Diskutim i lirë - Qershor 2018

Adi, blogu me thote se komenti jot me eshte drejtuar mua. Eshte gabim i rastit ky, apo vertet me je drejtuar mua?

fol per migracion masiv jo individual, eshte njelloj ‘importi’ popullate.

Me standartet e demokracise ke detyrime te larta si shtet nese merret persiper akomodimi definitiv i nje popullate te tere, pasardhesit e tyre (ne te ardhmen), gjithashtu te afermit e tyre (bashkim familje) dhe nderhyrjen e kultures se saj ne vendin prites.

sigurisht qe nuk dua emigrante, por ne ardshin nuk dua t’u marr femijet e t’ua fus ne kafaze sic bejne shtazet e amerikes qe vijne e na japin mend per njrezillek

Ku e di ti qe une kam emigruar? Dhe ti enkas a nga budallalleku fut ne nje thes emigrantet me refugjatet. Megjthese edhe nuk ke faj, se shpesh jane nje, po per hir te bisedes, nje here flet per qasjen humanitare ndaj refugjate, nje here per te mirat qe na sillkan emigrantet. Problemi me kokrra dogmatike tallashore si ty eshte se i shihni gjerat bardhezi. Emigrimi/imigrimi si shume gjera te tjera nuk eshte bardhezi, ka te mirat dhe te keqijat e veta. Varet si e menaxhon, por jo vetem nga kjo.

Inkuizitor çështje qëndron se Shqipëria me politikanët e vet karagjoze mund të shndërrohet në kampin e refugjatëve(emigranteve) të BE. Jo se këta emigrantë duan të jetojnë në Shqipëri se nuk ju ofron asnje te ardhe ai vend, plus edhe ata nuk kane c’te ofrojne. Eshte nje reth vicioz i cili prodhon veç tensjone. Nderkohe qe gomonet sa po vijnë dhe po shtohen dhe Salvini po shkumezon i terbuar, BE ne anen tjeter me brekët nëpër kembe ka shume gjasa tja hedhe këtë barre Shqiperise se varfër. Politikanet tane per nje premtim për hapje negociatash anëtarësimi janë gati të firmosin cdo traktat.

Adi, tani e shoh qe me qeke drejtuar mua. Çudi se per kete teme (si dhe per nje kategori te caktuar temash) une nuk jam shprehur perveçse indirekt, te tjeret kane bere bere deduksione imagjinare per poziten time. Ose ndoshta edhe te sakta, ja te shofim ty.

Sidoqofte meqe me je drejtuar, dhe siç duket ke ngel keq per muhabet, per te mos u treguar pa respekt, po te pergjigjem duke thene opinionin tim.

Sigurisht una jam per globalizmin, por aksioma ku mbeshtetet globalizmi im nuk eshte politik si e BE me shoke shume, eshte nje deduksion qe ekziston Zoti, dhe kjo implikon liri, vllazeri, barazi, nje bote pa kufij etj atj lloqe si jakobinet dhe zhirondinet. Por ndryshe nga Revolucioni Francez dhe Revolucioni Anglez, ekzistenca e Zotit implikon kryesisht PERGJEGJSI.

“Burokratet e Brukselit”, perdor nje shprehje qe e ke per zemer, te gjitha te mirat i kane, por nuk kane kryesoren: PERGJEGJSINE (ne nje kuptimin qe i jep kesaj fjale te bezdiseshme besimi ne Zot sot).

Ti kerkon qe une te futem ne keto muhabete me emigrante, kampe refugjatesh, Salvini, Kalvini, Stalini, por me keto muhabete nuk del gjekundi, nuk ja vlen as per te kaluar kohen e lire. Dihet se si do perfundoje e gjithe kjo vazhduar me kete stil, te gjitha keto jane levizje fatale drej matit. Nje shahist i zoti e le ndjeshjen 50 levizje para matit fatal, te tjeret dun me “honger mbretin”. Ju befte mire!

Thene te gjitha keto me keqardhje, por nuk di tjeter, dhe jam i sigurte qe nuk ka tjeter shpetim. Nuk jam per formulen cinike “Me keq, me mire!”. Eshte provuar historikisht qe kjo formule nuk funksionon, bile funksionon ne te kundert, kush e ka perdorur, me pas eshte penduar, shpesh here ka ndodh qe e ka honger i pari telin e ndryshk.

