Diskutim i lire - Qershor 2019

Greket shume te gezuar me ngjarjet ne shqiperi. I ka bere rama me hije.
Nuk e prisnin qe nje politikan shqiptar te mos u nenshtrohej. Gjithe shpresat per “vorio epirin,” te basha dhe meta.

Po ta njohësh mirë, pak diferencë ke

Qish do behet ?dikush duhet te dale ne krie
slation
“I looked for someone who might rebuild the wall of righteousness that guards the land. I searched for someone to stand in the gap in the wall so I wouldn’t have to destroy the land, but I found no one

Mendova se, meqe atij plakut duhet ti puthnim kembet, ketij duhet ti adhurojme tatuazhin

Më seriozisht: plakut ja puth kembet (gjithmone shume seriozisht) por protestat e Lulit, pertej faktit qe jane partiake (kesaj nuk i duhet vene shume rendesi në fakt), nuk jane fare, po fare amà popullore (masive).
Kaq eshte e gjitha

1 Like

Lulka do pushtet, se së ka provo ndonjehere. Por me llafe ai kërkon gjërat e duhura. Ndërrim të sistemit, që rrikoshe mund të kthehet kundër partive të vjetra.

Po të ketë sistem vërtetë të drejtë votimi e numërimi, jam i sigurte qe brezat e reja do krijojnë forca të reja

Gabrieli ishte vetëm 16 vjeç kur u largua drejt Italisë me shpresën se do i krijohej një perspektivë për të ardhmen. Atje ai pa “tmerr” me sy dhe kjo e detyroi të rikthehej por jo pa pasoja.

“Çdo ditë flisja me kushurirën që kisha në Itali dhe isha i gatshëm të largohesha sa më shpejt. Unë dhe kushuriri ishim dy adoleshentë këmbëngulës dhe donim të ndiqnim ëndrrat tona, gati për sfida të reja. Familjet u dorëzuan, sepse ne nuk na ndalonte dot askush. Atje shkuam në një qendër komunitare për adoleshentët e pastrehë ku do të merrnim dokumentet, por gjërat nuk shkuan sipas planit tonë. Ne na ndanë në dy qendra të ndryshme ku ndiqje shkollën, aktivitete të ndryshme sociale dhe merrje një profesion. Ishte sfida më e vështirë e jetës. Atje nuk ishte parajsa, por vetëm ankth, përdhunime, lëndë narkotike, më dukej absurde dhe isha me fat që nuk u ndikova. Nuk isha mësuar me atë jetë. Kishte nga vende të ndryshme si Afrika, Azia, Europa dhe nga Shqipëria, qëndrova rreth 90 ditë, por në një darkë bie pa ndjenja dhe iki menjëherë në spital, kalova atak panik nga stresi. Nuk rrija dot më atje dhe u riktheva në Shqipëri, por u shkëputa nga shkolla për 1 vit. Të gjithë më thonin dështak dhe u larguan nga mua, nuk përballoja dot më asgjë. Në Roskovec kam tezen që më jep dashuri dhe kurajo, ajo është forca ime, falë asaj unë sot kam forcë të vazhdoj shkollën. Tezja ka një pastiçeri dhe gjithmonë më jep ëmbëlsira,” tregoi Gabrieli.

1 Like

eh manipulimi me boten e larget e te madhe eshte i lashte qysh kur shqiptari shihte te dilte nga katundi per ne qyteze, ia ka bere njeriut te pamundur bajraktari, zyrtari i administrates, bejleret, gjithnje nga persona me neps per pushtet, me nje fjale spekulohet dhe manipulohet
E njejta gje edhe sot, kur ka arritur permasa te pabesueshme sic perjetoi ky i ri, ndryshimi me te shkuaren eshte se ne kapitalizem ndryshe nga feudalizma, besohet ne mase se gjithkush mund te behet bej e bajraktar

1 Like

Te pakten nuk vrau gruan. Evropian tjetri, ka lezet :smile:

1 Like

Meqe kujtova Xhon Megoun te tema tjeter ne lidhje me floririn, ja dicka qe s’e dija. Kamunistet e kane nxjerre floririn jashte po me dokumenta dhe me avion ama, te rregullt jo me gomar si ca e ca.

Se Zogi zoterie…

Mos u bej antimyslimane zonje. Se feja zonje…

Rai 3 goxha emision investigues mbi PPP- koncesionet italiane te ujerave termike dhe trajtimeve. Te keqen e mafies.

Nuk besoj se tanet kane marre ndonje shembull… .