Dërgesat e emigrantëve zbutën krizën. 7 mld euro në 10 vite

Futja kot me statistika. Une psh kam nje kusho qe s’do t’ia dije per te derguar para ne Shqiperi. Lol cb.

3 Likes

Nuk jane dergesa por investime, blejne shtepia, apartamente, etj. Çojne vetura, etj. Vetem se ajo pare vjen perseri ketej, duke qene se shqiperia s’prodhon gje te madhe vete. Shumica e gjerave te nevojshme atje importohen nga jashte.

Sakte, bilanci eshte serish negativ.

Dergo e merr sa te duash , e rendesishme eshte cfare ben me to .

1 Like

Dergesat sherbejne qe Pleqte e Emigranteve te mos vdesin ne Pocaqi e mjerim, te rrine tek shtepite e kalamojve pa paguar qira, ose te merren me ndonje pune e te mbledhin qira nga shtepite e apartamentet e femijve emigrante. Kush pret qe 7 miliard ne 10 vjet ti japin shtyse ekonomise se shkaterruar Skipetare fluturon me pras Kavaje.

Matematika ka nje te mire qe nuk mund te interpretohet sipas qejfit.
2+2 bejne 4 dhe nuk ka burre nene te thote se bejne 5 apo 200.
Emigrantet, 30% e popullsise shqiptare, mbulojne vetem 4% te prodhimit kombetar.
96% behet nga 70%-shi tjeter.
Emigrantet zbusin krizen e vendeve ku punojne, ku paguajne taksa, ku konsumojne gjithe te ardhurat, ku kontribuojne me femijet e tyre.

Dergo 20 miliard vetura te petdorura ne albanistan, njelloj sdo kete buke per te ngrene mileti

2 +2 bejne 4, kur mbledh te njetat masa

2 milion vlere makine te vjeter + 2 milion euro cash = 4 milion euro me shume qe qarkullojne ne albanistan?

pjesen tjeter ta ben mafia ty. keto statistika jane bidon, pastaj, ku keni ju atje statistika.
pjesen me te madhe ta japin BORXH. te ta presin nuk merr me rrogen neser. dhe nuk do te shohim me pastaj, do na thash syte.
ps:
pardje kapen nje shqiptar me nje rumune me nje ngarkese droge disa milionshme ne veture. imagjino sa tipa ke qe te punojne si ky.
sapo te proteston opozita qe qeveria eshte mafioze, te vijne nga bota mnjf dhe e zberthejne qeverine, per çfare arsye e bejne kete, kur ne protesten e atyre qe jane ne pushtet sot, per te hapur kutijat (nuk u kish shkuar mendja ti cilesonin mafioze ata qe ndodheshin ne pushtet ne ate kohe) i lejne te vriten ne trotuar.

a kupton merr njeri pa mend, qe per MAFIOZ te mbajne TE GJITHE, jo per burre me te mire.

Burre Nene apo Njerk…2+2 = 4… kto 7 miliarde bejne shujme pune se e para e punes mbrojne ata te plakurit e te papunet qe ky 70% i jot nuk denjon ti hudhi qurret, e zbut varferine ne ato segmente te shoqeris ku shteti i pjerdhur shqiptar nuk arrin te depertoje. Plus qe ky 7 miliard edhe nese nuk sherben per te rimekembur ekonomine eshte likuiditet financiar nga i cili permes konsumit dhe sherbimeve perfitojne te gjithe edhe ti personalisht.
Ndersa Edvini dhe Saluku i lusin meneren aziatikve e indianve te Bankes Boterore a FMN per 325 milion dollar me interes te ulet, Salbeni shtremberon surratin per 7 miliard te rene nga qielli pa interes??? jo po se e nxjerrin Shqipot hesapin mire prandaj jemi aty ku jemi,nMut.

1 Like

e kam plakun pensionist s’me ka kerku nje lek, ne 30 vjet. perkundrazi i ka riblere te gjitha te reja, televizorin, lavatriçen dhe frigoriferin, plus gjera te tjera. vetem se kur doli ne pension kish rroge drejtori ministrie. ndoshta i vjen nga kjo mireqenia.

Po ke te drejte sepse ne ket rast Plaku jot mund te kete Pension special qe shkon tek 850-900 $ ne muaj por nderkohe qe shumica e njerezve kan pension 200 $ muaj e per te mbijetuar u duhet te jetojne ne shtepi te tyre mundesisht te falur nga shteti ose ne shtepi te kalamojve emigrant sepse qira ne 200$ ne muaj nuk ka …pa perfshire uje e korrent. Ne Shqiperi ka ende shume varferi ekstreme qe nuk do te zgjidhet nga shteti kurre por nga emigracioni e remitencat.

kur viziton shqiperine nuk duket gjekund kjo varferia ekstreme. nuk di ku e shef ti. te gjithe jetojne mire, dhe te gjithe qahen ne te njejten kohe sepse kujtojne qe ketej ne (apo ata vete) do te jetonin akoma me mire.
shqiptaret qahen kot. por varferia do t’u vije se i jane futur edhe ata kapitalizmit, ku te pasurit numerohen me gishta dhe pjesa tjeter s’kane me pare, u duhet te punojne fort, ose te vjedhin per te jetuar.

