Diference bardh e zi.. diference kulturash!

Takim pune i nivelit te larte Gjermani - Nigeri. -pala gjermane e pergatitur, ka bere detyrat e shtepise; me dosje, dokumenta etj. -ndersa afrikanet… me lugen ne brez.:smiley:

1 Like

Belul, mbase dosje s’kane por vetem dy nga to dallohen pa kurrefare dokumenti a bllok shenimesh. Ndersa nga ana gjermane nje. Tani, s’e dime natyren e takimit, ajo qe me shkon ndermend eshte qe pala gjemane po u propozon ndonje marreveshje (pala e interesuar pra). Domosdo do te thoja, Nigeria po njeh nje boom ekonomik dhe pesha te renda si Kina dhe SHBA kane investuar goxha ne te. Nuk e dallon qetesine e tyre? :stuck_out_tongue:

shif kur t’ja fillojne tani me batare jevgjit e bardhe qe akoma nuk kan gjet karten origjinale te pavarsise:

- ha! ha!, çi duhen kartat dhe dekumentat bythzijve!

1 Like

Ajo që thotë @Rasta është e vërtetë por unë mendoj se ky takim duket si puna e takimeve të zyrtarëve tanë në vitet 92, mbaj mend atëherë Pashkon, Nanon e të tjerë veshur me çorape e pardesy të bardha :smiley: :smiley:

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

-shiko ti Rasta ; une nuk e di ekzaktesisht axhenten e takimit, por dime qe presidenti i Nigerise shkoi para nja 2 javesh me nje delegacion te larte qeveritar (ministra etj) per nje vizite 3 ditore ne Berlin. keshtuqe nisur vetem nga kjo, mendoj qe pala e interesuar, ajo qe kerkonte dicka dmth. sepse thone qe Nigeria ka probleme ekonomike, ishte Nigeria… -se kot nuk u munduan gjer ne Allemanje ata :joy::joy:

sidoqofte, takimi ishte i ngrohte dhe miqesor… ne fund ata i buzeqeshen njeri-tjetrit.

Po njesoj me pelqen edhe mua se si harron qe ti si joparagjykues ke gjykuar me miljona shqiptare te emigruar, verioret, etj. Nuk eshte eshtu sic them une? Ti kapesh me rastet qe mund te shajme ndonje Ndoc, Rame e Mete dhe na can “hem hem” dite-nate qe qenkemi antishqiptare. Kam te reja per ty, shkabe: quhet trollizem.

Mirushkrufshim tani.

ne fakt , trapatonat (qe mbase su ka rene rasti kurre te kene marre pjese ne nje mbledhje apo takim pune) , nuk kane si ta dine qe ne tavolinen e punes vendosen edhe gota e filxhane per te pire dicka sipas qejfit, por edhe pjata ku mund te hash dicka te lehte tip: croisant, sanduic etj…

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

e kemi thene edhe here tjeter: kush eshte i interesuar per info e detaje: ti plasi syte mire e te shikoj ! -eshte e qarte qe behet fjale takim pune, qe mbahet ne nje salle departamenti te ndonje ministrie… prandaj edhe salla e tavolina eshte e vogel , si dhe pjatat dhe gotat jane anash te ftuarve… nderkoh vendi para tyre eshte lene bosh, pikerisht… pikerisht per te vendosur dosje e dokumenta.

ndersa dreka e darka per nder te delegacioneve qeveritare mbahen zakonisht ne salla te medha hotelesh, me 127 kamarjere verdalle etj etj…

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

problemi me debilat nuk eshte se jane qorra, nuk lexojne lajmet dhe fusin hundet kot te bejne sumen e zgjuar (do na i spjegosh edhe njehere se si mund te kualifikohe Shqiperia ne evropian e Frances mo ?/ po Rumania sa pike ka ?..:joy: )
por problemi eshte se nuk kuptojne gabimin edhe vazhdojne mbrojne histerikisht budallekun e vet… edhe pastaj te sjell foto komplet pa lidhje .

E qarte, gjermanet me dosjet e pandara dhe trurin e shperndare, qe nuk di se c’kane ne dosjet e tyre te pafundme, (shpesh edhe i ngaterrojne dosjen nga dosja), dhe afrikanet me stilin e tyre te thjeshte, me te thjeshte se bota “moderne”, te perqendruar se cfare u kerkojne kesaj radhe europianet finoke!

2 Likes

1 Like

O Belul, Merkeli me duket menyne po lecit. Ta prish dieten sot apo jo? He mo se keta hane nje antilope e s’i gjen gje.

2 Likes

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

mos po i hedh edhe njeher nje sy kontrates, mo ? dhe shiko sa ngjeshur e kane shkruar…, se aty, te germat e vogla , ta fusin gjithmone keta dobicat.:stuck_out_tongue:

Opo lere ate, po thote, c’harxhoj kohe kot me keta kur kam ata bardhoshet e Ballkanit, apo s’jane nga dy metra te gjate. C’mu desh qe u martova me shkusi.:stuck_out_tongue: