Diskutim i lirë - Gusht 2017

E ku te shkon mendja edhe ty, po benim muhabet seioz me Pjerin.
@anon64581289 ose me mire do isht te pellgu i vogel e kap peshkun me kollaj.

puna eshte se tek pellgu i vogel do kapesh vetem peshkun e vogel. ndersa po deshe me gjujt Balena te duhet te peshkosh ne oqean.

por ka dhe perjashtime siç psh rasti i Skenderbeut. prandaj dhe tjetri hyri ne histori. ne vend te vogel beri tjetri gjona te medhoja. eshte e paimagjinushme, eshte kundra natyre. ky eshte Gjeniu qe s’do me dit per kushtet natyrore.

Hyjnor quan lindjen e diellit? Tokesor… gjimnastiken e mengjesit? Dakort, edhe une per ate e kisha fjalen.

1 Like

Toro, une e kuptoj indinjaten tende rreth atyre qe te dhjesin temat apo qe nuk kane konsiderate per mundin qe ti apo dikush tjeter keni harxhuar per te sjelle nje teme qe ja vlen diskutimi. Une sinqerisht nuk e bera per ty ate koment personalisht, madje une e ti shpesh jemi ne te njejten linje kur vjen puna te ky subjekt, por e thashe per te gjithe ata qe sillen ne ate menyre dhe nuk e mohoj qe ndonjehere ne ate grup bie edhe une, kur bie ne gracken e vazhdimit te ndonje cit-cati, por qe ne fakt tema nuk ishte e tille. Jam i ndergjegjshem shumicen e hereve dhe i ruhem, por ndonjehere nuk jam, dhe ky nuk eshte justifikim, thjesht per t’i thene gjerat sic jane.

Sidoqofte, pse dikush e ben te tema jote (ose imja), nuk domethene gjithmone qe duhet t’ua kthej me te njejten monedhe. Po te ishte tema ime, me kollaj do ta kisha te bej ate qe bej shpesh kur shikoj qe dalin jashte teme; raportoje si jashte teme, sesa te prish gjakun, por ky jam vetem une. Ti e ke me inat, dhe inat qe mban gjate :smile: Ndoshta eshte ana ime pacifiste qe flet, por une pergjithesisht perpiqem te evitoj konfliktin jo sepse s’di a s’mundem t’i bej balle, por per arsye se 1) ne jeten reale e kam inatin e keq dhe preferoj ta perdor energjine time per gjera pozitive dhe 2) ne jeten virtuale nuk ja vlen te grij sallate apo te prish gjakun me dike qe as e njoh e as ja vleresoj mendimin. I le te vdesin injorante me nje fjale. Te vetmet raste kur mund te konfliktohem eshte kur me preket familja.

Sa per ate pse une nuk komentoj seriozisht me ty, nga ana ime arsyeja kryesore e thjeshte, madje dhe banale eshte se nuk kam shume kohe qe te ulem e te shkruaj shkurt, nje mendim te pjekur e te sintetizuar rreth subjektit ne fjale. Sic mund ta kesh vene re, une me se shumti komentoj ne tema qe pergjithesisht nuk kerkojne shume hulumtim apo mendim te pjekur dhe jo pse s’kam kapacitetin, por sepse s’kam kohen. Ky blog nuk ka shume rendesi ne jeten time, e perdor per te kaluar ate pak kohe te lire dhe aq. Po te isha me shume i investuar si ti apo ndonje tjeter qe hap tema serioze, mund te perpiqesha me shume. Arsyeja e dyte eshte qe kemi personalitete shume te ndryshme dhe pa ofeze, por e kam te veshtire te hyj ne diskutime serioze me njerez qe e kane mendjen te mbushur perpara se te hyjne ne diskutim dhe nuk pranojne mendim ndryshe. (Kam vene re psh qe kur diskuton me dike ti shumicen e rasteve i thua tjetrit “e ke gabim” qe ne repliken e pare). Me mire keshtu, ti shkruan, une lexoj e nuk gerricemi kot. I lexoj temat e tua, nuk kam problem as me fotografite qe vendos megjithese ne disa raste nuk ua gjej dot kuptimin ne lidhje me temen, ose i gjej te tepruara, dhe e le me aq. Nuk do te thote se nuk vleresoj mundin, postimin apo kapacitetin e postuesit (jo se ju duhet vleresimi im), por pikerisht mungesa e replikes ne syte e mi te pakten, tregon respektin ndaj temes apo postuesit sepse s’kam ndonje gje substantive per te thene.