Nuk eshte pune te majte apo te djathte, kaosi politik qe perjetojme eshte pasoje direkte, ose me sakte eshte dora vete, i kaosit te brendeshem moral. Nuk mund te vesh rregull kurre jashte, nese mbreteron kaosi brenda vetes.

Sos ka roitur vetem Alba me zamete. Ne ate vend veshtire te gjesh ndonje te pashkare

Pamvaresisht se motivimi i qeverise mund te mos jete per te ndihmuar refugjatet, pranimi i tyre na ben me nder si popull sic na ka bere me nder ndihma qe iu kemi dhene cifuteve ne l2b (ne nje kohe qe evropianet e tjere i vrisnin, i persekutonin,i vidhnin, etj).

1 Like

Jo vetem na ben me.nder por na ben edhe nder se na gjalleron si popull, shume te mefshte jemi kemi nevoje per njerez me deshire per jeten, me deshire per te punuar e qe ia dine vleren 8 orshit te punes dhe 5 minutshit te kafes. Se cdo gje zvarre zvarre ktu ke ne.

2 Likes

Nder do Te ishte por shqipot e sotem jane kthyer ne nje tufe veglash pa pike idealizmi e humanizmi si ai babloku arban me siper.

Nuk dua ta shoh ne nje menyre aq pesimiste por kemi ‘evoluar’ dallueshem ne individualiste me objektivin e vetem per te mbijetuar literalisht apo per te jetuar sipas mentalitetit te mbijeteses.

Po kemi Alben me zamete qe na nderon me humanizmin e saj po aq sa nene Tereza. Tani, nene Tereza me vepra e Alba me zamete me fjale, po ska gje, si ka thene ai, fjala vret me shume se pushka, domethene fjala ka rendesi me shume se vepra.

Qe te mos biesh edhe ti pre e tallashizimit dhe e pjerdhezimit te Albave me zamete, keta te ashtuquajtur refugjate vetem nje pjese jane vertet refugjate dhe ata duhen ndihmuar vertet. Pjesa tjeter nuk jane as siriane jo, po afgane, afrikane e ku di une cfare, qe shkojne ne Evrope se e dine qe aty eshte bere deti kos, fiton edhe pa punuar. Prandaj edhe nuk eshte se duan te rrine ne Shqiperi, sic veren edhe Alba me zamete. Se refugjati qe eshte refugjat nuk do salltanete, po nje vend te sigurt, kurse keta duan shume me teper. Shto edhe qe shumica jane edhe myslimane dhe jane pjese e projektit te Eurabise e Europstanit dhe te kalifatit. Mos te duket cudi kjo, eshte projekt i vertete qe po shkon drejt realizimit fale edhe Albave me zamete me ose pa bibel ne dore qe gjen me shumice ne Europe.

1 Like

The Runner on the left is completely exhausted. The competitor on the right is Ariana Luterman, who not only helps, but also ensures that the struggling runner ends first.

There are much more important values than being the first!!!

That’s leadership. That’s good. That’s humanity. Leaders don’t need to finish first. They need everyone else to cross the finish line.

C’kuptim ka qe i ngrini permendore nene terezes kur perqeshni gjithshka qe ajo besonte apo punonte .

rama do të bëjë gabimin më të madh të jetës nëse pranon arabo-afrikanët. do të jetë vet viktima e parë e këtij akti antikombëtar. besoj se nuk ka për të ndodhur, megjithëse marijonetat e sorrosit janë hedhur në sulm për tu mbushur mëndjen shqiptarëve . kjo është një çështje për të cilën shqiptarët duhet të marrin edhe armët. procesi 25 vjeçar i i shkombëtarizimit e bën më të lehtë këtë plan ogurzi., aktualisht shqiptarët janë populli me i zhveshur nga identiteti kombëtar në evropë. 600 mijë arabë+800 mijë evgjito-internacionalistë=bombë atomike

1 Like

President Lyndon B. Johnson once said, “If you can convince the lowest white man he’s better than the best colored man, he won’t notice you’re picking his pocket. Hell, give him somebody to look down on, and he’ll empty his pockets for you.”

Kshu eshte kur behesh zorre dhe i premton popllit sylesh e qafeshkurter “europe europe europe”. Ja dhe mfs e evropes te vene qylafin :frowning:.

Shqipot ( flas per popllin sylesh) te shikojne shtepine e tyre dhe punet e tyre. Nqs kane mundesi le te ndihmojne sipas fuqive te tyre pa qene nevoja te ankohen apo qurraviten. Ne mos, nuk ka pse i rrine mbas dere evropes “kurve”.