Ç'mendoni për listën e të 100-ve?

Pasi i thirri qytetarët të tregojnë përvojat e tyre negative në administratë, Kryeministri Rama botoi një raport në rrjetin social FB, ku përmblidhte komentet e qytetarëve dhe përmendte 100 vetë të komentuar negativisht nga qytetarët që i kishin kthyer përgjigje në Facebook. Publikimi i kësaj liste nga kryeministri i ka irrituar shumë vetë të cilët i kanë kujtuar fletrrufetë dhe gjyqet popullore, dhe të tjerë akoma i kanë përmendur procesin ligjor, si e drejtë e të gjithëve, para se të baltosen publikisht.

Por Rama e ka mbrojtur zgjedhjen e tij si një mbledhje thjeshtë mekanike e emrave që vetë qytetarët i kanë shkruar në përvojat e tyre negative, pavarësisht kësaj, në listë janë vetëm 100 dhe jo të tjerë që gjithashtu janë përmendur shpesh. Në fund kryeministi i ka quajtur “lule mos më prek” ata që janë ankuar, " “…lulet mos më prek” dhe gjithë tallavaxhinjtë e katundit politik e mediatik që qenkan kuturisur sot të vënë kujën për demokracinë në rrezik, i këshilloj të ruajnë energjitë se nuk kanë parë e as dëgjuar gjë akoma!" - ka shkruar kryeministri.

“Platforma online e Bashkëqeverisjes me njerëzit e zakonshëm PER SHQIPERINE QE DUAM, e cila do të hapet me fillimin e punës së qeverisë së re, do të jetë ferri i kujtdo që paguhet nga shteti dhe abuzon me njerëzit e zakonshëm, jo vetëm duke u futur duart në xhepa po qoftë edhe duke u sjellë pa etikë me ta.” - thotë Rama meë tej.

Ka nga ata që janë të kënaqur për listën, ata e mbështesin kryeministrin, të tjerë e konsiderojnë një veprim anormal, etj. etj. Unë e kam të paqartë qëllimin e këtyre 100 emrave, për shkak se nuk di mbi cilët kritere u perzgjodhën ndër qindra e qindra që janë përmendur në rreth 3000 mijë komente. Nuk di as çfarë është apo kush janë “Skuadra e Shënimeve” dhe “Grupi i Punës për reformimin rrënjësor të rrjetit të zyrave të shtetit” por jam shumë kureshtar për mendimin tuaj të argumentuar. “Skuada jonë e lexuesve” nuk do të përgatisë një raport mbi komentet tuaja.
:slight_smile:

2 Likes

Shteti ligjor sundimi ligjit me the e Te thashe ku vane apo I bejme gjykimet fshatce nga masa ?

ushqim me luge te zbrazet. Biles, pasi ua nxjerr lugen nga goja, u fshin dhe mjekren, medemek po u pikon ushqimi nga buzet e po u varet poshte.
Jo se shan Trumpin, zoteria e tij. Po ne fund te njejtin stil pune kane te dy; bejne zhurme shume, dhe e mbyllin diten me batuta online, kush ne twitter e kush ne FB

2 Likes

Budallallek. Denoncimet per ato emra mund te jene sajesa. Duhen verifikuar, pa te nxirren emrat.

blendi kjo qe ben ti eshte overthinking. Lista s’ka ndonje karakter juridik, njerezit po flasin ne facebook dhe faqja e km eshte faqe fb me ndjekje te larte.
Nese x person eshte ne 100she dhe s’i vjen mire, e shumta qe mund te behet eshte te provohet me komentin & profilin e deshmitarit/ve.
Ketu mbyllet historia.

1 Like

Keto qe thote polici dixhital, qytetari dixhital, mjeku dixhital, pensionisti dixhital dhe dixhitalet e tjere do t’ju beje fleterrufe ky apo vetem ato qe i shkruajne ne fejsbuk?

Nuk eshte serioze kjo jo sepse tregon budallallek nga ana e kryeministrit qe behet vete vali vete kadi, por i jep oksigjen cdo budallai te perhape fjale pa i hyre gjemb ne kembe. Reputacioni i mire ne biznes edhe ne jete merr kohe qe te krijohet, por i duhet vetem pak minuta qe te prishet sidomos ne vende si ky yni ku thashethemi ka me shume rendesi se e verteta.

liste apo flterrufe psikopatesh bazuar nga denoncimet e ‘‘friends-it dixhital’’ .:joy: te fb se km-se… -pamvaresisht nese jane te korruptuar apo jo personat ne kete liste, prape mbeten dyshime te bazuara ne llogje fb-je apo pazari.

-edhe kur arrestohet nje kriminel i kapur ne flgrance nga policia, deri sa te deklarohet fajtor nga gjykata nuk i nxirret emri e mbiemri i plote, por vetem inicialet… -keshtuqe se kuptoj, si mund te akuzosh apo te publikosh emrat e njerzve pa u argumentuar dhe verifikuar faji i tyre, por vetem duke u bazuar nga denoncime te tilla ?!

1 Like

Numuri 1 ne liste duhej te ishte Edi Rama me 200 milion euro pasuri.

Mbajeni veten burra…!!! Le te filloje diku per ta shkundur sistemin e dhjere qe kemi. Rama ta beje ne menyren e tij si e ka zgjidhur dhe ne te bejme te tonen duke e kritikuar dhe duke sugjeruar si mund te behet me mire. Po dreqi ta haje diku duhet filluar druri se po humbasim kohen kot me inate e sherre.

