Ç'po bëjnë mendjet më të bukura në Shqipëri këto ditë?

Ç’po bëjnë mendjet më të bukura në Shqipëri këto ditë? A janë duke i dhënë formë të ardhmes apo po e harxhojnë talentin duke u rropatur për të siguruar jetesën?

Manjola nuk po e kupton qe Blendi e ka me ironi, nuk e di pse, ngaqe nuk po ingranohet me pushtetin e Palloshit, megjithse i njeh ata te Mjaft-it qe jane tashme te ingranuar, ose po ironizon ata qe kthehen vete aty me ide te medhaja por qe perfundojne ne kerkim te nje pune per te mbushur barkun.

" … A janë duke i dhënë formë të ardhmes apo po e harxhojnë talentin duke u rropatur për të siguruar jetesën?.."

Une nuk hyj ketu ne asnje grup, piksepari, se; E kam siguruar te ardhmen time, e piksedyti, se; Te ardhmes se Shqiperise i kam dhene forme me kohe. Duhet qe vetem Palloshi te vazhdoj te beje çfar thote; VQ, e Intervista e madhe.

Jo Pjer, nuk po flas per mua. Ma perzjen stomakun ajo te folura per veten, larg e larg, apo haptas, per ate pune.

E kam fjalen tek 20 e ca vjecaret brilante qe takoj te cilet do duhej te ishin duke bere gjerat per te cilat jane te afte, por qe s’i bejne dot se s’kane akses dhe s’ka struktura t’i zbuloje e mbeshtese. Perkundrazi i mbajne larg se i kane frike dhe se ne prani te tyre, injoranca e drejtuesve behet e prekshme.

Kjo ne kontekstin e kryeminstrit qe thote se kerkon te bashkeqeverise me njerezit. Nese e ka seriozisht, do duhej te bashkeqeveriste me te mencurit se budallenj keni plote.

1 Like

@bsalaj Sikur KM te lexonte ato dy temat e mia , pa frike 50,000 vende pune do ishin te garantuara , por dhe moshataret e mi jane te zhytur ne oazin e pesimizmit e militantizmit politik. Te tjere ia mbathin jashte, te tjere jetojne ne kurriz te se drejtes dhe meritave. Ndryshimi fillon nga njerezit , nga ato mendjet e bukura qe ne Shqiperi nuk gjejne hapesire e thjeshte veshtrojne boten jashte.

1 Like

Ah, shyqyr qe u fute ne hulli, se ke qene jashte orbite keto kohet e fundit. Vete fakti qe ai pesoi fiasko, tregon se ai nuk e ka patur seriozisht. Sa per talentet, qe permend, ti vete mund dhe duhet tu hapesh driten jeshile, me nje ftese per interviste, pastaj jane te tjeret qe e gjykojne.

Varet se sa jane ne krahasim me ato te pjerdhurat! Te pjerdhurat duken me shume ne numur dhe me te organizuara. Mendjet e bukura s’do bejne gje nese nuk organizohen. Tani mbase luftojne per te siguruar jetesen por nje gje eshte e sigurt qe ne krahasim me 10 vjet me pare, mendjet e bukura jane me te dukshem dhe me prezent sot. Kadal kadal…

Une rri brenda me kondicioner…kur kam drita.

Ketu vlla tema kryesore nder njerez eshte sa leke i kane marre PS - se dhe LSI -se ne zgjedhje , shkurt ky vend nuk behet me .

O Peshqer i kujtohet njeriu si e ka pasur emrin ajo “kompania” ponzi qe merrte leket e dynjase , e nuk te kthenin as perqindjen tende po te mos t’ia referoje personave te tjere ? ka pak kohe qe ka dal nga skena me sa mbaj mend e drejtonin ca te shkolluar neper gylenat e turqise

Mendjet e ndritura nuk kalojnë dot provimet e universitetit, se s’arrijnë ta përtypin gjithë atë lëmsh kaotik që është leksioni nëpër universitetet tona. Nuk ka pothuajse asnjë përpjekje për t’i bërë studentët të mendojnë e të analizojnë; nota vihet në bazë të kartmemories.

Ju faliminderit per pytjen (dhe kohen qe mendoni per ne)
Ja ,duke i shtyre ditet dhe pregatitur kuferet momentalishte !
Po masa , si eshte , Si kaloni ?Vatani cfare thote ?

edhe patriot ,edhe me çetën serbe të salës nuk bëhet! janë dy gjëra të kundërta! ti bëj hxhiqamilistin e në rregull je!

1 Like

Sa per talentet, qe permend, ti vete mund dhe duhet tu hapesh driten jeshile, me nje ftese per interviste, pastaj jane te tjeret qe e gjykojne.
Kjo vlen dhe per ty Blendo.

ACDC; " … Para 4 vjetesh te njejten thirrje beri Rama,bile edhe kishte nje website ne mos gaboj nga fushata e Rames per tu kthyer ne atdhe.Une aplikova dergova CV time.
Asnje pergjigje nuk mora dhe kerkova pune te thjeshte si ai mjeku korcar,thjesht per ta pare nese ajo website ishte e vertete apo demagogji.
Se dyti,nuk eshte pune patriotizmi por kur ne SHBA une bej mbi 10 mije$ ne muaj+ benefiteve te tjera te paketes, cfare do te me ofroje Shqiperia?..“
ACDC; " … Thjesht e nisa CV tek website e Rames ne 2013,thjesht per te pare sa serioze ishin.
As nje email nuk mora…”

Une te besoj, eshte komplet demagogji. Dhe nuk je vetem ti qe je zhgenjyer nga thirje te tilla. Une po te isha ne vend te Palloshit, njerez si ju do i mirprisja te pakten per ti ndigjuar.

ca jan duke rrujt atdheun nga hordhite e emigranteve qe po dynden drejt tij

Si po e " rrujt " ruajne, apo ke dash te thuash; Rruajne, e qeth .