas bankes,fola per ate mbrapa bankes ane hop doli kjo tjetra…
gjynof Tirana e shkrete…Zoti e ruajt…

KM reformon popullin nga komunizmi permes arkitektures anti-komuniste (shkaterro permes te ndertuarit). Cdo sistem kushtezon arkitekturen e vet. Nisur nga kjo KM kerkon te shfarose cdo mundesi gjurme nga sistemi parardhes te cilin e urren, perfshire ate hapesinore-arkitekturore. Km pastaj eshte edhe globalist, dmth s’ka rendesi vecanesite ka rendesi te jesh njesh me boten, shmangiet majtas djathtas diagonal nuk lejohen…
Km eshte edhe anti-nostalgjik se te ruash, sipas KM dmth nostalgji. KM thote pershtatu si te mundesh, sot shkaterrojme cfare kishim dje sepse dhe ai para nesh beri te njejten gje (??!!)
Projekti ka emrin Tirana e Gjenerates se re. Km 55 vjec nderton per Zahon e tij.

1 Like
1 Like

Korrikse,
na jep ndonje video te ndonje filmi me Kompleksin e Edipit ku protagonisti antinostalgjik shkaterron çfare ka ndertuar me nostalgji babai i tij.

Ne mos ti, Stalker si me i zoti, mund te na beje nje liste me 10 tope filmash me Kompleksin e Edipit qe tregojne se te gjithe e kane kunjin me baben e vet, me asnjeri tjeter. Te gjithe e kane me 2 topet e babes se tyre. (sigurisht edhe 2 felet e mamase tyre, por kjo akoma nuk eshte shume e qarte, shenje qe akoma jemi ne patriarkat, perfshire edhe Sorrosin qe ka pare sa me u dhi në të)

Durresi me Velieren po njelloj rrafshim identiteti dhe “modernizim” me betonarme

http://www.gazetadita.al/rilindja-urbane-betonizon-memorien-historike-te-durresit/