1 Like

4 vjet qe kete refren degjojme. Kur do e marrim vesh qe e kemi pare e degjuar gjë-ne me ne fund? Sic tha dhe bredhi, zhurme e batuta.

P.S. sapo vura re nje krisje te ciftit. Njeri e shan, tjetra e lavderon.

pikerisht, dhe personalisht nuk mendoj se kjo ka per te qene metoda por nje taktike per ta filluar levizjen per reforme ne administrate.
Kujt ja merrte mendja para 3 vjetesh se mund te vihej ne levizje ndonje reforme per drejtesi ne menyre kaq gjitheperfshirese sic po shohim te konkretizohet sot. Nga diku do filluar patjeter.

http://www.gazetadita.al/rama-sulmon-drejtoret-e-lsi-se-njeri-me-conte-sms-voto-1-shin-qe-te-jesh-i-lumtur/

1 Like

kur them une se ti pergjon anetaret, ty s’te vjen mire, se te patronizojne

Ka ndryshim nga njeriu dixhital , ka statistika qe 100 emrat jane permendur mbi 100 here dhe kur te permendet emri lista do verifikohet sipas "ku ka ze nuk eshte pa gje " do verifikohet. Emrat jane listuar sepse u eshte permendur no nga nje as nga dy.tre. kater. Dixhital anonim , por nga 100 here e me shume ankesa publike per sherbime publike !

Nuk jane permend 100 here, Ai Mjeku i Shquar ka rrjep mijera e mijera qytetare…qe ja kon dhone vete …se skishin ku te perplaseshin.
Problemi eshte pse 100 dhe jo 40 000- 50 000 emra Minimumi e ne fund te fundit Kjo Liste nuk te fut ne burg, kta prap aty do hane se nuk i ka denuar ndonje gjykate… Po Likja me Monen ku futen? Tek Hajdutet qe kan kryer denim? Po MInistrat e meparshem dhe te tanishem???
Sa per deme morale nuku them se ka se aty njerezit jane fare po Fare pa Turp.

Per mua eshte gjetur nje menyre per te perdorur dacibaot digitale si mjete dhe pretekste per te filluar fushate spastrimi ne administrate, ne menyre pseudoligjore.
Nga kjo do te largohen nga puna disa peshq te vegjel, por te vegjel fare, fakire sportelesh nga ata qe hane mllefin e popullit karshi sistemit, ata qe sherbejne si rrufepritese por asnjehere ata qe kane perfituar nga sistemi duke dhene licenca private ne favor te tyre te politikaneve, favorizuar evazion fiskal, shitur vendime, tendera etj.
Sot u kuptua me mire qe eshte fushate spastrimi kur tha se do shkurtoje vende ne administrate si pasoje e strukturave parazite, ndonje roje pastruese etj. Pra reforma eshte e djathte, qeveri e vogel, shkurtim vendesh pune dhe kursim fondesh per koncesione te reja

1 Like

Po edhe une kete mendim kisha lista. Numri duhet te ishte me Kater shifra !

Jo mer se foli prap Gjigandi sot ne Durres gju me gju me popullin …fizikisht…jo elektorinikisht …e me kta u morr prap. E ka kuptu qe njerezve u ka shku thika gjer ne palce dhe po perfshihet ne proces Shfryrjeje…po tu rruaj bishtin ngaqe Km as te akuzon e as te denon.

Edhe po pushoi njerez i kthehen ne bumerang financiar… fitojn rrogat ne gjyq kta horra si ngahera. Eshte kontakt me popullin, gjoja qytetari po merr fatet e tija ne dore e mund te denoncoje ke te doje.

Qe duhet, duhet. Por jo keshtu. Ajo behet duke forcuar ligjin, institucionet, jo llafet.

Rastesisht, teksa Rama ftonte njerezit te ankoheshin, une isha faktikisht duke shkruar ankese per dy punonjes shteterore me te cilet pata perplasje.

Ata shkelen rregulloren e vet ne demin tim dhe une nisa nje ankese ne zyrat qe jane siper tyre, dhe nje tjeter qe do ta coj ne polici per dem financiar e moral, nese kerkesa te institucioni perkates nuk merret parasysh sipas afatit.

Te Rama nuk cova, sepse Rama nuk eshte institucion. Rama pikerisht kete duhet te beje, te garantoje qe kur une kete ankese e coj te zyra perkatese, te merret parasysh atje ku duhet marre, brenda afatit.

Dhe paskam bere mire qe nuk e kam cuar se do te ishin pare si viktima tani.

1 Like

Le te themi ankesat per keta 100 individe jane te drejta. A justifikojne keto ankesa masa te mundshme administrative? JO! Bile jo vetem kaq, po personat ne fjale ose e marrin masa se e dine qe jane ne shenjester, ose ne rast te ndonje perjashtimi te mundshem nga administrata ankohen (edhe ligjerisht) me justifikimin se ndeshkimi u krye sikur nga gardisted e kuq te Maos.

Anketimi mund te behet per te pare pikat e dobeta te administrates, po publikimi i emrave te vecante eshte populizem pabuks.

mund te jete dhe show sic thua ti, se e ka permend shpesh shprehjen naive qe fryka ruan vreshtin, por ai 90 perqindshi ajsbergut qe ndodhet poshte nuk zbulohet me fryke.