Disa lidhje mbi fenomenin Trump

http://www.huffingtonpost.com/entry/donald-trump-ivanka-trump-comments_us_57f250d5e4b082aad9bbf2d7?

DONI… ESHTE I MADH…!!! NATO , ka ardhur koha te rikonstruktohet mbasi lufta ftohte ka mbaruar , mardhenet me Rusine duhen rikonstruktuar …Arabia Saudite jo me partner i Amerikes , sdo ja blejne me naften perkrahesve te ISIS ....jo me shtimit te muslimaneve ne Usa.....ndertimi i murit ndermjet USA dhe Meksikes...12 miljone emigrante pa asnje lloj kontrolli e rregjistrimi ne USA ...rishikimi i transaksioneve kineze ne USA....ka deklaruar nje model arsimor dhe shendetsor , parapelqen modelin social danez...ne Usa vdes po nuk pate sigurim shendetsor...Se fundmi 3000 pushta muxhahedine islamik ..qe do ti shqiptarizojme dhe do i japin pasaporta shqiptare ...( kontrata e Saliut me Rama-danin )...identik si sperma qe u perhap ne pushtimin osman ..turq e arab ...ptuuuuuuuu...i solli ndyresira Hysein Obama me Hillary .... se per per Donald Trump sdo shkelnin kurre ne Shqiperi…

Reductio ad Hitlerum. Keta duan Trumpin, dmth Trumpi është i keq.

Ose Reductio ad absurdum kur njerezit duan Trump. Une s’e gjykoj Trump ne baze te cileve njerez e duan ate, e gjykon ne baze te atyre cfare nxjerr nga goja.

Fiqo “sistemi” sapo te dha cmimin prestixhioz, “Ke ra m’shoqni t’mire shume.” T’ia dish per ner z. Trump, u lame per tre deshirat paska thon. :smile:

1 Like

Fenomeni Trump eshte zinxhiri i nje reaksioni global kunder politikave neoliberaliste te dekadave te fundit. Une nuk shoh problemin Trump po alternativa ndaj tij Hillary eshte kaq skandaloze sa i ka drejtuar millenialet e zhgenjyer (nga Sanders) drejt kampit Trump ose alternativave te tjera. Qe nga Brexit, deri tek shpatallimi i Merkel ne zgjedhjet e funit, apo fuqizimi i te Djathtes anembane Evropes. Partite e ekstremit te djathte po fuqizohen me nje hov te frikshme, gje qe i ka vne ne panik neoliberalistet dhe globalistet e mykur te cilet tashme po zgjohen nga gjumi letargjik i post-luftes se ftohte. Paul Mason e quajti epoka Post-Globaliste dhe nje perjudhe de-globalizimi e pasuar me rishfaqje kufijsh dhe politikave kombetare (heqja e termave utopike internacjonale)…Kjo eshte me se e natyrshme, iku koha kur politikanet ju kerkonin klases se mesme te mbante barren mbi supe nderkohe qe “big boys” paketonin paletat me pare ne Cayman apo Panama. Trump per mua eshte nje klithme e deshperuar e klases se mesme amerikane e cila e pa veten te shpartallohet ne menyren me te eger nga politikat neoliberale. Problemi eshte nese klasa politike dhe mediat amerikane refuzojne ta marrin serjozisht kete klithme(sic po bejne) ekoja e asaj klithme do tju thyejne ate kalane e kristalte ne te cilen qendrojne.

1 Like

Trumpi ne Amerike mbahet mend historikisht per qendrime neo-Liberale dhe kandidimi i tij me Republikanet eshte thjesht Utilitar. REpublikanet tradicionale nuk votojne per Trumpin.

