Dil o Mero se na dogji xhani

e keni degjuar revolten e naftetareve? iu miratua se fundmi dhe statusi
http://www.albpetrol.al/statusi-i-naftetarit/

nuk u kane paguar rrogat me miaj dhe as sigurimet shoqerore

Po a ju kujtohet Mero qe hengri dajak nga banditi Rezart Taci pse hetonte korrupsionin ne sektorin ne nafte dhe Albpetrol?

http://arkivi2.peshkupauje.com/2009/11/grushta-gazetarit-mero-baze.html

Tani Mero Baze ka heshtur. Pse?

http://www.civitas.al/opinione/mero-dhe-parkingu-nentokesore-tek-parku-rinia-nga-ajet-rama

Mero palla ne nje vend tjeter as si pastrues sdo te ishte i kualifikuar te punonte

Mero Bazen ngado qe ta rrotullosh thote gjithmone ca te verteta. Problemi i tij eshte se ato nuk i thote te gjitha apo i zbulon sipas situates. Por qe jane te verteta jane.

1 Like

Bulkthi, po ku je more djale, a e di qe na ke munguar, mua te pakten me dukej sikur me mungonte njeri krah, ai i majti :laughing: dhe me vjen mire qe hulumton ne kete çeshtje, se ka te beje jo me disa dhjetra a qindra familje te punesuar aty, por me (me kryesoren) te vetmen aset te rendesishem qe kemi, Naften dhe Rafinerite, nga te cilat (shyqyr) 2 punojne.
Kam folur edhe ne nje nga tregimet e mia ketu per kete çeshtje, kur sjell bashkbisedimin me çunin e tezes, i cili eshte inxhinier nafte dhe i njihte mire keto problemet e AMRO-s dhe naftes shqiptare.
Nga artikulli mesojme se banka Credins e ka marre me qira kete aktivitet para 1 viti, qe do te thote se eshte ajo qe pergjigjet per pagat e puntorve dhe ecurine e punes, mirpo si kudo ne bote, kompani, banka, kur marrin me qira nje aktivitet, perpiqen qe te barazojne vleren e papaguar me vleren e fitimit te aktivitetit, dhe kjo quhet nje forme dubellsimi te vleres (kam folur per kete gje, VQ) dhe format e dubellsimit te vleres jane disa e te shumllojshme. Keshtu qe ne kete rast, mendoj se eshte çeshtje kohe, pune javesh apo ditesh. Sapo ekspertet e bankes te shohin qe kurba e priteshme, ajo qe po gjenerohet, arrin vleren e fitimit, ku si rrjedhoje kemi dy paketa te barazvlevshme, athere hapet drita jeshile qe njera pakete te sherbeje per pagesat e punonjesve. Kur kjo pakete mbaron dhe shihet perseri nje hendek ne pagesa, athere mund te sherbeje ulja/kthimi i vleres se aksioneve ne paga, gje qe e ul vertet vleren e aksioneve, por e mban ne aktivitet nderrmarrjen per disa muaj apo vite, mvaret nga vlera e aksioneve (e ter kapitalit) ne raport me pagat.

1 Like

Bir Selmani i nenes…sa hajdar qe je!

1 Like

vlonjato, me ke e ke .

E kam me kete hajdarin ketu qe ka shkruajtur ne flamndçe teorine e paketave dhe aksioneve. Lexoje se do kuptosh shume:

" emhsjollmuhs et e asid enaj serelv et timisllebud e tamrof ehd ) ,ejg etek rep rulof mak( serelv et imisllebud emrof ejn tehuq ojk ehd ,titetivitka et timitif e nerelv em raugapap e nerelv enjozarab et eq neqiprep ,tetivitka ejn ariq em nirram ruk ,aknab ,inapmok ,etob en oduk is oprim. "

Kurvlliku i Meros (dhe i shumices se gazetareve ne AL) eshte evident, ashtu sikurse opinionet e anal-isteve neper TV. Gazetat dhe media, nuk jane mjete informimi, po jane pistoleta qe i vihen to koka politikes per leje ndertimi, poste politike e favore te tjera qe varen nga natyra e biznesit qe ka pronari medias.
Artikujt e Meros&Co duhen lexu midis rrjeshtave. Ketu te peshku artikujt kalojne ne peer-review - diskutohen motivet, te vertetat, gjysme te vertetat, te vertetat e pathena etj. Ky per mendimin tim eshte avantazhi

Problemi gjithmon ne kete vend jane prokuroria dhe gjykatat. Po si ka mundesi qe asnje nuk heton qe punetoreve nuk i jepen rrogat dhe nuk i paguhen siguracionet. Si ka mundesi qe firma nuk paguan tatimet dhe dritat dhe vazhdojne te punojne. E cuditeshme eshte dhe sesi ne te gjithe privatizmet ja dalin mbane persona te falimetuar qe jane te lidhur me qeverine. Taci u zevendesua nga Beso i Tajvanit.

kur nuk i kupton, mos e nxirr veten kaq zbuluar, se jo per gjo, por do thone te tjeret, se; ç’eshte ky hajdar qe nuk kupton.

e keqja ketu, eshte se jane mbushur magazinat, me lloj-lloj afrikanesh, aziatikesh, lindor, qe kulturen e punes nuk e njohin, se nuk kane punuar ndonjehere ne jeten e tyre.
Belgjika, siç e thone edhe shum belgj, nuk eshte me ajo e para, ka filluar te prishet.

do ishte me interes qe kompania kineze Ali Baba, te vendoste filjal ne Shqiperi, magazina/distributor shperndares per ter Ballkanin apo Europen.

Ama ashtu e paska emrin…i ka vjedh ai vete me 40 hajdutet lol

Pjero e kuptove paragrafin qe te solla apo jo? Shkurt me thuaj ça ka dash me thene autori!

Ps. Ju lutem jo ndihme nga klasa!

https://metrouk2.files.wordpress.com/2016/09/ad_219928347.jpg?w=620&h=930&crop=1

Pjero, po mendojme te aktivizojme nje polic virtual qe sa here te shohe shkronjat VQ te fshije te gjithe komentin dhe ndoshta t’i jape karton te verdhe shkruesit.

image

image

Vari qimet

Banka ja ka dhene Besos, partnerit te Mero Bazes.

1 Like