Diskutim i lirë - Gusht 2017

Eshte e pamundur te kete ndonje teme diskutimi ketu ku heret a vone (me shpesh heret) tema nuk degradon ne sharje personale apo dege me dege flitet per gjera qe s’kane as me te voglen lidhje me temen. Kot mprehet robi he se ndryshon tani, he se ndryshon pastaj. Definition of insanity.

3 Likes

normal nuk eshte gje shkolle por forum i hapur. ne qoftese personi s’do te flitet mbi te, nuk ka pse poston fare. problemet e veta i mban sekret.

qe kur ti e ben publike diçka duhen pritur edhe reagimet jashte kontrollit. njerzit qe s’te duan, ata qe s’ju ha trapi per problemet e tua po vetem duan te marrin kenaqsine e tyre, etj variante.
demokraci pra.

vetem qe diçka, prej komenteve vetem i ke dhe keta 20 persona qe akoma diskutojne ketu te peshku. preve komentet s’ke me vizitore. asnjerit i intereson tema ne fjale.

Se di por inkuizitori ka manine te postoje karikatura e foto qe s’kane lidhje me diskutimin ne fjale, prandaj thashe ti veje vulen me tapen e sumes, qe i ka fiksim te ngaprapmet se na perdhunuan dhe fjalorin ketu tek peshku lloj lloj termash lexon.

Kishte nxjerre nje status tek fanpage i tij, mund ta lexosh eshte publik.

@Kthupi e kane lene pas dore fare moderatoret peshkun , se s’ka shpjegim tjeter…

Ky eshte mendimi yt, mos diskuto ketu nese s’ta ndjen per problemin qe diskutohet. Jo ti, por kushdo. Ka tema te tjera per ate pune. Hap sa te duash te diskutimi i lire. Kur hapet nje teme disi serioze une pres (ndoshta kot) nje fare serioziteti ne diskutim ku mund t’i permbahesh temes dhe te mos sillesh si idiot duke share njerin e tjetrin, qofte edhe kur ta ben borxh. Pervec shfryrjes se frustrimit tend nuk arrin asgje plus qe e dhjet muhabetin per te gjithe.

1 Like

normalisht une jam i vetmi qe diskutoj mbi temen. kjo bile ma jep diskutimin e ketushem se ka nje teme qe i prin diskutimit. llafe koti, shkoj dhe i bej po desha tek kafja poshte shtepise.

katunarteleskop, me duket se te kam sqaruar nje here tjeter (megjithse nuk jam i sigurte) qe fjalor i nyte nuk eshte veten perdorimi i fjaleve te nyta, por eshte edhe motivacioni pse i perdor. Plus e nyte eshte edhe kur thu nje gje me kollare, e ne fakt nuk thu asgje fare, dmth leshon vetem hungerrima derri te veshur me kostum dhe kollare.

Si ti ashtu dhe Kthupi qe po shqetsoheni per sumen jeni rula ketu, nuk i dini dhe aq mire punet, e nuk jeni rrah me vaj e me ufull, nga lloj lloj maskarai me gjithfarlloj fyerjesh dhe kercenimesh. Keshtu kur un flas (psh me kurreshtarin), flas ne vazhdim, dhe ti e Kthupi e kushdo lloj tjeter i shqetsuar per sumen, gjykon duke pare nje seri filmi qe ka shum seri te luajtura ne te kaluaren per shum e shum vite me radhe. Pastaj si rrula ju genjeni veten se mund te diskutohet me kollare duke i vene tape sumes, do te shoç se mbas do kohe kur te beheni te vjeter do t’i hiqni edhe ju tapen sumes duke na e kaluar neve te vjeterve. Kjo ka ndodh ne menyre fatale per rrulat.

Pastaj njerzit zakonisht jane egoiste, ne kuptimin qe i bezdis era e sumes tjetrit, por era e sumes vet jo, biles i pelqen, e kruan me gisht, dhe ve gishtin ne hunde qe t’i mbaje ere. Ta kam fjalen shifni veten tuaj me pare kur dilni nga tema e leroni vrimen e sumes tuaj. Mos me beni te bej gjueti neper tema per te gjet komente tuaja eremire dhe jasht teme (psh tu u marre me Pjerin).

Edhe nje tjeter gje ne lidhje me jasht temes: here here ka komente jasht teme qe kane vlere me teper se tere komentet brenda teme, dhe biles me vlere se vete posti.

Dhe e fundit, ju nuk e keni provuar sa e dhimbeshme eshte qe te shkruash nje teme qe te ha shum kohe dhe perkushtim, dhe te vjen nje sumkapuç analfabet e te dhjet ne teme vetem se do me la hesape te shkuara me ty. E ke te fresket dhjerjen ne fjale, shiko temen time Pakti me Djallin ne krye te faqes ku gjithfarlloj tumrash diskutojne brenda temes duke dhjere ne te.

Ka edhe nje tjeter te fundit, mos kujto se ankesat tuaj nuk jane te interesuara, jo rastesisht, as ti e as Kthupi nuk keni bere ndonjehere muhabet normal me mu, e as keni per te bere ndonjehere. Prandaj ankoheni. Kush ka simpati te duron edhe eren e keqe.

1 Like

Goca, çuna, kjo është hapësira jonë, le ta ruajmë e ta respektojmë, duke respektuar njëri tjetrin. Ju dua shumë por (si të gjithë) marrim kot hera herës. Jam me pushime e nuk kam mundësi t’i rri gjërave në kokë. Por peshku nuk është i imi, e kemi bashkë. Le ta mbajmë se me ia heq prizën është kollaj, por… do trishtoheshim sadopak, no? :heart:️:heart:️:heart:️

4 Likes

Tani une flas per ate cfare kam pare deri tani , nuk mund te flas e te vej doren ne zjarr per te shkuaren kush ka te drejte e kush jo. Nisur nga komenti i bredharakut ,qe degjeneroi fare tema qe kishte gjithe diten qe hidhej sa lart e poshte ne diskutim thashe mungon nje nga ato karikaturat e tua me pamje nga suma* qe ti i poston shpesh per ti vene vulen muhabetit. Nese te ka ndodhur ty eshte problemi yt, qe i ke krijuar pershtypje te tilla njerezve ketu , qe te te vijne ta dhjesin temen , pasi ia ke dhjere ti , e tjetri me rradhe.

Une realisht qenkam me fat, se tek tema “e ardhmja ishte dje” te pakten i gjithe diskutimi mbeti brenda thelbit.
Ndoshta fati i fillestarit.

1 Like

Shiko or ti rrulteleskop, ja erdhi vete shembulli per çfare desha me thene. ti kujton se zemra qe sapo te dha Pjerri nuk eshte e interesuar? Ne kuptimin qe Pjeri te dha zemren vetem sepse ti po ma dhi mu, jo se ke dhjere ndonje koment prej ari. Normalisht do te jape zemer sa te vije edhe tironsi lebetit dhe kushdo tjeter qe do me la hesape. Eshte kjo gjeja me e nyte qe ndodh, krijimi i bandave me perberja peshqish qe urrehen midis tyre, por behen bashke, pallohen bashke, ne lufte kunder nje armiku te perbashket.

Nese shef temen time 90 % te zemrave jane te motivuara per te njejten arsye.

tani o kupto çfar ndodh, o je i interesuar edhe ti te besh bande pallimi, o shko thith biberonin, rritu edhe i çik te me japesh mend mu, e te me besh ironi. Bythmut!

1 Like

Pjero, keto cunat argetohen me ty. Une e di qe ti e di, dhe qe te pelqen gjithesesi. Pra mere me humor dhe Liqenin plak.

1 Like

Nuk eshte pune rrotacioni , kushdo qe ta marre ska shonse per permiresim . Ahh sa per ty personalisht kam fryke qe do perlyhesh me sferen e korrupsionit .

Karikatuarat jane forme e larte arti. i modhi ma ka zene koken me deren e banjos. Ca i shohin jashte teme, une i gjej ne teme.

O robt e Peshkut. Merreni faqen, bejeni te kete vlere. Gjithandej media eshte e blere dhe e shitur, vetem ne funksion te interesave te 4 veteve. Ketu jemi NA! Sikur ta kuptonim. Bashkepuntore.

Kemi nje projekt. Te shohim si do eci, na duhet ndihma juaj. Kush sjell tema te mira, ben artikuj me vlera mund te marri edhe ndonje euro per kafe e biskote tek Starbucks (apo kafeneja juaj e preferuar) nga Peshku, dmth. nga rroga ime e penarit dhe gjergjit. Kshu do e bojm. kush kontribuon fiton (pak se s’kena bo colpo grosso ne).

