Disa lidhje mbi fenomenin Trump

Disa nga reagimet e fundit mbi fenomenin Trump:

Stephen King
Stephen King, një nga shkrimtarët më të suksesshëm në botë, e urren Trumpin me gjithë shpirt. Të dëgjosh fjalimet e tij, thotë King, “është si të dëgjosh një piano që bie nga shkallët”.

Gjuha e Donald Trump
Si i përgjigjet Donald Trump një pyetjeje? Video më poshtë analizon një përgjigje, dhe analiza është shumë interesante. Trump përgjigjet si shitës, jo si njeri i zakonshëm. Shifeni:

Një përmbledhje e fushatës deri tani
Tek Lapsi (që mua mezi më del vetëm në një version mobil të copëtuar), Dalina Buzi ka shkruar një përmbledhje të fushatës dhe fenomenit Trump:

http://www.m.lapsi.al/ide/2016/10/03/fenomeni-trump-dhe-leksioni-më-i-madh-i-gazetarisë#.V_K3_ZMrLUJ

Të dëgjosh fjalimet e tij, thotë King, “është si të dëgjosh një piano që bie nga shkallët”.

Cosa? Eshte gjeja me e mire qe ka njohur komuniteti i komedianeve qekur la prezidencen G.W.B.! Ka per te pasur gallate nese behet president.

Ec ere langaraq thuji ktij kingut, se edhe ti at cop katerqind miljonshi ne kurriz te mendjeve te vakëta e bone.
Vallai ska ma xheloz se shtresa e ktyne ciniko-kliniko-cikliko-intelektualeve.
Mortja qi smerr mbi kuote, ka ngel liberalizma ne dore te hollivudit :frowning:

2 Likes

fiqkri, nese me te vertete gjithe kete kohe ke qene me sarkazem per mbeshtetjen e Trump, une them eshte koha ta lesh se it’s getting old. Nese e ke te vertete qe e simpatizon dhe e mbeshtet Trampin ki miresine e na e thuaj qe mos te jemi me te ngaterruar - dhe te tundim koken me disappointment nga mosbesimi.

gjembo, une nuk gjykoj se per ke voton ti. :frowning:
Ça ti bosh, Fikreti ka qellu a deplorable, a mulato, an albino, a mosquito, my libido :slight_smile:

Trumpi eshte si ai qe ble gjithmone bileten e llotarise dhe kte radhe i ra. Nuk eshte merita e Trumpit, eshte vala anti establishment, versioni modern i revolucjas. I njejti trend polli Brexit. Vec m… te pergjithshem te establishmentit, ketu eshte dhe reaksioni ndaj stilit ojq-ist te 8 vjet Obame, duke qeveris me parrulla. You can do it e lesh me qime. (Te zeje men rilindja) Bile kto nga paria qe i dalin kunder tashi sa i shtojn inotin Fiqos. Si perfunim zoti na rujt. Tashi dhe me nei gur te shenjt nuk osht shkru qe Amerika do mretnoje per jete. Mbase dhe Roma kur ra ka pas Trumpin e vet e u njeli ne dore barbareve.

1 Like

Nuk eshte pune gjykimi ne pergjithesi. Te ishte dikush tjeter nga republikanet nuk do te te kundershtoja fare. Por Trump? Duket ditur qe, edhe pse ti tashti lane enet si une, je burre me shkolle e kulture nuk ka si mos te me habise tifozshmeria jote per reality show host.

Edhe nji muaj. durim Fiqko.

Qenkemi me një mendje, Fiqo. Great minds think alike. Stephen King është një prostitutë që do ishte anonim sikur të mos ia lëpinte kështu (((globalistëve))). Të gjitha këto në kurrizin tonë.

Po unë që jam burrë me shkollë dhe kulturë dhe s’laj enët të çudis? Apo ka të marrë sa të duash? Të marrët janë ata që s’e mendojnë si ti.

http://www.huffingtonpost.com/entry/bill-maher-donald-trump-basket-inexplicables_us_57ef58a0e4b024a52d2f3780?

http://www.huffingtonpost.com/entry/donald-trump-ivanka-trump-comments_us_57f250d5e4b082aad9bbf2d7?

DONI… ESHTE I MADH…!!! NATO , ka ardhur koha te rikonstruktohet mbasi lufta ftohte ka mbaruar , mardhenet me Rusine duhen rikonstruktuar …Arabia Saudite jo me partner i Amerikes , sdo ja blejne me naften perkrahesve te ISIS ....jo me shtimit te muslimaneve ne Usa.....ndertimi i murit ndermjet USA dhe Meksikes...12 miljone emigrante pa asnje lloj kontrolli e rregjistrimi ne USA ...rishikimi i transaksioneve kineze ne USA....ka deklaruar nje model arsimor dhe shendetsor , parapelqen modelin social danez...ne Usa vdes po nuk pate sigurim shendetsor...Se fundmi 3000 pushta muxhahedine islamik ..qe do ti shqiptarizojme dhe do i japin pasaporta shqiptare ...( kontrata e Saliut me Rama-danin )...identik si sperma qe u perhap ne pushtimin osman ..turq e arab ...ptuuuuuuuu...i solli ndyresira Hysein Obama me Hillary .... se per per Donald Trump sdo shkelnin kurre ne Shqiperi…

Reductio ad Hitlerum. Keta duan Trumpin, dmth Trumpi është i keq.

Ose Reductio ad absurdum kur njerezit duan Trump. Une s’e gjykoj Trump ne baze te cileve njerez e duan ate, e gjykon ne baze te atyre cfare nxjerr nga goja.

Fiqo “sistemi” sapo te dha cmimin prestixhioz, “Ke ra m’shoqni t’mire shume.” T’ia dish per ner z. Trump, u lame per tre deshirat paska thon. :smile:

1 Like

Fenomeni Trump eshte zinxhiri i nje reaksioni global kunder politikave neoliberaliste te dekadave te fundit. Une nuk shoh problemin Trump po alternativa ndaj tij Hillary eshte kaq skandaloze sa i ka drejtuar millenialet e zhgenjyer (nga Sanders) drejt kampit Trump ose alternativave te tjera. Qe nga Brexit, deri tek shpatallimi i Merkel ne zgjedhjet e funit, apo fuqizimi i te Djathtes anembane Evropes. Partite e ekstremit te djathte po fuqizohen me nje hov te frikshme, gje qe i ka vne ne panik neoliberalistet dhe globalistet e mykur te cilet tashme po zgjohen nga gjumi letargjik i post-luftes se ftohte. Paul Mason e quajti epoka Post-Globaliste dhe nje perjudhe de-globalizimi e pasuar me rishfaqje kufijsh dhe politikave kombetare (heqja e termave utopike internacjonale)…Kjo eshte me se e natyrshme, iku koha kur politikanet ju kerkonin klases se mesme te mbante barren mbi supe nderkohe qe “big boys” paketonin paletat me pare ne Cayman apo Panama. Trump per mua eshte nje klithme e deshperuar e klases se mesme amerikane e cila e pa veten te shpartallohet ne menyren me te eger nga politikat neoliberale. Problemi eshte nese klasa politike dhe mediat amerikane refuzojne ta marrin serjozisht kete klithme(sic po bejne) ekoja e asaj klithme do tju thyejne ate kalane e kristalte ne te cilen qendrojne.

1 Like

Trumpi ne Amerike mbahet mend historikisht per qendrime neo-Liberale dhe kandidimi i tij me Republikanet eshte thjesht Utilitar. REpublikanet tradicionale nuk votojne per Trumpin.

Tironco je pak gabim ketu se vetem neoliberal nuk mund ti thuash Trump, Trump eshte nje prodhim hibrid i polarizimit politik ne Amerike. Nje kandidat per President i cili i ka quajtur marreveshjet tregetare me Meksiken, Kinen dhe TPP si katastrofale per Amerikanet. Nuk eshte rastesi qe gjithe kupolat e mykur politike e SHBA si te djathtet dhe te majtet kane perqafuar Clinton. Edhe dinastite e djathta apo medjat Republikane te cilat nuk kishin mbeshtetur kandidat demokrat mbi 100 vjet jane hedhur ne vagonin e Clinton. Gjithe lobistet te cile i kane mshuar politikave neoiberale e shikojne Trump si rrezik per ekspansjonin e tyre ne Paqesorin e Jugut apo Evrope (TPP,TTIP)