1 Like

Ti flet per Plakun tat qe eshte nje nga ata 25 000- 30-000 pensioniste qe jane mire, edhe kur viziton Shqiperine ti prap takon shoket e Plakut tat, pra nje minoritet. Po ne Tirane a derbardhe mos shiko vetem fasaden, futu mbas pallatit a rrugices kryesore e ke per te humb ne Islamabad, shiko fshatrat qe jane zhdukur, kan pas 100 shtepi e kan 3, dil rrugeve e do shikosh nje brez te ri te mjere qe shet banane me kuti kartoni gjithe diten per 2-3 dollare fitim??? Femije qe te vdesin nen grumbuj plehrash apo kromi, femije qe vdesinduke kap peshk ose sepse mbyten ne pellgun artificial te fshatit ose nga voltazhi i larte i gjuetise me elektrik ne det …
nje brez i madh femrash qe do punojne si punetore sociale seksi nga mosha 15 vjec deri 22 vjec kur u fillon celuliti…ne mase…nje brez i tere byrazeresh qe nuk do marrin pjese ne formula uno a grand Prix por do vdesin duke evituar me gomone guardian e financave ose do ngryset burgjeve ndersa jane kthyer ne mase shperndared sociale te substancave eksituese nga Italia ne Belgjike.

Ti dhe Shkaba mund te jeni mire po faktin qe nuk e shikoni pocaqine qe shoh une ndodh sepse ju mungon ajo qe kolektivisht Shqiptareve u mungon EMPATHIA…mungese totale kombetare

ti je si shkaba, vetem nxin, ai vetem zbardh. ça lesh shokesh te plakut takoj une ere. ne lagje popullore e kam shtepine. te gjithe observatoret e huaj, edhe ata qe na e kane inatin, nuk na mbajne me per te varfer. po kur quan varferi edhe suvat e rrena, atehere ndoshta ashtu eshte si thu ti.

per ta pare se ç’mendojne te tjeret per ne, shko ne instagram dhe shiko ata qe vizitojne shqiperine. edhe ata qe fotografojne vetem plehrat kudo ku shkojne, se u duket sikur tregojne mizerjen e jetes njerzore, nuk kane me ku te kapen ne shqiperi. nuk e nxijne dot me.

ja tata
. krenohet
po qesh
.lokja nane
se mrika e ktheu
. gopin ne dollare
hidhni valle knoni. …

1 Like

Nuk ndihmojne te papunet ato leke, por ndihmojne plakun e plaken qe u ka bere koken.
E thua “ndihmon te papunet” sikur ato leke shperndahen ne ndonje sportel per te papunet.
Ndihmon dhe ndonje vella a moter qe heq kusuret e pleqerise se prinderve per te dy bashke, teksa emigranti rri rehat andej.
Jo, parate nuk jane per te papunet. Ato para rrine brenda familjes, e cila ose ua kursen ne ndonje banke, ose ua investon ne ndonje prone qe po vete emigrantet do ta trashegojne pas vdekjes se prinderve.
Ajo qe dua te them eshte qe matematikisht nuk eshte per t’u gezuar qe 30% e popullsise bejne 4% te GDP-s, per per t’u hidheruar per ate 26%-shin e munguar te GDP-s qe shkakton kjo 30% e popullsise.

po ku ti e di saktesisht kete shifren 4 % ? kush ka mundesi ta llogarise kete me perpikmeri ? shifra te tilla s’llogariten dot as ne vendet ku i gjithe leku po centralizohet, jo ne shqiperi qe shumica nuk e deklarojne fare, dhe as nuk do ta deklarojne ndonjehere.

Banka e shqiperise jep shifren e remitancave vjetore. Ne fakt qenka shume me pak se 4%.
Remitancat ne vitin 2016 paskan qene 615 milione Euro, nderkohe qe prodhimi kombetar bruto i shqiperise per 2016 ka qene 10 miliarde euro, qe dmth se refugjatet kane kontribuuar me 0.5% te GDP ne vitin 2016.

po si ka mundesi qe banka e shqiperise te dije sesa pare i dergoj une familjes ? une s’ja kaloj nepermjet asaj.

ps: si dhe e di se çfare me erdhi njehere nga shqiperia, nje foto e nje tablloje te picasso e vjedhur si duket ne itali, nga nje femer qe i sherbente nje zonje atje, dhe qe kerkonin te dinin se sa mund ta kishte vleren ekzakte. po kete shume (kur ajo te shitet ne treg te zi) apo vlere, si e llogarit ajo e famshmja banka kombetare ?