2 Likes

Si rrallehere po lexoj lajme shqiptare sot.

U bera kurioz dhe kerkova te faqja e Moody’s:

https://www.moodys.com/research/Moodys-affirms-Albanias-B1-rating-maintains-stable-outlook--PR_370325

Kush ua perkthen keto lajme duhet pushuar nga puna. Nuk e marrim as ne Amerike se duhet ta kuptoje anglishten mire. :smile:

e ke gabim :stuck_out_tongue:
dmth komentin e ke te mire, me pelqeu, sidomos per frymen pacifiste, por do te diskutoj veten nje pike qe e ke gabim, pikerisht kritiken per “e ke gabim”.

Justifikohem se pari qe eshte çeshtje karakterit tim qe eshte direkt, i them gjerat troç, them e ke gabim, por them edhe “bravo” kur e ke sakte. Per kete mund te shohesh diskutimin me Vlonjatin tek tema Pakti me Djallin.

Justifikim tjeter, sigurisht qe un kam bindje te prera per çeshtje themelore qe jane te panegociushme, psh per familjen, nuk ka diskutim per familjen me ke ka koncept te beje xhiro familjarisht me biçiklete pa shale, kushdoqofte, edhe Ajshtajni me qene merr shprehjen: shko pirdhu anej, shko bo i xhiro familjare me biçiklete pa shale! Ose kam bindje te prere per demokracine, qe ndryshe nga shumica, nuk e konsideroj me vlere ne vetvete, dmth nuk e konsideroj te perjetshme, por te perkoheshme. Dhe shum çeshtje te tjera kardinale. E pranoj qe kjo gje shkakton shqetsim dhe ndoshta edhe dhimbje tek shume persona qe besojne te kunderten, besojne çfare eshte ne mode (psh tek tema Pakti me Djallin, une dhe Tomas Mani nxjerrin artistin si figure diabolike, ndryshe nga shumica disidente qe ka luftuar kunder fuksave 5-leksh qe konsiderojne artistin si figure hyjnore). Besoj se edhe ti hyn ne kete kategori qe eshte shumice, dhe pjeserisht per kete shkak nuk ke shum qef te diskutosh me mu. Nese eshte keshtu te kuptoj pa asnje problem, bile te kuptoj edhe nese me siluron per kete arsye (si kan bere shume disidente t’mdhej ketu), por me duhet edhe une te pergjigjem, sepse mbroj nje pikpamje qe ja vlen te mbrohet me çdo kusht. Plus karakteri im i te thenurit gjerave troç. Dmth un nuk hy ne muhabet per te diskutuar, un them timen prere, ti po deshe bujrum, thuaje tenden pa problem. Dhe kush ka desh i ka thene, e ka marre edhe shpjegime tip çarçafi dhe cilesore, pa u lodhur, edhe me qef. Por jo te hy ne diskutim se ndoshta ndryshoj mendim per parime, mund te ndryshoj mendim per shijen e marmalates amerikane psh. Pastaj ve re qe asnje nuk eshte konvertuar ne boten virtuale, çdonjeri futet dhe del ne diskutim pa ndryshuar ide.