1 Like

Beme nje ze per kafe kur te jesh. Mos ma ke merakun se s’me hudh njeri gjo mu jo. S’me dun hic. :smiley:

Po me me gjithe qejf e pime kafen , kur te vij ne Tirane te lajmeroj .

1 Like

Jo vetem cunat, por edhe gocat, biles me teper se cunat.

1 Like

@InkuizitoriMoth Ndoshta gjerat jane me te thjeshta sec te duken ty o i mothivocerr, ju vete niseni me idene per te percare diskutimin me njeri tjetrin e ne anen tjeter qani , beni viktimen.
Nqs e verteta eshte ironike , beso genjeshtren , zhyte koken thelle neper skica e gjeji kuptimin jetes, te rritesh edhe ti se edhe pse jeni ne andropauze shumica ketu silleni si kalamaj filloreje me ofendime e gjeste ordinere.

Do i mbash ere ? :crazy_face:

@bsalaj po ne qe jetojme ne fshat e se kemi luksin te pijme starbucks , si i behet ? Kur e hapa peshkun , isha teper entuziast , kisha degjuar shume edhe prej vellait qe ka bashkpunuar me stafin ketu,e pasi u lodha nga media patetike dhe portalet ne facebook , faqet si jeta osh qef , idiokracia , shqiperia ime etj thashe po shikoj c’behet tek peshku. Rezulton zhgenjim total , po nuk mori njeri freret ne duar jo thjeshte disa sinjalizime komentesh tafti bafti , nuk ka progres, do mbetet arena e “te privilegjuareve” qe flasin nga maja e fikut na qajne hallin ne popullit shqiptar.

Do e shohmi urban, ne jemi te hapur per te gjitha idete e mira. Starbucks nuk kam as une or plak, ishte llafi me thone. Mund te pime nga nje qumesht lope ti e une. :wink:

1 Like

ke bloge ku ka moderim te forte. çdo komentim miratohet perpara shfaqjes, siç jane Peizazhe te fjales psh. por edhe aty s’ka nivel te larte (edhe pse perpiqen). nivel te larte nuk gjen ne net, (sepse nje rob i zgjut nuk sheh perfitim) por vetem neper libra dhe duke i zgjedh autoret. por duhet dhe rastesia, te jetosh ne ambient e shoqeri te zgjuar, te njohesh njerez te kulturuar, se ndryshe shumica nuk dine nga te shkojne, nuk dine te vleresojne, dhe u mjafton thjesht argetimi bazik. lexojne libra thjesht me shty kohen, komentojne thjesht se vetmia i mundon, etj.

fatkeqesia e netit eshte qe te gjithe kane te drejten e fjales. normalisht kete duhet ta kene vetem ata qe kane gjera te thone.
as varianti i Blendit me pagese, nuk do ta rrise nivelin. sespe me pagese jane dhe ne shtypin profesional, marrin rroga mujore gazetaret apo jane freelance, dhe s’ka nivel. nje gazetar qe ka nivel behet shkrimtar.

Po ka edhe gazetare te shkeqlyer qe nuk behen shkrimtare. Ne gazetat e medhaja ne bote, editorialistet jane shkrimtare e shkuar shkrimtareve. Me kujtohet dan shaughnessy i boston globe, gazetar sportiv por qe cdo artikull e ka nje tregim te shkurter. Brilant! Ka nje shprehje, gazetaret jane shkrimtare librat e te cileve vdesin te nesermen. dhe kjo i dhemb gazetarit (nuk flas per veten ketu se une nuk hyj ne ate kategori, keta hane buke vec).

E mira do ishte te ulej numri i temave politike , me shume te drejtohej nga fusha e inovacionit,startupeve,studimeve,shtypit te lire qe vertete i sherbejne publikut, se politike po shohim tere diten ngado te kthesh koken. Kjo do pakesonte dhe perplasjet e idealeve partiake e milatanteske te njerezeve ne peshk.
Ne na intereson inputi i shqiptareve qe jetojne jashte, por kur eshte i nje niveli te huaj, jo si cdo muhabet autobuzi kamze.

E pijme se s’kemi turp , te mohojme lopet qe jane mes nesh, por kam hall se keta dhe qumeshtit do i gjejne qime :wink:

1 Like