Dashuria

Dashuria
Eshte me sy te kalter
Qe prej detit , pret ti vijne dallget e fatit
Ose kalorsi qe ngjan me silueten time
Ta perqafoje
Ne mbremje
Kur aq prane valvitet
Flamuri me buzet ne ngjyre
Gjaku.
Falmeni qe mbeta sinqerisht
Atdheu…

( Xha Tani ) live cerrik city

Eh llastqet , asokohe I bonin kalamojt e lagjes I bonin tek gomisteria , e vetmja qe ishte te axhensia e cerrikut. Pastaj vone , nga vitet 2000 , nje tip aty , me Moshe gati 40 vjec , I gjuajti Sali Berishes ne nje miting qe beheshin per zgjedhjet. Pas kesaj , SA here we vinte Berisha ne Cerrik , kte tipin e mbante policia ne rajon , pastaj kur berisha ikte , e lirojshin.

ashtu he, po atehere pse kjo ngjyre ne nje vjershe qe vlerson ngjyren e kuqe te deshmoreve ne bulevard? (jo ne bulevard te Cerrikut)

Epo ajo eshte poezi , ndryshe nga realiteti. Gjithsesi , ngaqe pash llastiqet , andaj my kujtua ai tipi.

Poezia nuk eshte sajese, siç rendom kujtohet, poezia eshte mbirealiteti qe eshte me real se realiteti.
(realiteti eshte i deformuar dhe falsifikuar pas Renies, prandaj nuk merret vesh mer jahu se kush ka te drejte mer jahu, PD apo PS, e kaltra apo e kuqja, etj. Ne kete situate vetem Marloni ka te drejte, ose vetem Marloni e ka te drejte, vetem Marloni eshte real)

Syte e zinj,vetullat kaleshe mbizoterojne si simbole bukurie ne poezine shqiptare gojore dhe te shkruar .gojet e liga thone eshte influence e poezise perse si etalon I poezise orientale .

Keto vjersha duhet ti paraqesesh per konkurrim per cmimin Kadare.

" Poezia duhet te ndale depresionin social-shoqeror ku eshte ngerthyer Shqiperia.
Duhet te dale nga skutat , zgripi ku qendron prej dekadash.
Te deshmoj se njeriu nuk meriton kaq masiv mjerimi shpirteror "

( Marre nga Epitafi , I Shoqerise Letrare Anonime… * Ngjyra e frymes dhe Sektit * )

Pastaj cmimi Kadare ben Reaksion Nuklear ne Poezine e Xha Tanit , fatmiresisht o dashamir te Shendetshem Pan Shqiptaresh.

  • Kadare Eshte Nje Shkrimtar I Madh. Por Nuk Eshte Nje Shqiptar I Madh -

Kte do ta them dhe mbroj me kokfortesi sa te jem gjalle.

Gete, nje shkrimtar i modh, dmth nje gjerman qe e ka te modh, nivelin me te larte te poezise e arriti ne fund te jetes tij nen ndikimin e poezise perse (Hafizi), e cila ka formuar edhe poetin tone kombetar te modh.

Nuk e di. Po fojlshim per Kadare , I cili nuk spikati per Poezine furishem dhe mirfillshem ne raport me Bacen , te modhin Dritero.

por kadare spikat ne proze, dhe raporti kadare-dritero eshte si raporti proze-poezi, PD-PS, bojqielli-kuqe etj.

E kishim diskutimin nese poezia ime te mund te merrte Cmimin Kadare. Por une ja dhuroj qindra familjeve te varfra ne Cerrik. Nje poezi timen e shkembej me nje thes miell per te varfrit e qytetit Tim ktu ne Cerrik.

Gjithsesi , besoj I modho , se edhe ti vet duhet ta dish se “Nobeli’ Kadare” qe sa te jem une gjalle nuk e merr kurre , ne Paris mberriti me Carter e shokut tone te ndjere , Ramiz Alia. Perndryshe , po ti referohemi filmit me fam boterore , " Njeriu me Shenje " do kishte perfunduar I vrare nga nje tip si Toni Montana aty Mrs refugjateve te shumte ne cadra. Sepse fatkeqsisht , Jo te gjithe e kane admiruar Kadarene edhe ne komunizrm , e aq me teper neper ikje…cifutshe sic ishte rasti I atij shkrimtarit kubanez qe eluminoi montana


Qyteza e Cerikut

o xhatan, po qielli i Cerrikut qeka bojeqielli more derezi (edhe vetullzi, sy kalesh, etj).

diskutimi yne eshte nje çike konfuz, me mire me thene poetik, por kjo nuk do te thote se nuk po themi gjera pa lidhje midis tyre. Psh ti thua qe poezia do i jape buke me ngrene Cerrikut, poezia do i siguroje miellin. Kurse une them shume dakord per miellin, por vetem se behet fjale per nje tjeter lloj mielli, behet fjale per “milli”-n qe ka efekt mbi mendjen dhe jo mbi stomakun.

Pra dikotimive qe vura ne dukje me pare: poezi-proze, dritero-kadare, majte-djathte, kuqe-bojqielli, PS-PD, i shtohen analoget e tyre: “milli”-miell, mendje-stomak.

Te gjitha keto dikotimi perfaqsohen nga dikotima themelore: Teksti-Konteksti, ku Teksti dhe Konteksti jane ne konflikt dhe nuk merret vesh kush eshte teksti dhe kush eshte kontektsti per çdo situate dhe çeshtje, edhe per muhabetin tone. Njeri i bie gozhdes, e tjetri patkoit, i vetmi qe orientohet mire ne kete situate eshte Marloni, ne dashur padashur punojme per te, per muskujt e tij, per Muskulin e tij.

qe ene magazinieri i “millit” i adhuruar nga intelektualet e shquar disidente kunder diktatures se urryer qe nuk lejonte liri “milli” dhe pilli:

Domethene, edhe i Mothi e pranoi qe e ha Muskulin e Marlonit, megjithese qendron siper tij. Ne te vertete, gjithnje e kam menduar kete. I Mothi vertet rri ngasiper Marlonit, po eshte si ajo e ndenjura “on top”. Dallimi i vetem i te Mothit nga ne te tjeret eshte se ne e hame ate te Marlonit ne pozicionin e rendomte ngaposhte te misionarit.