Justifikim tjeter, riperseris, ti si i ri ketu, kur shef qe un diskutoj psh me Belulin buke e vjeter, nuk te shkon ne mendje qe te njejtin diskutim psh per çeshtjen e çmitizimit kombetar, e kam bere kushedi sa here me Belulin, dhe di mire pozicionin e tij, biles me mire se ai. Prandaj shprehja legjitime “e ke gabim”, nese un diskutoj perseri, e bej jo qe ti ndryshoj mendim atij, as per te kaluar kohen e lire, por sepse gjate diskutimit me lindin ide te reja qe riformulojne idene e vjeter. Prandaj Peshku ka vlere te jashtezakonshme, e prandaj marr pjese me pasion ne Peshk, harxhoj kohe dhe energji ne Peshk.

Edhe nje gje tjeter karakteriale: per mu nuk ka ndryshim midis kohes lire dhe kohes se shternguar, gjerave te vogla dhe gjerave te medha, çdo gje qe bej, çfardo te jete, e bej njesoj, me te njejtin pasjon, kjo e ben te shenjte jeten dhe me vlere hyjnore

Desha me shtu diçka ne vazhdim te idese se komentit siper lidhur me permirsimin e stadardit te Peshkut, gje qe eshte diskutuar pak te thuhet me dhjetra here.

Rritja e nivelit te diskutimit nuk ka per tu arritur kurre duke perdor mjete teknike, novacione teknologjike, pare, moderim te perhershem etj, e as duke pretenduar edukate dhe tolerance formale siç po propozon ti. Ky eshte nje iluzion i te rijve ne blog, edhe un e kam pasur ne fillim kete iluzion, por e pashe qe ishte e kote, jo vetem per llojin e pis miletit, por edhe per vete natyren e virtualitetit anonim qe shperfill edukaten formale dhe tolerancen, nuk ka sallon mondan ne virtualitet ku mund te diskutoje çdo lloj lapanjosi prej rruges. Qe te arrihen keto duhet te besh ca salto mortale, pikerisht çfar mundohem te bej une me parodi te mungeses se edukates dhe tolerance, ne kerkim te nje edukate dhe tolerance te brendeshme jo-formale. E pranoj qe me pak rezultat, por kaq e kam takatin, e kjo nuk perjashton qe kjo eshte e vetmja rruge. Rruga tjeter eshte çensura, por ky eshte tjeter muhabet per tu bere e per tu vene ne praktike.

Dhe rritja e nivelit te diskutimit nuk arrihet kurre duke diskutu per te kaluar kohen e lire, jo, duhet diskutuar, per aq sa ke kohe te lire per te diskutuar, me impenjim total, mundesisht duke kontribuar me shkrime personale si hapje teme, jo vetem sjell nje teme nga gazeta Tema, dhe e quan tema ime. Tema jote eshte ajo qe ke derdh mund e djerse.

Ndryshe po te komentosh per te kaluar kohen, dmth per luks, kollaj fare do te biesh ne garcken e banalitetit duke u marre me koqe maskarej Kurreshtar dhe shejtan budallej Pjer. Siç e pranon vete qe te ka ndodh, dhe e provuar kushedi sa here nga te tjere te ngjashem, gjithnje e me teper do te ndodhe e gjithnje me teper pa kuptuar do te ulesh nivelin tend dhe te diskutimit ne pergjithsi, derisa, o do te braktisesh Peshkun (shenje qe ke vertet vlera), ose do te behesh edhe ti pa kuptuar nje shejtan budalla koqe maskara i bandave politike majtas dhe djathtas.

I vetmi shpetim i Peshkut eshte krijimi i nje bande personash gangstere pa edukate dhe pa tolerance formale qe nuk komentojne te motivuar nga politika (gje qe nuk do te thote te mos komentojne per politike) dhe qe kane impenjim total, kusht i pare eshte shkrimi i temave vete, investimi ne blog, ne menyre qe te kesh se çfare mbron nga kush do me talle koqet. Kjo rrit standardin e blogut, rritja e nivelit te ambjentit ne pergjithsi, natyrshem kush nuk ka nivel nuk guxon te komentoje gjate se tregon nivelin e tij. Eshte njesoj si ne nje hotel me 5 yje, nje rrjepacak qe qelbet ere nuk guxon te hyje ne hollin luksoz, vete ambjeti qe nuk eshte e tij e flak jasht, ose me sakte veteflaket jasht se e ndjen qe nuk eshte ambjenti i tij. Pra troç: e ke gabim :stuck_out_tongue:, o ne, o ata!

