Departamenti i Shtetit kritikon koncesionet e qeverisë, cënojnë konkurrencën

Departamenti i Shtetit Shqiptar nuk nderhyn ne ceshtje te ekonomise amerikane sidomos tani qe papunesia ka rene fale naltmadhenise se tij Donald J. Trump qe ju befte dita njemije. Pse Departamenti i Shtetit Amerikan nderhyn ne ceshtje te ekonomise shqiptare? Pastaj sic tha dhe shkurtmadhenia e tij Arben Ahmetaj, PPP nuk u shpik ne Shqiperi, nga Amerika e kemi marre modelin.

Qe te mos harxhoj energjite e mia, ky zoteria ka permbledhur pak a shume mendimin tim rreth kesaj ceshtjeje:

http://www.balkanweb.com/si-e-lexoj-une-si-qytetar-raportin-e-departamentit-amerikan-te-shtetit/

1 Like

Nuk jam kundra. Nga ana tjeter, ndoshta kjo eshte pasoje e asaj qe ne sa here kemi probleme shkojme qahemi tek “nderkombetaret” qe te na zgjidhin hallet.

Ne faket DSHA nuk e leshon vetem per Shqiperine raportin, sado qe ne na duket vetja si kerthiza e botes. Eshte buletin i pervitshem per te ndihmuar bizneset amerikane qe te shikojne si jane kushtet e investimeve, etj. Jo se ato qe thote nuk qendrojne, por thelbi eshte ne fakt te konkurrenca, qe bizneset amerikane nuk konkurrojne dot me kete modelin PPP. Modeli tipik i berjes se biznesit amerikan eshte ose nisja nga zero ose tenderi. Shqiperia ze vetem nje pjese te vogel te raportit, po si ata qe kane kompleksin e te voglit (size matters), aq mjafton per ta bere te duket sikur eshte apostafat vetem per Shqiperine. Lexo shtypin e huaj dhe po gjete ndonje artikull te tille per ekonomine e vendit te tyre, ptu te ma besh si i thone llafes.

Sidoqofte me vjen mire te shikoj qe qeveriu po luan nje loje tip passive-aggressive, edhe thote kemi shume pune per te bere, asgje nuk eshte perfekte, edhe pastaj kur i ve ne dukje qe ca gjera s’jane perfekte madje ka rrezik korrupsioni etj., e hedh shurren perpjete e justifikohet.

1 Like

Sic duket nuk jam shprehur qarte. Nuk thashe qe e kane bere vetem per ne. Por ne kemi deshire t’i kushtojme vemendje sepse mbeshtetemi shume tek te huajt.

se mos veten usa po i kritikon, po eu, po populli, po media, e mer pallosh, qe nuk ndigjon,