Diskutime te lira - Dhjetor 2019

hyyy gomer, si mrena ene jashte shqiprise, kjo gjendje, tregon se sa te drejte kam patur para shume vjetesh,
kur flisja per marrveshjen MSA, ndermjet EU dhe AL , per levizjen e lire dhe pa taksa te mallrave, akoma pa u nenshkruar ajo marrveshje, njerzit rrinin si te hutuar dhe nuk kuptonin asigjo,
pastaj erdhi marrveshja tjeter, ndermjet vendeve te rajonit ku u perfshine dhe vendet e kaukazit, marrveshje qe u zbatua pjeserisht, per te mos thene se ngeli ne leter,
tani vjen marrveshja e vendeve te ballkanit, dhe njerzit hidhen perpjet, megjith analistat, me gomer njerez nuk kam pare,
marrveshje te tilla jane win-win, nuk ka humbes, se pse hidhen perpjet njerzit, nuk po e kuptoj,
e ke inat palloshin, edhe une e kam inat se eshte megalloman, trap e medioker, por jepi hakun, ketu po ben me te miren.

më shumë se një herë, Dragusha është “këshilluar”, sidomos kur talenti i tij i solli suksesin që mbase dikush/ disa nuk e prisnin kaq shpejt dhe në këto nivele. Para pak më shumë se një muaji, Dragusha është “këshilluar” duke i kujtuar se një spital privat i njohur për ndërhyrje në zemër, ka pësuar një rënie të ardhurash në rendin e 1 milion dollarë.

http://www.gazetadita.al/spitali-i-shkodres-ska-mjeke-anulon-operacionet-deri-me-6-janar-2020/

the hilarious sitcom Saved by the bell, e ndiqnim paralel me programin e famshem te mediasetit Non e’ la RAI.
rastesisht e ndesha ne tv, nuk mund t’i hiqja syte nga ekrani, ish e pabesueshme duke ndjekur nje seri pas tjetres perfundova duke qare. Derisa mora vesh se eshte klasifikuar ne E/I = educational and informative program. Me te drejte!!!

Meqë “Zogu i Tiranes” shiste vota per “Zogun e Bashkise”

Tani, meqe jemi ne Republiken e zogjve, qe partia meme i angazhon edhe ne shitblerjen e votave, mund te me thoni cili eshte zogu i vertete?

image
image

Zogjte e rilindjes kapo delta ,arbani ,shkaba :joy:

Dmth rama fiton nga bythqimet!!@@@

Pjer, qe ku i ke dy shenjat e gishtave te mijat qe i kane karabinieret, e majta dhe djathta (jo politike, sepse jane shenjat e boleve qe eshte gje tjeter):

image

image

1 Like

:star:

gëzuar vitin e ri 2020, shqiptarve. ! qoftë një vit i çlirimit nga inferioriteti dhe tallavaja,dhe i fillimit të projektit evropianbërës të shqipërisë së madhe. u shtofshin shqiptaret dhe u pakësofshin jevgjit!

per ner del-ta ti do me tall koqet me te gjithe me duket, eshte hera e pare qe degjoj se Megalloshqipnia qeka projekt Evropian (edhe “beres” ngambrapa).

masnej ky qe ke bere ti nuk eshte urim, ky eshte mallkim per Vit te Ri.

te gjithe jevgjit e Peshkut, shkofshin ne blogun e Oketes!

tiku,jo projekt i evropës, por i shqiptarëve që ‘‘duan shqipërinë si evropa’’! nuk e di ça s’kupton, tiku! ose më thjesht akoma! integrimprojektet janë afrikanbërëse, ndersa Megalloshqipnia evropianizues! dmth është ajo që një popull evropian do bënte për veten e tij!

sekush kupto simas qefit qe kur u bertit ‘‘duam shqipërinë si tere Evropa’’. Psh shume nga kto qe bertitshin kshu, bertisnin se dojshin me pallu si gjithe Evropa, meqe Enveri nuk i lete me pallu.

Ti mund te kuptosh çer te kete qefi, e te bertasesh çer te kete qefi, e te pallosh çin te kete qefi sepse kshu e do Evropi me kushtetute, por eshte fakt qe projekti Evropian eshte ne kundeshtim me Megalloidete e çdo lloji, sepse projekti evropian ne origjine lindi si kundervenie e Megalloidese gjermane, dhe pasoje direkte e deshtimit te saj.

Ti e di mire kete, por nuk ta ma suma me dale si antiEvropian.

Enderron I varfri por ne vend te megallo shqipnise do kenaqet me megallo marlonin :joy:

1 Like

bashkimi evropian është ide e majtë. unë flas për evropian ,që nuk përthuthet me bashkim evropian. evropianët nuk e leshojnë sovranitetin tek be-ja. asnjë prej tyre. evropianët janë për bashkpunim te kombeve evropiane dhe jo për një bashkim sovjetik evropian. veç shqiptareve,asnjë tjetër në evropë nuk është i gatshëm të tufëzohet.
unë këta kam parasysh kur flas për ‘‘evropianizim’’ të shqiptareve. bashkpunim,po secili zot në shtëpi te vet. evropian=kombëtarist

Bashkimi Evropian ka lind kur ideja majte-djathte kishte nordh me kohe e me vakt qe ne kohe te Hitlerit dhe Musolinit. Ideja e Bashikimit Evropian eshte nje nga shenjat kryesore - ndoshta SHENJA - e dukjes se Epokes Ngambrapa, ku e majte dhe e djathte jane vetem fele bythe.

Menjeane kjo qe thashe, ma sqaro i çike kte qe ke thene.
Me sa kuptoj une ti mendon se Bashkimi Evropian “eshte ide e majte”, ndersa Evropian eshte ide e djathte, dhe shtetet e Evropes jane ide te djathta qe bejne pjese ne nje ide te majte.
Kjo baterdi eshte me keq se fele bythe, kushedi se ne çfar epoke paskemi hyre dhe une s’dikam gjo.
Ndoshta kemi hyre ne Epoken e Brimes se Bythes.

Evropa nuk i largohet idese se shtetit-komb. Nuk do jugosllavi. Tufezim.
Bashkpunim,duke respektuar sovranitetin.