Del Blushi

Edhe pse e kishte lajmeruar me kohe, gjate seances plenare te kesaj te enjteje ne mes te tetorit, Ben Blushi e ka zyrtarizuar daljen e tij nga Partia Socialiste permes nje fjalimi ne Kuvend. Bashke me Mimoza Hafizin, deputete e PS ne Shkoder, Blushi ka vendosur te dale nga “Rilindja” per krijimin e nje force te re politike, qe sipas disa raportimeve ne media, do te quhet “Lista”. Blushi ka shpehur se refuzon te qendroje ne nje parti me kriminele, perdhunues e trafikante.

Tjeter force politike qe eshte regjistruar zyrtarisht ne gjykate eshte “Sfida per Shqiperine” nje grupim qytetaresh shumica e te cileve nuk jane marre kurre me pare me politike, por qe nuk mbeshtesin partite tradicionale. Ne mbeshtetje te kandidatit te pavarur Gjergj Bojaxhi, ky grupim arriti te marre rreth 16.000 vota ne zgjedhjet vendore per Bashkine Tirane, nje numer qe shume parti “te vogla” nuk e arrijne dot.

1 Like

gje e mire. ka qene nje nder zerat perfaqesues te shqetesimeve te nje pjese jo te vogel qytetaresh. te tjerat mbeten per t’u pare ne vijim.

3 Likes

Blushi duhet të shporret nga politika, përveç gërr-mërreve ai s’arriti asgjë në 20 vite në politikë. Ai mund të bëjë shkrimtarin ose gazetarin…Çuditem si arriti deri në këtë pikë pasi dihet, gjithë punët politike i ka lenë përgjysmë. Taksirat i taksapaguesve shqiptarë të mbajnë në kurriz dhe një furgonoparti siç i ka etiketuar më herët, njeri nga punëdhënësit e tij .

1 Like

Une them gje e keqe Square. Kjo tregon se hapesirat demokratike brenda PS po ngushtohen jashtezakonisht shume. “tregut” te partive nuk i duhen parti te reja (jo te pakten me kete kod zgjedhor - dhe me te gjithe ato kode qe do miratohen nga PS-PD-ja). Ajo cka i duhet eshte nje hapje dhe me shume mundesira brenda partive per t’i dhene pak jete demokracise se ia kane marre frymen prapanicat e Edit, Saliut e Like-Floririt. Por sic duket nuk kane gje ne terezi. Keto shpalljet e pavaresise jane vetevrasje politike me kete sistem qe ekziston (shiko Frymen e Bamkes qe i puth prapaniken piktorit). Dhe Blushi e Hafizi shume-shume tek ai pozicion do perfundojne. Per me teper Blushi nuk ngjit, ka qene me teper se njehere pjese establishment-it dhe duket me shume si i pakenaqur me ndarjen e tortes se sa si alternative. Dmth., nje vere ne uje, po e befte zoti me mire.

2 Likes

zgjodha ta shoh goten gjysme-plot, por jam dakord me sa thua dhe mund te qendrojne.

sa i perket PS-se: ka disa tregues qe mund te duken pa lidhje dhe siperfaqesore por qe here pas here te ndihmojne per te parashikuar dicka. nje prej ketyre treguesve te hershem per mua ka qene propozimi si ze publik dhe figure kryesore te Taulant Balles.

“del Blushi”…, hyn Roshi ne strehen e ngrohte te PiSa-ve.:smiley: http://www.mapo.al/2016/10/roshi-ja-hedh-i-rikthehet-detyres-hiqet-masa-arrest-shtepie/1

1 Like

Del s’del, nuk ka piken e rendesise, PS eshte në pushtet edhe minimumi për 2 mandate të tjera, ai kete e di sikurse di se cilido qofte Kryeministri, askush nuk do i jepte më portofol ministror (nje here ra daci në kos e u be minister i jashtem :joy: ). Kaq eshte storia. Keshtu janë gjerat në politiken politiciene në shek. e XXI, në Shqiperi e kudo. Edhe të doje, Beni nuk bën dot perjashtim: në politike luhet për karriere.
Blushi, heret a vone, do ti kthehet me kohe të plote letersise. Aty çoç qullos ciiiiik me mirë.

1 Like

:expressionless: dmth edhe dy mandate te tjera Taulantin?

Taulanti do iki me Birishen. Çift.

1 Like

Kam pershtypjen qe Blushi ka qene gjithnje Nje Phony
Person i pasinqerte qe fale intuites e imagjinates se tij te lindur, (e ka nje fare talenti, shkrimtaret jane mashtruesa prej natyre), perpiqet te kapitalizoje pushtet.
Politika shqiptare ka nevoje per levizje genuine qe dalin nga organizimi i masave jo nga oportuniste alla Blush, qe luajne me fjalime popoze, dhe qe nuk paraqesin kurrfare alternative te qenesishme.

2 Likes

Ben Xhuveli ! “Po qe se te trashen faqet dhe ecen me duar ne xhepa nuk ke per te pas sukses”

dmth je i kenaqur me Rameten? psh ne nje shkalle nga 1-5?

  1. Aspak i kenaqur
  2. Paksa i kenaqur
  3. Mesatarisht i kenaqur
  4. I kenaqur
  5. Shume i kenaqur
  6. Nuk e di/ Pa pergjigje
1 Like

Te pretendosh ndryshime radikale eshte e pamundur kjo do ishte kenaqsi per mua. me gjitheate I pakenaqur jam perderisa akoma aty ka varferi munges krijimtarie Ben Blush Xhuveli nuk ka krijimtari nuk ka mbeshtetje poshte nuk do te sjell gje te re sepse te gjithe e dine qe politikanet jane njesoj llapin dhe punojne per vete dhe dihet qe partite jane biznese fitim prurse por Beni nuk fiton gje para Metes si plangprishes eshte shume I vogel , sepse I mungojne fondet dhe militantet.

Ka nje moment ne demokraci kur pas lirise, njerezit duhet te shohin resourset dhe dimensionet brenda vetes se tyre. Pergjrgjesite pra.
Ne shqiperi ka ardh koha paqesore ta bejne kete. Ndryshe perfundohet te kete aq parti (e ndasi) sa individe ka shoqeria.
Benblushi s’ka as koke as shpatulla per veshtiresite e politikes atje. Te tjerat s’na interesojne.

As qe shtrohet si pyetje. Shqiptaret saaaaapo kanë dale nga Gerdeci &co. ti flet për shkalle Richter!

ja ta ndihmojme pak Meron, ngjarje e ngjashme me ate te Arditit ka ndodhur ne 2009.
http://www.albaniapress.com/lajme/9070/Shkoder-femija-vdes-i-shtypur-nga-plehrat.html

Armik i Partise dhe popullit, harram paret e Partise. Ore sikur e kishte Ben pse e beri Del?

Ore, fundja eshte edhe më e thjeshte se kaq puna: ai quhej (dhe quhet ) Cipras, ka pas honger në rini të tij shkopat e gomes se policise si në karadak dhe kur erdhi puna, ja shiti nje pjese të shpirtit djallit (arsyes shteterore). E jo më Blushi qe sa here takonte ndonje kokepalare, shkonte menjehere lante duart

1 Like

@Stalker, edhe nje dhe s’te ngacmoj me. po faktori Baze - Cili - Frangaj, sa mandate e kane jetegjatesine?

1 Like

si ka mundesi ky njeri e tregon kaq mire cili eshte, qe ne fytyre