Dikur eshte eksperimentuar ne Peshk kjo gje, deri diku fatkeqsisht.

Tiku, me fal qe po nderhyj ne biseden tende. Dmth sulmet e tua karshi te tjereve jane ne fakt taktike e miremenduar? Lexova disa komente te tema jote ( dhe jo vetem xhanem :frowning: ) dhe nje pjese e mire e tyre jane te tuat (dakord, eshte zgjedhja jote) por fatkeqesisht ne permbajtjen e tyre ka shume vrer, shume, shume vrer. Sinqerisht, s’te ben as ty mire qe shkruan me aq negativitet dhe as tjetrit qe te lexon. Globalisht peshku behet pellg i rende per te naviguar.

Censura me duket nuk ka per prioritet vrerin dhe sulmet ndaj te tjereve, atehere pak autocensure ketu-atje s’do te ishte keq, methinks.

P.S. jam ne dijeni qe do te vijojne sulmet pas postimit te ketij komenti.

degjo se per kete problem kemi diskutuar gjate bashke, e me teper se çdo njeri tjeter, edhe me edukate dhe tolerance formale dhe te ndjere vertet, por ti nuk ha pyke perveç te leshosh ne eter oh! ah!-e, dhe definitivisht un nuk pranoj te diskutoj me ty, dhe te ngjashmit e tu ngambrapa, njesoj si per temen e familjes qe e konsideroj te panegociushme. Pra ik pirdhu bashke me Ajshtajnin dhe me banden e tironsit lebetit te beni nje shetitje me biçiklete pa shale, sepse vetem ate pune dini te beni tamam, plus te prishni nje diskutim per se mbari me komente sentimentale provokuese: “oh mami, sa urrejtje keni ju Frankeshtajnet e Vatikanit kunder nesh Kupideve te Dashnise te ishullit afrodiziak Ibiza!”, “oh mami, shiko se tiku po me ndjek ngambrapa, e me ben ndonje gje ngambrapa!, i njoh un qellimet e tij latente ngambrapa!”.

Ja shif kur te mblidhet banda e Kupideve qe do te shigjetojne me zemra komentin tend.

Gjithe qellimi i komentit tend eshte te dhjese kete koment e diskutim, por hiç nuk ke çfar ben se ky muhabet i dhjere eshte, s’ke çfar e dhjet me teper, shume shume mund ta ç’dhjesesh, por nuk eshte kjo pune per ty. Shko renko e lebetitu ne ndonje vend tjeter me ah oh-et e tua.

do eci ne rrugen e babait - thote kjo

te babait !!!
:joy: :joy: :joy:

Frankenshtein vatikani te kam quajtur pasi vura re nje dualitet ne menyren se si shfaqesh ketu: ultrakonservator per ceshtje sic mund te jete familja dhe njekohesisht sadist-pervers ne gjuhe, ne ide, etj. Te kujtoj qe kete emerim e kishe te merituar pikerisht se me sulmoje per cfare shprehja (ne fillimet e mia ne peshk).
Mos ki merak, merak ne nje menyre qe te detyrohesh te me shkruash apo dhe te me shkruash gjate a shkurt a ku di une si ben ti. Lashe nje pershtypje time me keqardhje, jo per te diskutuar sepse s’ka per cfare te diskutohet. Ne nje menyre ishte thirrje indirekte per censure kundrejt vrerit qe leshon, por nuk kam pritshmeri qe do te realizohet dicka nga adminet.

Me te mira.

Shpresoj per ty dhe per peshkun qe do ta ulesh dozen e helmit.

Hajdari hajdari, po se kujt i ngjan.
Eshte gjynah te tallesh me jetimet; baben ja vrau ai qe e vuri deputete, e nenen me mire mos ta kish.

ç’jetime zeza, ajo eshte “sa nje derr” ! :smile:

Varet ku i shikon , balkanweb s’ka ndonje prestigj kushedi :stuck_out_tongue:

GJEORGJIOS SURIS (1853-1919)
NJË VJERSHË ME ERË
Asgjë të mirë s’më kanë lënë në këtë botë të mjerë,
Çdo gjë rreth meje kutërbon, çdo gjë duket e dhjerë,
Gjithçka u kthye në një mut, bashkë me bythën time,
Që u mbush edhe ajo me mut, në mish edhe në qime.
Mut mbin këtu, mut mbin atje në këtë tokë djerrë
Mut në katror e mut në kub kaq shumë jemi dhjerë
Çdo mut njeri na vjen e bën si shpëtimtar i rrallë
Dhe shkon e shohim se na ka përmutur mu në ballë.
Si muti qelbet ky këtu, dhe ai atje si muti
Se muti erë muti mban, si mut qelbet dhe fruti,
Dhe unë mut zhytur në mut, me letrën e përmutur
Çdo gjë që shkruaj duket mut, si muti ia kam futur.
E gjithë bota mut u bë dhe tej e tej u mbush
Mutin e ha, mutin e thith dhe mutin bën gjithkush
Nga muti ngrihet gojën zbraz e gojën prapë e mbush.
E kur të vdes dhitmëni e drekën të ma hani
E prapë mutin bëmëni e prapë drekën hani
për pak rashë sëmurë në tokë, sa shumë qenkam gajasur
nuk munda veten që ta mbaj, bytha më kishte plasur.
Një dhit këtej, një dhit andej, u dhjenë që të gjithë,
Dhe nga të dhierët e madh dhimbje po ndiej në bythë. :smiley: :stuck_out_tongue:

edhe ket punen e vrerit ose helmit e kemi diskutu kushedi sa here, çfar i duket helm vrastar Kupidit, Grazias i duket ilaç sheronjes.

Bebeve tarallake si puna jote qe shijone vetem karamele dhe çokollata, i duhet shtene me zor ne fyt ilaçi.

Sigurisht, secilit vendi. Ndaj dhe nderhyra (kam pershtypjen se shume tolerohesh) Adminet duhet te bejne dicka per komentues si ti nese ata vertet vleresojne dinjitetin dhe integritetin e komentuesve te peshkut.

Vecse ne rastin e peshkut, ‘poetika’/‘poeti’ gjuan njerez reale dhe specifike, me emocione, me ndergjegje. Nuk ka asgje te bukur ne kete, e as gjeniale, vec shemti dhe vrer.

çer lesh dinjiteti kerkon ktu ti, lexo dy komente me lart vjershen e malokut te majte per mutin gjithe dinjitet. Ke te çensurojne me pare adminet? çdonjoni ktu do me zhduk tjetri sikur me qene mafioze. Pa he çin don ti ktu, vetem kodin e edukates don ti, edhe ate e kerkon nga te tjeret, se kur te leverdis je fare pa edukate.
nuk ka stime dhe dashuri aty ku njerzit ndahen ne dy kampe politike qe urrejne njeri tjetrin.

Prit te sjell nje koment timin qe e sqaron me mire kte, megjithse me ty eshte kohe e humbur.

Boll u re ne qafe femrave te Peshkut. Nuk le femer pa bezdisur sa te largohet nga Peshku ku te mbetesh ti me Cunat e tu.
Cer Bande te Lebetitmit mer…cer je tu thon…Gjembi, Aqua e Zhardina nuk kan gje te perbashket me mua, bile une ktyre ja u shpif?
Leni mer gocat rehat e merru me mu se une ti di dhe di me tizgjidh Hallet tyna.