Dialog Don Tito - Rrozher Xheneriku

DIALOG DON TITO - RROZHER

• AI: Ho mer plak.Ca bone?
Une: Mire, plak, c’bere ti??
Ai: Me shoncin Tim plako, gjeta nje cigare bar ne park!
Une: Dhe…?
• Ai: Dhe e tymosa rruges per tek ty. (Shikon nje cast perresh dhe me pyet: I ke lexuar ato perkthimet e mia te Yeats?
Une: Po. Sme kane pelqyer!
AI:Pse?
Une: Por ti ke shume guxim, lal, se kuptoj si merr persiper te perkthesh Yetas!?
Mua me duken shume te pergjithshme, sme ngjallin emocion, sikur te flasesh per nje tenxhere me presion!
Ai: Seriozisht e ke?? Pse? Le qe ku merr vesh ti nga poezia!
Une: Se di. Kete pershtypje me kane dhene.
Ai: Ti nuk di te lexosh poezi, nuk ke as kapacitetin qe ta kuptosh ate. Je I ngurte.
Une: Mbase! ( heshtim te dy per pak, ndersa ai ndez nje cigare)
Une: E di qe dialoget tone jane shume teatral?
Ai: ( shmang pyetjen, thith cigaren fort dhe thote)!
Shife dhe njehere ate me poezine me pilotin irlandez!
Une: Mund te bejme dicka me to. ( me dialoget)! Si mendon?
AI: Duhet ta Lexosh serish ate pjesen me pilotin irladez!
Une:Ok, Ok. Meqe kembengul te premtoj qe do ta bej.
Ai: Thith serisht cigaren, hesht, kerruan hunden dhe thote: “Ke te drejte! Gjithmone kam menduar qe dialoget tone jane shume beketiane. Absurd, plot nerv, plot ego te pompuar, karlliqe dhe filozofi!
Perseri ai pas nje heshtje disa minuteshe: “A te kam thene qe jeta eshte ne Kaliforni”???
Une: Po me ke thene!
Ai: Atje ku grate jane te dlira dhe cicderre si, …si nenat tona.
E kam vendosur qe atje do shkoj!
Une: Per nje cice?? Deri ne kaliforni???
Ai: Do hap nje biznes per biznesmene kinemaje.
Nje bosom parlour!!
Une: ( duke e nderprere) E di miku im, sot vrava nje njeri.
E dija qe do vrisja dike, qe pa dale nga shtepia.
Isha perballe pasqyres duke u rruajtur dhe pata ate parandjenjen e cuditshme qe ke kur e ndjen se do ti marresh jeten dikujt.
Dheeeee… vertet!!
Ai: ( nuk me degjon, dhe ne delir vijon) Ne kete biznesin tim, pra ne kete biznesin qe po mendoj te hap, do kete cicderre gjitheandej. Cdo kush mund te vij gjate pushimit te drekes dhe te mbeshtetesh koken ne nje gjoks te madh e te marre nje sy gjume!!
Une: Po po. Sigurisht qe e ke menduar shume mire.
Sidomos pasi ke vrare nje njeri! Kush nuk do te donte te mbeshteste koken mbi nje gjoks dhe te dremise, pasi ka vrare dike???
Ai: Nuk e kisha menduar kete, por mund te kesh edhe te drejte.
Une : Te sygjeroj qe te kontaktosh nje kompani sigurimesh, per t’u siguruar gjoksin atyre qe do marresh ne pune. Madje kam pershtypjen qe edhe ligjerisht duhet te jesh i detyruar ta besh. Sjam i sigurte per kete, por keshtu duhet te jete!
Ai: Mbase ke te drejte. Mbase duhet tiu siguroj gjinjte punonjeseve te mija.
Une: Ajo qe vrava me pyeti se cfare mendoja per jeten martesore!
Dhe une i thashe qe eshte si nje tenxhere me presion!!!
Duhet te dish se kur duhet te shkarkosh valvulen, ndryshe shperthen… kthehet ne bombe!
Pastaj ajo ma mori ne goje, dhe ishte e lumtur nga shpjegimi qe i dhashe.
Pikerisht atehere ja futa nje laps ne sy!
Pastaj ajo ra perdhe me fytyren e mbuluar nga gjaku, dhe … kishte gjinj te vegjel.
Ai: Ti me ngazellen me kete dellin tend vrastar.
Hej ti se ke lexuar Hubble qe kam shkruar une
Une: Jo. Mbase po.
Ai: Ben fjale per nje tenxhere me presioni!
Une: dhe cfare ndodh me tenxheren me presion???
AI: Ta them kur te takohemi serish. Cohet nxitimthi, pa me dhene doren ja kris vrapit. Pasi eshte larguar disa metra kthehet nga une dhe bertet: “ Ika se jam ne rrugë”.
Une: E shoh ndersa largohet, dhe them neper dhemb: “Po shkoj edhe une!. Ndersa eci, mendoj se neser do te rruhem prap!!

1 Like

art horror :grinning: