Ç'mendoni për zemërimin grek me gurin çam?

Edhe shtypi nderkombetar i ka dhene jehone reagimit te forte te Ministrise se Jashtme greke, lidhur me gurin nga Çamëria, qe u vendos bashke me te tjere nga trojet shqiptare, ne Sheshin Skenderbej. E ka quajtur irredentiste dhe nje minim i planeve per integrimin e Shqiperise ne Bashkimin Europian. Si me Maqedonine per ceshtjen e emrit, Greqia vijon te reagoje me zemerim ndaj gjesteve, qofshin keto edhe simbolike, qe kane te bejne me ceshtjen e pazgjidhur çame dhe perkujtimin e saj.

Çmendoni per reagimin e fortë grek? Cila eshte rruga qe duhet te ndjeke Shqiperia per fqinjesi te mire dhe integrim ne Europe, por pa leshuar asnje moment nga kerkesat e drejta per zgjidhjen e çëshjes çame?

1 Like

jam tejet i zemeruar me zemerimin grek

1 Like

Per reagimin grek as qe me rruhet fare! As me surprizon as nuk mendoj se duke u marre me ta kemi ndonje shanc t’i bejme njerez.
Ajo qe me shqeteson mua eshte keqperdorimi i kauzave kombetare dhe simbolikave per te na “shitur” nje makabritet si ky “sheshi pe betoni” qe vulosi shkaterrimin e Tiranes. Si popull pa piken e pretendimit qe jemi, edhe ata me te pakenaqurit me kete makabritet, do thone “te pakten beri nje gje patriotike”, sidomos tani qe reaguan greket. Dihet qe ne patriotizmin e masim jo me dobine per kombin dhe shqiptaret po me acarimin e komshijve.
Une propozoj qe lali Erin dhe urdheruesin e masakres se sheshit, shtatlartesine e tij, ti lidhim vetem gjys ore ne ate shesh keto dite. Them se do shpetonim.

3 Likes

Ne lidhje me sheshin,i konceptum vetem per kembsore,ajo qe kercet mese shumti eshte se,nuk ka agje atraktive qe njerezit te vijne e te mblidhen aty,po edhe konceptualisht nuk e mundeson nje gje te tille. Te sillesh aty si idiot pa pike kuptimi.
Per patriotizmen desha me cek ni gja. Para ni jave isha ne Mitrovice me nja dy miq te mij,njani prej tyne kosovar nga Mitrovica.Prej kohesh e kam pas si bindje qe kosovaret kulturalisht ndihen me afer Beogradit se Tiranes,po tash kam frike se edhe shpirtrisht. Aty mes Morines dhe Prizenit,ku kishim ndalu per shkak te nje defekti ne makine,me kapi veshi nje bisede mes dy kosovareve, ku njani po i thoshte tjetrit; - ka lezet ne Beograd,ata anej,- dhe bani me koke nga dogana e Morines, - jane qena. Dhe tjetri miratonte me koke.

1 Like

Qiqrra ne hell…

Vilajeti gure nga Cameria …pfffffffff , mire qe Vilajeti dihet qe eshte kokrra hajdutit ,po dhe kta Greket kaq koqe me qene ?

1 Like

Mos ka qene ky i Peshkut.

1 Like

Nuk duam te futemi ne BE fare. Per cfare te hyjme te dashur greke? Qe te perfundojme me borxhe si puna juaj? Pfff…

2 Likes

Per keto raste rekomandohet uthull, sa me e forte aq me e mire.

1 Like

Mendoj se politika greke eshte primitive. Ajo vazhdon te luaje akoma me ndjenjat e fobise ndaj shqiptareve, ne nje kohe qe vete egzistenca e Greqise, nuk rrezikohet ne asnje menyre nga shqiptaret. Dhe shqiptari me nacionalist, e kupton qe shkeputja e Camerise nga Greqia dhe bashkimi I saj me Shqiperine, eshte nje mission I pamundur, ose dhe nese ndodh do ndodh pas disa gjeneratash.
Gjithe qellimi i Greqise, eshte qe te vdese dhe gjenerata e fundit came qe ka lindur ne Greqi, qe e mban lidhur shpirterisht, ate popullsi me token e vet. Pastaj une nuk besoj se gjeneratat e reja dhe po vajten ne Greqi, nuk do e humbasin identitetin e tyre dhe nuk do shkrihen me greket, nese Greqia behet shtepia e tyre.

2 Likes

Edhe greku s’paska halle te tjera Po veren se c’ben zografi me kalamaqerit e bashkise

3 Likes

Shkrimi i mesiperm na informon vetem se greket (shume e pergjitheshme) jane zemeruar me gurin Cam, por aresyet nuk na behen te ditura. Atehere une kam te drejte te spekulloj dhe te them se a jane sjelle guret apo guri konform regullave tregetare te levizjes se mallrave midis shteteve? Pra a ka dokumentacion te regullt importi dhe a jane paguar dogane dhe taksat? Po fature nga shitesi grek a ka dhe cili eshte subjekti shites? Nese keto mungojne , atehere mundet qe guri te jete grabitur dhe kjo eshte tamom per tu zemeruar.

1 Like

Prandaj te jene zemeruar greket thua, se nuk morem fature?

1 Like

Nuk e di, thjesht po spekulloj. Po ti a e di nese ka dokumentacion te regullt tregetar guri nga zona e Camerise? Nje nga dokumentet kryesore te importit eshte dhe certifikata e origjines dhe qe leshohet nga dhoma e tregetise e shtetit shites. Ti di gjo a ka apo nuk ka? Se nese nuk ka atehere ai gur nuk eshte nga Cameria.

1 Like

Te Kemi cuar pertej kufirit Canabis me Gamor dhe te jemi kthyer neteve me Gomere te ngarkuar me gure Camerie kontrabande…paska ende Shqiptare patriote ne ate vend.

Nderkohe, Greket ndonese perkthyes te pare ne Greqisht te dhjates se vjeter kane mbetur Kokeloqe…ose Hajdara. Cpret i heqin Kryetarit te Himares nenshtetesine qe nga Athina sepse nuk voton per Vangjelin e Janulles.

1 Like

Une nuk di gje ka apo ska, po ti vertet aq naiv je sa te besosh se eshte ceshtje lejesh e taksash

1 Like

greket per te respektuar memorjen e tyre historike dhe ushtaret e rene ne luften italo-greke, kane gdhendur ne mermerin e memorialit ‘‘ushtari i panjohur’’ para parlamentit grek emrat disa qyteteve dhe maleve te Shqiperise .(Morava, Tomori, Korca, Trebeshina, Kelcyra, Permeti, Pogradec etj ). a i morren leje Shqiperise kur e bene kete ?

3 Likes

https://www.youtube.com/watch?v=0_LqUZT2fuQ

1 Like

Ca ushtare kur po kendonin
Ne orgazem po kalonin
Shanin Turq edhe Shqiptar
Sdi pse ndiheshin krenar …

Cke keshtu o cipeplasur
Shume urrejtje paske pasur
Me ngadal e me avash
Sa te behet keci dash
Je i lutur te na hash
Qa prodhon zorra e trash …

Grek o grek o kryehorr
E ndjen veten superior
Ke harruar historine
Vanxhel Zhapen dhe Alin
Kishte Zhapa ne oborr
1000 greker sherbetor
Kish Aliu ne Janine
Fronin dhe Vasiliqine …

1 Like

Mire shqiptareve, po turqve qne qe na i dilke per zot?

1 Like