Deputetët deklarohen si të pastrehë në Tiranë, përfitojnë 500 deri 1100 euro në muaj, ISP-Kuvendit: Hetim për pagesat fiktive!

Instituti i Studimeve Politike ka ngritur një shqetësim serioz përsa i përket jetesës dhe akomodimit të politikanëve shqiptarë në vend. Sipas ISP-së deputetët ndonëse kanë banesa të tyre në Tiranë(banesa të dyta, të treta, madje edhe pronarë ndërtesash me apartamente, etj) ata shpallen si të pastrehë në kryeqytet pasi deklarojnë një vendbanim tjetër, kryesisht në zonat e largëta elektorale dhe me këtë veprim ata përfitojnë financiarisht. ISP thekson se me këtë veprim ata përfitojnë trajtim të veçantë financiar për udhëtimin e strehimin që shkon në konvertim nga 500 deri 1100 euro/muaj.

“Të paktën deputetë, ndonëse kanë banesa private në verifikueshme në Tiranë (banesa të dyta, të treta, madje edhe pronarë ndërtesash me apartamente, etj), deklarojnë në Kuvend një vendbanim tjetër, kryesisht në zonat e largëta elektorale. Me këtë veprim ata përfitojnë trajtim të veçantë financiar për udhëtimin e strehimin që shkon në konvertim nga 500 deri 1100 euro/muaj. Pra, përmes deklarimeve formale (certifikata e regjistrim në zonat elektorale) ata zyrtarisht quhen të pastrehë në Tiranë dhe trajtohen si të tillë, megjithëse posedojnë në Tiranë apartamente, vila apo banesa të tjera private e familjare. Absurdi, sipas të cilit me taksat qytetare paguajmë shtrenjtë me çmime hoteli deputetë që flenë në shtëpinë e tyre të dytë/tretë private, meriton vëmendje dhe reagim institucional të menjëhershëm”, deklaron ISP.

Më tej sqarohet nga ISP-ja se kjo është një shkelje flagrante e ligjit dhe kjo gjë nuk hetohet pasi nuk ka një praktikë aktuale hetimore.

“ISP vlerëson se kemi të bëjmë me spekulim në deklarim dhe shkelje flagrante të ligjit, përvetësim të paligjshëm të pagesave për akomodimin etj, vepër penale për të cilin çdo qytetar tjetër në RSH mund të penalizohet me burgim. Në rastin e deputetëve që kanë bërë deklarime të tilla, nuk ka pasur hetim dhe nuk ka praktikë aktuale hetimore. Rregullorja e Kuvendit dhe ligji mbi Statusin e Deputetit nuk përcaktojnë mekanizma verifikimi, por marrin të mirëqenë deklarimin e vetë deputetit, – duke proceduar direkt me pagesat mujore.”, thuhet nga ISP. (J.V/Shuplaka)

Artikulli origjinal: http://shuplaka.com/deputetet-deklarohen-si-te-pastrehe-ne-tirane-perfitojne-500-deri-1100-euro-ne-muaj-isp-kuvendit-hetim-per-pagesat-fiktive/

Pse nuk i nxjerrin me emra keta shkerdhatat, hajdutet ordinere? Te q… gazetaret dhe institutin vq! Mfs!

2 Likes

U duhet edhe ndonje e shkoqur per kafe.:coffee:

Po vella po. U duhet ndonje leke xhepi se helbete takojne ndonje shoke dhe e qerasin. E do burri ndonje ndonje te thyer ne xhep!

1 Like

E kush do i ndaloje!? do thoshte bradi! shoku yne.

1 Like

Po kshu eshte kur zgjedhin deputet njerez te varfer monetarisht dhe shpirterisht. Ka plot shqiptare qe pavaresisht se nuk jane te pasur nga ana monetate jane shpirterisht te ngopur ! Ata duhet te zgjedhesh, se ata nuk ia kane me hile popllit! Po kush degjon e lexon thuaj!

1 Like

Ata qe thu ti vlonjjato le ta mbajn me shkume, nuk i hy ne pune njeriu aty, kapitalizem i eger ne albanje😀

ka filluar prape avazi bythecares"nga marsi do te kete arrestime te bujshme"

Nga marsi! hell no, i thone prill maj pjeshkes mos ju ndaj.:worried:

  • shko te artikulli original
  • ne fund eshte letra origjinale e ISP
  • ka 3 faqe, emrat jane aty. Kliko “next”

Nga kushe kane mesuar valle?

Thashe se mos behej fjale per ndonje nga ato letrat e famshme qe dalin ndonjehere ketu :wink:

Perpara se tu japin leke per akomodim/strehim duhet tu kerkojne edhe faturat e fjetjes ne hotele apo motele dhe mbi bazen e diteve te fjetura u jepet edhe dieta ushqimore. Nese nuk dorezojne dokumentet justifikuese nuk marrin as leket. Eshte shume e thjeshte, cfare ka ketu me per te diskutuar?

1 Like

Me poshte eshte lista emerore qe ka artikulli origjinal - shtepite/apartamentet e dyta ne Tirane nuk permenden.

Ky lloj mashtrimi nga “ligjvenesit” shqiptare duket se ka tradite. Nja dy legjislacione me pare, per te njejten mashtrim u akuzua ne shtyp as me pak e as me shume po kryetarja e kuvendit.

3 Likes

Pra te gjithe deputetet e zonave te tjera pervec Tiranes.

Po Pandeli Majko me Ministrin Pango u kapen duke vjedhur energjine elektrike ne apartamentet e tyre lluksoze. Perderisa ai vend MORALISHT te ndershmin e quan Idiot kurse Hajdutin te Zote keto lajme nuk duhen te kualifikohen si LAJME TE HABITSHME.

O per dashnoret …

Dashnoret i cojne neper MOtele sepse kan frike mos u perplasen tek apartamentet me njona tjetren gabimisht.
Apartamente jane pastrim i paster paraje qe shteti ska ctu beje sepse jane perfshire te gjithe ligjevenesit.

1 Like

Po pra se i kane te vetet pallatet prandaj nuk i vene taksa, kush ka me shume se nje shtepi siç eshte jashte …i pasuri aty nuk paguan asgje …dikush nuk ka ku te fusi koken e te tjere kane nga 20 apartamente …po te vendoseshin taksat nuk do kishin fuqi ti mbanin kot pa shitur …çmimi do binte dhe do blenin dhe fukarenjte …por i kane te vetat thuaj …prandaj nuku bejne gje …i mbajne ashtu te bllokuara …mos u ngopshin me shtepi e dashnore …

Hahaha ku te shkoi mendja :joy:. Vallai tani qe e rimendoj ka kuptim kjo qe thu ti :grin:.

1 Like