Dhjetëra të vrarë nga shpërthimi në Kabul

Një shpërthim masiv ndodhi mëngjesin e kësaj të mërkure, në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul. Të paktën 80 të vrarë, dhe mbi 300 të plagosur numërohen nga ky sulm terrorist.

Asnjë grup nuk ka marrë ende përgjegjësinë, por në të kaluarën ka patur sulme të tilla të mëdha nga Talebanët por edhe nga ISIS. Shpërthimi erdhi nga një bombë e fshehur në një makinë që shpërndante ujë. Ngjarja ndodhi në qendër të një blloku ambasadash, shumë pranë ambasadës Gjermane, Turke por edhe asaj të Britanisë. Bomba u hodh në erë në orën 8:22 lokale, një orar me trafik të rënduar për Kabulin.

Disa zyrtarë të ambasadës Gjermane u lënduan, ndërkohë edhe pse janë ndërtesa me mure rrethuese të larta, shumë ambasada patën dëmtime në ndërtesa.

Kafshet qe bejne krime te tilla jane me frikacaket!

Te gjithe ata qe perdorin retorike si :te ngrihemi ,te shtypim ,te shporrim ,te zhdukim ,te shfarosim ,revolucioni marshon etj ti bejne keto pamje sehir mire se gjuha e urrejtjes ketu te con .ne fillim ishte fjala thote Bibla e kaurit.

me frikacaket jane ata qe bombardojne me drona apo me avione nga mijera kilometra larg, pa ju cenuar nje fije floku.
s’morr vesh pse dun me çdo kusht t’u imponojne nje regjim qe atje shumica e popullit nuk e do. njerzit duhet t’i lene te bejne si te duan vete. ne qoftese u pelqen le te jetojne ne epoke te gurit, puna e tyre. pse duhet me u perzi ?

1 Like

Hazreti Obama e tha dikur qe eshte lufte “for hearts e minds” por ne praktike perdori dronet duke vrare nje terorist e duke krijuar qindra te tjere .kjo lufte do Te perfundoje kur poplli trim e liridashes afgan te lodhet duke vrare njeri tjatrin kot se koti se Afganistan s’ka gje tjater pervecse gureve e zhapikeve .

kur s’ka tjeter gurve ç’duan euro-amerikanet ne ate vend ? pse nuk vrisnin njeri tjetrin ata, kur nuk kishin te huaj ne vend ?

1 Like

Antropolog linguistik mund te jesh po nga historia s’qenke mire.

D’autres explications, toutes aussi originales, ont été avancées. Ainsi, l’une prétend que le mot « afghan » aurait des origines albanaises (du grec Al-Ab, on aurait fait Agvan, puis Avgan). L’autre, celle de Vera Marigo, se rapporte aux « épigones » — les successeurs d’Alexandre le Grand : Epigonoï aurait évolué en Aphigonoï (Afigani). Ces théories n’expliquent pas les mille ans qui séparent la fin des royaumes grecs de la toute première apparition du mot « Afghan13 ».
Une histoire [réf. souhaitée] raconte que le nom « Afghan » vient du mot Aspagane[pas clair] qui voudrait dire « cavalier ». Les gens du peuple, pour faciliter la prononciation, disaient Apagan. La phonétique changea lors de la venue des Arabes. Dans l’alphabet arabe la lettre p n’existait pas alors ce qui donna Afagan. Ce mot évolua pour enfin donner le mot Afghan. À la suite de cette interprétation et du roman Les Cavaliers de Joseph Kessel l’on retrouve le « pays des Cavaliers » comme désignation de l’Afghanistan.

Azgan = Afgan

1 Like

o gjembo keto te gjoret si kane lene rehat qe nga vitet 1747.

:joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy: :joy:

1 Like

U prish prape tema. Nga te vdekurit dolem tek Azganet shqiptare.

fatkeqesi eshte qe keta etimologet nuk dine shqip se do t’i kishin zbulu kollaj te gjitha emertimet. pa i rone nga kina.

Rradha ime per te :joy:

me erdhi pergjigja (nga nje gjeni) per fjalen Mish qe thu ti. shume interesante mu duk. por mbetet per tu vertetu.

Mish mund te jete kontraktimi i mi-asht mbi-kocke. Sipas d’Angely Artemisa eshte mish i arte. Eshte dhe fjala kemishe qe eshte e vjeter dhe qe mund te vije nga ka-mish, dmth jo e çveshur.

ndersa latinet e quajne Carnem = ndersa ne i themi KERME mish i ngordhur. mund ta imagjinojme direkt superiorin ne histori vetem nga ky shembull. KERME = KA ERE, mban ere.

mesa duket s qeke q. mir n amerik e paske dal anej ka hindukushi :sweat_smile:

From Middle English mete, from Old English mete (“meat, food”), from Proto-Germanic *matiz (“food”), from Proto-Indo-European *meh₂d- (“to drip, ooze; grease, fat”). Cognate with West Frisian mete, Old Saxon meti, Old High German maz (“food”), Icelandic matr, Gothic 𐌼𐌰𐍄𐍃 (mats), from a Proto-Germanic *matiz. A -ja- derivation from the same base is found in Middle Dutch and Middle Low German met (“lean pork”), whence Middle Low German Mett (“minced meat”) (whence 16th c. German Mett (“minced meat”))

Old Irish mess (“animal feed”) and Welsh mes (“acorns”), compare English mast (“fodder for swine and other animals”), are probably from the same root.

Azgan nga turqishtja azgan =i rralle :smile:

Hamish nga Skocisht = ha mish.

Amerike= pellazgjisht ,ha met dhe ike :grimacing:

Ti ben gabim se flet per fjale Anglisht.

P.S. please don’t feed the troll!