Debati për termin komb kosovar, komb shqiptar

Shprehja komb kosovar dhe komb shqiptar, sipas Arbër Zaimit është një shprehje që provokon reagime të ndjeshme te publiku, por që më shumë u ngjall midis opinionistëve.

Sipas Zaimit, ajo që Rama tha në Beograd nuk ishte ndonjë gjë e re, por që sipas tij ka diçka problematike edhe te vizita, edhe te kritika që i bëjnë Ramës. “Kritika e disa opinionistëve nga Prishtina është e padrejtë dhe hipokrite, nëse nuk kritikohet edhe klasa politike e Kosovës”- u shpreh Zaimi.

Ky debat u ashpërsua edhe më shumë pas vizitës në Serbi të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, vizitë e cila në qarqet politike dhe mediatike në Kosovë është parë si tendencë për përfaqësim të të gjithë shqiptarëve, përfshirë edhe ata të Kosovës.

1 Like

Kos ovo - Fushë e Sorrave. Kosovar=sorran. Kosovë nuk ka, është një shpikje e Titos në 1947-ën.

1 Like

nese ky eshte pointi opinionit te Zaimit per temen, sic eshte sjelle i koncentruar ketu, atehere eshte qasje naive, e pakuptimte qe nuk prek thelbin e problemit.

po patjetër ,përderisa shqiptarët janë të zënë me luftën ndaj kombëtarizit të paqenë! mbas ‘‘kombit’’ fushësorras e ka rradhën kombi mallakastriot, kombi dukagjinas,kombi çam,dhe kombi katalik:joy:kombi peqinas e ka shtyrë për më vonë!
është pasojë e drejtpërdrejtë e heqjes dorë të shtetit shqiptar nga ideja evropiane e shtetit-komb dhe përqafimi i idese aziatiko-afrikane të shtetit turmë. këtë kishin parasysh edhe serbët kur llapnin lart e poshtë që shqiptaret nuk organizohen dot përbashkësisht. nga vetja tek fisi dhe nga fisi e shumta tek krahina. kaq e kemi hapin për momentin. mungese pjekurie,vonese faze, dhe jeniçerizëm. këto na kanë lënë këtu ku jemi,ndonëse kishim mundësine dhe të drejtën për të qenë kombi dhe shteti më i madh ne ballkan. kur kokat e kombit janë much nanua dhe beograd bubuzhel, nuk pret dot më shumë.

2 Likes

Kombi ujëzias është gati (Çorovoda) me në krye sypetritët.

komb kosovar eshte gabim, dhe s’ka pse diskutohet.
Vete prurja per debat e kesaj eshte gabim tjeter. (qe con uje ne mullirin e sherrit qe ka per zemer media dhe opinionistet. por edhe polititika e keqe serbe) Kupton alban ?! cfare pretendon ti te diskutohet rreth kesaj? apo gjete vendin se ku

thelbi i debatit nuk kish te bente me perdorimin e termit komb per cilendo ane te kufirit por per faktin qe indirekt dhe padashje, Rama beri nje autogol nisur dhe nga vullneti i mire (nuk dyshoj ne kete sepse ka dhene prova).
Fakti qe i meshoi asaj qe ka thene me pare qe Serbia duhet te njohe sa me pare Kosoven, natyrisht qe i ka hije.
Nese eshte e vertete ajo qe thuhet por qe ai dhe Thaci ju shmangen ne Opinion, se ka diskutuar (ose me keq, ka firmosur) per autostraden Durres-Nish (duke anashkalu Kosoven), kjo duhet korrigjuar. Besoj kjo ishte dhe spunto e analisteve kosovare per te dale me kritika. Jane te njejtet qe e kane lavderuar me pare prandaj paragjykimi ndaj tyre ket here, eshte i tepert

2008, Kosova shpallet shtet i pavarur, dhe njihet nga fuqite me te medha te botes, USA, Gjermani, Britani, France etj.

2012, akademia serbe shpalle memorandumin 2 sipas te cilit “çeshtja e Kosoves nuk ekziston. Ekziston vetem çeshtja shqiptaro-serbe”. Ceshtja shqiptaro-serbe, konflikti historik sipas tyre, “duhet te zgjidhet me bisedime mes beogradit e tiranes”. Pra Kosova nuk ekziston.
Ky eshte synimi i beogradit, kosova ceshtje e brendshme e serbise ne te cilen jeton nje pakice etnike shqiptare, dhe kete duhet ta bisedoje me tiranen.

Ne anen tjeter, pas vitit 1912, arritja me e madhe historike e popullit shqiptar eshte Pavaresia e Kosoves. Dhe kur kjo arritje historike ende nuk i ka mbushur 10 vite, hienat dhe felliqesirat nga beogradi e tirana i jane hedhur kunder per ta shfarosur e per ta mohuar. “Tiranasit” ne emer te patriotizmit, beogradasit, me ndihmen e “tiranasve” ne emer te idealeve çetnike te sllavizmit.

Bredho, nese do flasim per kete shkrim te Zaimit, thelbi eshte : opinion i Zaimit per opinionet e opinionisteve… me pak fjale: tjerrleshje koti !

ne fakt thelbi i debatit eshte politika… cila eshte poltika e Beogradit per Kosoven ? -nuk e njohim Kosoven ! dhe per kete ata kane shpikur tezen: qe per problemet me shqiptaret e Kosoves do dialogojme me Tiranen… pra anashkalohet dhe injorohet totalisht Kosova, qe eshte shtet i pavarur, duke e konsideruar keshtu Kosoven si pjese e tyre dhe shqiptaret e Kosoves si minoritet ne Serbi.

cila duhet te jete politika e Tiranes karshi kesaj politke te Beogradit ? -normalisht e kunderta ! -ne asnje menyre nuk duhet dialoguar per vendime rajonale edhe ne emer te Kosoves, por Beogradi duhet te ulet te bisedoje per Kosoven, me qeverine e Kosoves, si nje vend fqinj dhe partner… e kjo con ne de facto njohjen e Kosvoes nga ata.

kshu qe palla beri gabim ne Beograd ! dhe kjo u pa qarte edhe nga reagimi i politikes se Kosoves, dora vet ministri i jashtem ( jo dava opinionistesh,vari leshte ) , i cili reagoi shume ashper ! natyrisht qe Rama, e cdo kryeminister tjeter shqiptar, ka te drejte te flas edhe per Kosoven me serbet ! por kjo duhet te jete shume e qarte dhe ne koordinim te plote me shtetaret e Kosoves se per cfare do flitet ! dhe jo ti surprizoj ata, se medemek trapi do te hiqet si ‘‘lider i rajonit’’, a ku di une cfare i kalon nder mend… kjo quhet pabesi ndaj vellait tend !!
ka edhe dicka tjeter, paradoksale, qe nuk eshte permendur… shkon pra Rama e Beograd dhe flet, apo marrin vendime edhe ne emer te Kosoves, per shqiptaret e Kosoves, qe ne fakt jane jashte Serbise e kane shtetin e tyre, dhe nuk flet per te drejtat dhe problemet shqiptareve te Presheves qe jane brenda Serbise ?! ja pra pse ky takim shkoi teresisht per shtat, konform, politikes se Beogradit.

Zaimi e ka me qeveritaret e Kosoves. Dihet perkatesia e tij politike ndaj kjo eshte normale. Zaimi nuk i del ne mbrojtje Rames; ai kerkon nje kritike te dyanshme (ke ceshtjen e hapur te kufirit me M. e Zi, debatin per Trepçen etj) ku se paku, ka nje mefshtesi te politikes kosovare. Duket se per ta ka rendesi me shume politika e brendshme sesa ajo e jashtme dhe kjo eshte per te ardhur keq.
Sa per Ramen, une mendoj se ai me te drejte e perfshin ne debat Kosoven. Tek e fundit, eshte ceshtje rajonale. Kjo nuk i heq gje pavarsise se Kosoves. Ai nuk ka pse ta privatizoje debatin se kjo do ish e demshme, sikurse thua ti por persa kohe e sjell ne vemendje, nuk shoh gje te keqe. As injorimi nuk i ben mire ceshtjes. Dhe i perfytyroj analistet qe e kundershtojne sot se ne rast te kundert, do debatonin po ashtu me zjarr se pse nuk guxon ta permende ne takimet me serbet

Gjate ketij viti qeveria e shqiperise dhe qeveria e beogradit kane nenshkruar marreveshje per ndertimin e autostrades Durres-Nish. Pra, Durres-Nish.
Kjo marreveshje aludon se autostrada ne fjale nuk kalon neper nje shtet tjeter (Kosove).

Rama e mohoi tek Fevziu

Deklarativisht e mohoi, por u publikua marreveshja dhe eshte pikerisht ajo qe thashe.
Rama dhe ministria shq e transporteve u minduan ta kamuflojne se pjese te procesit te berlinit etj, por ne esence eshte sherbim eksluzivisht vetem per beogradin.

po e thua sikur: njeri eshte Krishti, e tjetri Perendia, mor burre, dhe do besuar automatikisht . -po ti mos shko larg, por lexo se cfare (nuk) ka thene Rama per importin e plehrave kur ishte opozite, e cfare thote sot.

me vonese por u soll dhe linku i plote i intervistes nje analize mjaft koncize mbi marrdheniet kosove shqiperi serbi dhe ceshtjes kombetare.
Ps. ne minutin e 7 ka nje citim interesant nga Roberto Saviano mbi dy shtetet e nje kombi shqiptar.

Nish-Durres,noshta ai e merr te mirqene se Kosova eshte pjese e Shqiperise, se per e Serbise,nuk ka ma dilema as Vucic. Serbet bajne lojen e vet dhe jane ne te drejten e tyne,po persa kohe,Rama vazhdon t’ju thote se Kosova asht e pamvarun dhe kur flet per te,flet per nje shtet tjeter qe inkurajon bisedimet mes palve per zgjidhjen e problemeve mes tyre,e ka kry detyren e vet ma s’miri. Pjesa tjeter asht pordhi kali m’dere t’hanit.

1 Like

dakort mo dakort, po i duhet dhene the benefit of doubt ndonjehere se me c’ka treguar ne takimet dypaleshe me Vucicin, pertej dashurise se shtire per kamerat, ka bere dhe deklarata pompoze patriotike

po ky shteti tjetër nuk është shqiptar?/? se këtu është gjithë thelbi i muhabetit! ata që e konsiderojnë veten shqiptar dhe kosovën shqiptare nuk e kanë problem nderhyrjen e shqiperise ,përkundrazi e kërkojnë.
edhe turqia me greqinë bisedon për çështjen e qipros,që është shtet i pavarur dhe antar i be-se. kështu që ku është problemi? shqiptarët kanë probleme me serbët dhe shteti shqiptar ka për detyrë te flase me ta. ata që nuk jane dakord në kete mes janë ata qe nuk ndihen shqiptarë. halil matoshi,beograd buzhala,enver hoxhoviç,dhe gjithë ata ish-jugosllavët qe u shnderruan në ‘‘kosovarë’’.
kosova ka vetem dy mundësi. ose të bëhet pjesë e shtetit shqiptar ,siç është edhe llogjike dhe për të cilën është derdhur gjak shqiptari,ose të behet përseri pjese e serbise . ithtarët e kombit kosovar janë për tja dhene përseri kosoven serbise në mënyrë graduale. prandaj ‘‘kosovaristet’’ janë ose loqe,ose proserbë.

del-ta , mos pyet kot , janë komplet LOQE !

E po pastaj? ???