Dekorimet

Uran Butka dhe vetë Abaz Ermenji kanë treguar konfuzitetin e tyre sa i përket edhe çështjes që ne po shoshisim. I pari në dy libra të botuar së voni dhe i dyti në ca intervista domethënëse pas viteve 90-të. Balli duhet pranuar që ka bashkëpunuar që çke me të me nazistët, paçka se bëri dy a tre beteja me fashistët italianë, ajo e filmimeve dëgjo mua, është e kotë dhe fare pa bukë kur i thonë. Nderi i Kombit të atyre viteve padyshim që ishin nacionalistët me Ballin Kombëtar por çuditërisht e 10-në punën pa filluar akoma, unë mendoj se u duhet njohur merita forcave të lëvizjes partizane që në fund të fundit na nderuan aso kohe parë dhe me ditët e sotme, ta kam llafnë për rreshtimin nga anë e fituesit…Nga veriu kanë një shprehje; mos e kruj mutin me krane, se i vjen era dhe unë mendoj ndonëse me dhimbje se është pikërisht ky mut që sot na i stërkal fytyrat ne të gjithve.
A kanë bërë krime nacionalistët? Unë mendoj se aspak ose fare pak, a kanë bërë krime këta të partisë? Kanë bërë me thes sigurisht dhe meritonin të dergjeshin në burgje të demokracisë së munguar ose gijotinën pak e kishin. Arshivat e plota të italianëve fashistë të kohës dhe gjermanëve nazistë një ditë do hapen, shpresoj fort që unë dhe ju t’ja arrijmë asaj dite me thinja o jo, ç’rëndsi ka, e vërteta kurrë nuk humbet sado që larot e “Nënës Shqipëri” mbajnë akoma yllin komunist në shuplakë të dorës!.

Ti nuk e kupton qe une po te hap syte!!! Ti ofendon veten me postimet e tua dhe une thjesht po te tregoj epitetin qe ti po i ve vetes. Ore e kupton qe as vete kriminelet komuniste nuk kane guxu te thone qe Balli ka pashkepunu me italianet? A nuk e ke vene re qe ne filmat e luftes me italianet nuk perdorej kurre termi ballist, por vetem spiun, tradhtar, fashist, etj.? A e kupton cfare maskarai je qe sjell nje filmim me titull “il partito fascista albanese” dhe i vendos dicituren “Ballistet fashisto zogist !”? Biles pretendon se po verteton me to bashkepunimin e Ballit me fashistet. Po kaq pak tru ke sa te mendosh vertete qe ne nje vend te pushtuar dhe bere pjese te perandorise italiane, italianet do lejonin krijimin e nje partie nacionaliste qe kishte si moto “Shqiperia shqiptareve, vdekje tradhtarevet”? Nejse se eshte e kote te pretendosh minimumin e llogjikes nga ju anonimet e internetit.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

1 Like

Shko shif veten ne pasqyre dhe merr direkt pergjigjen shoku “gomari fluturues” (kete mos e quaj sharje se e ke emer tashme). Ju mbroni dite e nate nje propagande te ndyre qe ka 70 vjet qe deformon realitetin. Mbroni edhe maskarallikun e qeverisjes, edhe plehrat, edhe krimet, edhe shkaterrimin e perditshem te ketij vendi. Shpifni e sajoni lloj lloj historish per kedo qe ju del kunder, dhe keni guximin te ankoheni per sharje? Ne fakt mire e keni se tjeter gje meritoni.

Duartrokitje!!!

Ti ha pershesh dhe beji qefin vetes qe je njeri me emer dhe ke ardhur ketu tu hapesh syte njerzeve!