Diskutim i lirë - qershor 2017

Ai qe eshte tip qe merr nuk ka si te jape.
Eshte me te dhene ajo pune, nuk eshte me te shpjeguar cdo fjali gjithe jeten

@salben Kur ke perpara njerez qe shprehen me logjike 5 vjecaresh , e fjali gjysmake normalisht qe do pyesesh pas cdo fjalie se nuk te ndjek dot ku do te dalesh , vetem pas 10 redaktimesh e nxjerr thelbin e muhabetit

@Cecua Po te kisha mundesi , do e jepja kontributin tim megjithese ne Shqiperi ka organizata dhe fushata qe jane te perhershme e kane nevoje per ndihmen e cdokujt per te ndihmuar sa me shume njerez. Une jetoj ne Shqiperi , nuk kam luksin te jargavitem ne komente me bamiresi fallco, e kauza fantazem.

5 vjecaret pyesin pas cdo fjalie dhe per gjera qe te tjeret, sic sheh, i kane kuptuar.
klm

Mua me shume me ngjason me skenarin kur i pyesin te rriturit femijet pas cdo belbezimi.
Varet si e sheh.

1 Like

ke lirine ta bindesh veten me cfare sajese te duash

Kohe paske boll tu befsha se ke bere gjysmat e komenteve ne kete koshere grerezash migratore. Mo u tremb nga kerkesa per valute, se fundja edhe koha valute eshte; me ca te mundesh dmth. Po mo e merr personale, thjesht pash qe na dhe goxha mend mbi te berit vullnetarizma, e thash do jesh ekspert mbi ceshtjen.
Sa per kauzen nuk te ve faj, do jesh komshi me shkaben te komuna e parisit; une per vete sa here kthehem drejt e ne fshat (me ka nxjerr dhe manjola ne HD po nuk me besove, thx MT) e atje bashkfshataret kane 20 e ca vjet qe qahen qe poliklinika eshte kthyer ne plevic, e aty melhemin e jep nje Mamice qe ka 4 thithka ne cice.
Ndaj dhash kontributin tim fshatar e bera lidhjen me doktorin; po si e the dhe vete, bamirsi fallco, kauza fantazma…

Kauza fantazem e bamiresi fallco e kisha drejtuar komentit te ACDC, dhe te gjithe atyre qe bejne si patriote te regjur.

Kohe kam boll, e jap edhe une kontributin tim duke demaskuar cinizmin dhe patetizmin online.

Une i nderuar nuk e kam pasur rastin te kthehem ne fshat nga emigrimi , e para nuk kam lindur ne fshat e dyta nuk kam jetuar e nuk jetoj jashte, keshtuqe i bie se edhe une kam nevojen per ndihmen e donatoreve te medhenje sic qenkeni ju te gjithe ne peshk. Po jo ne valute, por ne ide dhe debate konstruktive, te na hapni horizontet , te na jepni shembuj per tu ndjekur, e jo te shtoni dhe mbi balten qe eshte ketu e me te cilen na duhet te perveshim perdite menget qe te mos zhytemi me thelle. Ti nese e ke bere bravo te qofte , ke nderuar emrin e familjes tende , dhe bashkfshataret.

Ate quaj dhenie shkabe, te berit pune. Se prandaj ka ngel prapa ai vend o shkabe, se ca qe duhet te punojne nuk punojne, e ca qe duan te punojne nuk lejohen te punojne. Po kush e di se cdo kesh pas parasysh me “kontribut” zotrote.

Ti nuk ben pune. Ti vjedh pune. Ndaj dhe muri.

Ku di ti ca bej une o shkabe.

Cfaredo te jesh duke bere, po te mos ishte ti do ta bente nje vendali.
Po te doje te beje pune, e beje dhe ketu. Ti shkon atje sepse do te vjedhesh pune qe s’te takojne.
Keshtu thote trump dhe shumica e amerikaneve, te pakten, qe je hajdut.

Opo lere cinizmin e patetizmin, po shko mblidh ndonje plere, fshi ndonje shkalle pallati, mbath ndonje fukara, ngul ndonje gozhde, lyej ndonje faqe muri etj etj. (meqe paske nevoje per ide)
E qe mos keqkuptohemi, kontributi im ish ideja, (dhe perkoka me nevojen tende per ide). Shkurt fjalet jane fukarallek, e te gjith kane mundesi te kontribojne me cmunden (edhe shkaba kontribon, ne carje trapi, po kontribon). Plus qe ne qe i paskemi marre punet amerikaneve, mund edhe te lozim me taksat nga janari ne prill.

1 Like

Nje te vertete thashe dhe mu hodhen te gjithe ne gryke.

Po e bera ore zoterinj,ne 2013 e nisa CV tek faqja e fushates se Rames me nje shenim qe pranoja nje pune normale,jo drejtor dhe nuk mora asnje pergjigje.
Perse e keni kaq te veshtire ta besoni?

@Kthupi
Nismat zakonisht kane qene ne FB,sa here eshte kerkuar kontribut financiar kam hedhur para qofte ne Shqiperi,qofte ne Kosove.
Edhe ne Ligen e Dioguardit kam derguar disa here para edhe per Per Keshillin Kombetar Shqiptaro Amerikan po ashtu.Me kane ardhur emaile dhe kam derguar cekun.

Kaq kam mundesi te bej,mos kerkoni qiqra ne hell.

1 Like

Mire vlla mire se e di qe e ke ne terezi, por doja te thoja qe kete qe ben ti zorr se e ben tjeterkush kaq mire.

Nese ky eshte horizonti edhe permbledhja e ideve qe i mungojne Shqiperise, te mbledhesh plehrat,te lyesh mure, te ngulesh gozhda faleminderit qe na hape syte, ku paskemi qene me pare.

Me shume nevoje ka platforma e peshkut sesa une, por eshte gjithmone eficiente kur debati eshte konstruktiv dhe jo i atij lloji sic e permend dhe ti qe kontribojne me shumice ketu.

Per ate s’di cfare te te them ,s’punoj per IRS.

Per cfare po ziheni sot? Kush jane ma te omel, Shqipet sedentare apo Shqipet migratore? Po Mario shkrete a e di se ju po ziheni ene per hater te tij??? Nejse na fundi i dites do plasi sherri Peshq Pleq versus Peshq Rinor.

O Tironco na jep i fije drite , tregoni kush jane pleqte qe ti hapim rruge te pakten e t’mos i kushtojme aq shume rendesi.

Hapni kutite !

Peshku ka filozofi RRULI ne ushtri, i riu duhet ti nenshtrohet te pallumes kolektive ose pordhave kolektive…mua me duket se ti ske rene ende ne sy kur te fillojne te te qepen ne grup…prandaj pergatitu per me keq…Si tha Ay … grua shpejt xhaketen se ka ardhur pjeshke e re ne fshat.

P.S. Ore e ke vene re qe mediat Shqiptare kane cdo dite nga nje artikull kunder Bitcoin ne Shqiperi, po pse kaq i rendesishem eshte bitcoin per jeten Shqiptare qe i erreson ceshjtet e tjera???

1 Like