Diaspora feston

Kete fundjave shkova ne Worcester (MA) per te pare nga afer Festivalin shqiptar qe organizohet çdo dy vjet nga komuniteti shqiptar i atjeshem. Per tre dite rresht: 31 maj; 1 qershor; 2 qershor ne oborrin e kishes shqiptare St.Mary festa ishte e madhe. Sipas organizuesve, pjesmarresit duhet te ishin rreth 12000 bashkatdhetare ( por edhe etni te tjera) nga USA dhe Kanadaja. Ajo qe me beri me shume pershtypje per mire ishte kisha e St.Mary. Nje kishe ortodokse e krijuar nga diaspora shqiptare, punuar dhe restauruar nga mjeshtra shqiptare dhe mbi te gjitha, gjuha shqipe ishte e kudo ndodhur, brenda dhe jashte saj.
Per me teper po postoj disa foto te festes.
Nje falenderim i shkon dhe Kthupit qe para ca javesh na dergoi linkun e festivalit duke na kujtuar dhe datat e tij.

3 Likes

Vetëm në atdhe nuk bëjmë hajer ne

Ndersa ne shqiperi jane greqisht.
Prandaj une gjithmone kam thene se ve dosja e kryepeshkopit grek ne shqiperi eshte dëm më i madh se korrupsioni i politikes.

1 Like

Kishen shqiptare e ka pikturuar nje piktor korcar per 7-8 vjet me rradhe gratis,derisa e mbaroi.
Asnje fjale greqisht ne ikonat e kishes vetem shqip dhe anglisht.

Festivali eshte vertet dicka qe ne shqiptareve na ben krenare.

Gatime shqiptare,kenge shqiptare birra Korca,kostume tradicionale shqiptare etj.

Gjithmone qe shkoj ne kete festival,asnjehere nuk zhgenjehem.

Ju lumte organizatoreve!

1 Like

Ne kohen qe u vu Janullatosi nuk kishe as edhe nje klerik me staturen e tij qe te perfaqesonte Kishen Shqiptare ne Sinod. Nuk do t’i hyj politikes greke vs.shqiptare se behet terkuze, por edhe sot e kesaj dite nuk ka nje klerik mes ortodokseve me ate lloj pergatitje me perjashtim ndoshta te peshkop Nikonit ne SHBA, por ai nuk kthehet ne Shqiperi, keshtu qe e vetmja menyre per te hequr Janullatosin eshte te kesh nje klerik shqiptar me ate lloj pergatitje, me ate respekt qe gezon ai ne rangjet e klerikeve ortodokse ne Patrikane, etj.

Johan Pelushi eshte klerik me njohuri dhe shume elokuent dhe mbi te gjitha eshte shqiptar.
Fakti qe vjen nga nje familje musilmane e ben akoma me unifikuese si figure.

Kur thua “me njohuri dhe elokuent” eshte subjektive. Edhe une kam njohuri, por krahasuar me ate se cfare duhet per rolin e Kryepeshkopit, s’i kam. Gjithashtu mos harro qe edhe ne kishe luhet politika, ne kuptimin qe te duhet te njohesh njerez e te krijosh kontakte dhe marredhenie me njerez me influence. Ne rangjet e Patrikanes, Janullatosi eshte me lart e me larg se kushdo nga kleriket shqiptare, ka vite qe I ka kultivuar marredheniet per te qene me krahe te ngrohta.

Janullatosi do te qendroje ne krye te KOASH-it derisa te nderroje jete, pasi nuk mund ta heqe askush.
Me letra eshte në rregull ai.
Une po flas per pasardhesin e tij.

Pasardhesi i tij te mesoje si behen keto pune, qe te jete gati kur te vije rasti. Duhet edhe miku, edhe paraja, edhe njohurite teologjike, edhe te gjitha. Te qenit shqiptar eshte nje kriter dhe jo shume i llogaritshem per te qene te sinqerte. Bartolomeut nuk i rruhet shume nese cakton shqiptar apo jo, do vere dike qe do ndjeke linjen e Patrikanes.

Vajte si perfundim? Shpresoj te kesh kaluar mire.

Po qe se ke ndonjerin qe e humbi rastin, kete te shtune ne 7 qershor behet nje tjeter ne Waterbury, Connecticut. :smile: Njesoj si ky, mbase pak me i vogel per nga permasat, po e njejta ide.

Kenerike mo?

Po po flm qe çove linkun para disa javeve.
Organizuesit kishin bere vertet nje pune shume te madhe. Kishte shume vullnetare ( rreth 300) qe punonin nga mengjesi deri ne mengjes. Shume te rinj qe sherbenin dhe flisnin shqip. Vertet diçka impresionuese.
Mqns jemi ne Boston, te thote gje kjo foto :grin:

Pse jo? Per barazpeshe, ky behet te nje xhami :smile:.

1 Like

Po, te gjithe jane vullnetare, jo vetem ata qe sherbejne ate dite, por grupi organizues qe mblidhen here pas here e planifikojne gjithe aktivitetin, ata qe kercejne, etj. Vetem Eli Fara nuk vjen vullnetarisht :smile:

Nuk doja ta permendja pavaresisht se e kam nxjerr ne foto por stononte me seriozitetin e evenimentit dhe punes se organizatoreve :frowning: .

:smile: Une aty kam bere universitetin, afer Victures. Universiteti i Masacusetsit, filiali Boston eshte afer Librarise Kenedi, ku eshte kjo anija. Good times.

Haha, kur e nigjoj me vje per te vjelle. Edhe shqiptare te shkolluar e shqiptojne Kenerike. Kete dhe Konjalle per Coney Island …

Mos harro te hedhesh ndonje kore.

ç’ka do me thone kjo ne shqip?
(pyetje per te gjithe diasporen, perveç varikut qe ka probleme cipe stergjyshor brez mbas brezi)