Tironco je pak gabim ketu se vetem neoliberal nuk mund ti thuash Trump, Trump eshte nje prodhim hibrid i polarizimit politik ne Amerike. Nje kandidat per President i cili i ka quajtur marreveshjet tregetare me Meksiken, Kinen dhe TPP si katastrofale per Amerikanet. Nuk eshte rastesi qe gjithe kupolat e mykur politike e SHBA si te djathtet dhe te majtet kane perqafuar Clinton. Edhe dinastite e djathta apo medjat Republikane te cilat nuk kishin mbeshtetur kandidat demokrat mbi 100 vjet jane hedhur ne vagonin e Clinton. Gjithe lobistet te cile i kane mshuar politikave neoiberale e shikojne Trump si rrezik per ekspansjonin e tyre ne Paqesorin e Jugut apo Evrope (TPP,TTIP)

Trump eshte nje individ qe ka perfituar nga politikat neoliberale e ska paguar asnje cent takse per cerek shekulli si dhe zyre pune ka pasur gjykaten e falimentit, mos i futemi divorceve te kontestuara, promovimit te konkurseve te bukurise e stilit te jeteses qe vetem tradicional nuk e ben te duket. Sa per premtimet elektorale ndaj Kines sa ci mbajti Rama premtimet elektorale aq ka per te mbajtur edhe ky. Trump i ka hyp makines Republikane per aresye te thjeshta egoiste e jo ideologjike e aq me pak per ta bo Amerikan Great again. Asnje premtim ska per te mbajt por sdo e provojme dot se nuk zgjidhet, 5 pike posit Clintonit sot.

Kjo puna e pikeve i perngjan ca asaj te Brexit kur te gjitha sondazhet e nxirrnin kampin pro BE fitues dhe morren nje dush te ftohte realiteti diten tjeter…Puna eshte se Clinton nuk ka krijuar ndonje entuzjazem, aj thjesht shifet si alternativa me pak e keqe perballe Trump…Problemi eshte sa do marrin mundimin ti drejtohen kutive te votimit per te…ose sa Sander broos mund ti drejtohen Jill Stein apo Johnson.

Ke fillu me u kompleksu nga sulmet e vrazhda duke te etiketu si njeriu i Rames. Rama eshte bota. Mos u tut! Stay strong! :grinning:

Zakonisht zgjedhjet ne Amerike ndahen me me pak se nje pike dhe diferenca shpjegohet nga fakti qe ndonese Trumpi ngjall shprese e entuziazem tek perkrahesit, nuk kemi te bejme me nje dukuri spirituale por me nje eveniment …Temporal…te perkohshem qe nuk vendoset nga entuziazmi shpirteror por nga numerimi i KOKAVE, dhe Trumpi duket keq. Nuk po i futem fare dukurise qe mungesa e frymezimit te Clintonit barazpeshohet nga urrejtja dhe antipatia qe Trumpi ushqen me talent tek pjese te caktuara te shoqerise. Vetem ndonje Leaks nga Putini apo asange ose ndonje semundje e Clintonit mund te ndryshoje te dhenat qe vijne nga terreni votues.

Po flasim per Dukuri e jo Individe. Kur kishte Burrin President, Hillary ngjalli shume shpresa per reformen ne shendetesi tek Liberalet ne amerike, reforme qe nuk e futi ne sistem as per 8 vjet. Shkojme edhe tek Thaceri per ate pune. Politikanet shesin politika ne fushate dhe shesin politika te tjera ne ekzekutiv.
Peter sa te kete Cilin Rama ska nevoje per mua. Jo po se flasim per pirueta vetem ne politike.

Trumpi eshte shume seksi dhe ka per ta hedh tuc plakaruqen .Pas nje presidenti black,i frenuar nga geni trasheguar i rraces se sklleverve, Amerikes i duhet nje crazy man per ti dhene USA statusin e superfuqise absolute ne nje bote multipolare. Ec aty Trump, mbinjeriu i Nietzsche, bisha leshverdhe po vjen.

po si mer Fiqo del kunder Stephen King qe eshte tifozi # 2 i Bostonit (meqe 1 jam vet)?

Nuk mund ta mbaja dot te qeshuren.

Po qe Trumpi sexi kush i bi te jete Merlin Monroja? :stuck_out_tongue:

Lene shoqen Fiqiret Shehu, se ka KALU jave te keqe. Midis Bajernit te modh, Mister Dumpit dhe New England Hateriots = NJI PIKE TE QELBET !!!

Monrone e ka ai ne krah e ne krevat, cdo dite e cdo nate. Pa folur per Monrone qe do kete ne zyren ovale

po shqiperia pse ska tramp,lë pen,orban, e me e the e te thashë:scream: pse shqiptaro-trampistët kur vjen puna për shqipërine votojne obamisht:-1: