Ç'po ndodh me arsimin në Shqipëri?

https://teza11.org/cpo-ndodh-me-arsimin-ne-shqiperi/

nje interviste shume e detajuar, ajo qe arlindi po e pershkruan per arsimin po ndodh edhe ne sektore te tjere, koncesionimi ne shendetesi po sjell gjithashtu krijim monopolesh, zhdukje konkurrence, armes me te forte te ekspertëve te ekonomise se tregut, me te cilen mburren liberalet e djathte.
Spitali amerikan si koncesionar po gllaberon gjithcka dhe se shpejti me ndihmen e politikes pritet te marre edhe sektore te tjere te tere si laboratoret, apo sistemin paresor, pastaj bir selmani i nenes se dhe kete shendetesi qe ezhte deri tani falas do ta qajme.
buxheti shtetit kthehet teresisht ne funksionon te orekseve te oligarkeve dhe taksapaguesit behen te mberthyer nga vargonjte e borxhit publik pafundesisht…

gjith puna eshte se nuk ka sistem social per studentet e varfer, se reformen sociale, rivdjekja (m’falni, rilindja) e beri pergjysem.

Po ndodh ajo qe ndodh ne te gjithe sektoret: Disa njerez medioker, qe jane ngritur ne detyra fale servilizmit dhe politikes, dhe jo fale aftesise (nga pedagoget deri te akademiket), kane perzene te aftet dhe ata qe e mendonin ndryshe, dhe po mbajne gjendjen ashtu si eshte pa asnje deshire per ndryshim. Ndryshimi ne radhe te pare do sillte direkt renien e tyre dhe do humbisnin te gjitha privilegjet dhe rruget e fitimit qe kane shfrytezuar deri tani per te shkolluar femijet e tyre jashte vendit.
Nese gjithe pedagoget femijet i kane jashte me studime, si mund te jene te interesuar te permiresohet sistemi arsimor i brendshem? Kujt do i zhvasin para pastaj?
Ndaj nuk ndihen, bejne sikur nuk shikojne qe aty ku duhet ekspertiza e universitetetve flasin opinionistet dhe jo akademiket. I shau e ca nuk u tha Kryeministri, as u ofenduan as iu prish terezia, rendesi ka leku te rrjedhe ne provime, qe pushimet e kalamajve te jene ideale.

1 Like