Diskutime të lira - Gusht, 2021

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

Po bej sehir lojerat olimpike .duket sikur sportet e fisme jane te dominuara nga vendet e botes se pare .sportet qe si subject kane rrahjen me miletin nga ato te botes se trete .njesoj si ne kohe te perandorise romake kur sklleverit gladiatore per te fituar lirine therrnin njeri tjatrin per te englendisur miletin .

1 Like

Ashtu sikurse e kisha thene qe para 18 muajsh, epidemia do te mbyllet atje ku filloi : në Kinë.

Full circle !

Jane bërë helm mediat dhe ‘shkencetarët’ histerikë dhe hipokondriakë (shqip : të semurët nga trutë e kokës) : qe prej 19 korrikut kur Anglia ka hequr te gjitha masat kunder corones, perkunder parashikimeve te tyre, rastet e infektimit jane në renie te lire !

E megjithate, vetem kjo më poshte do ti ndalë ultra-higjienistët në çmendinë e tyre prej 18 muajsh (dhe kur tështin ekonomia amerikane, atë botërore e zë pneumonia, ajo e verteta) :

Stalker, mos perfito nga rasti qe Korriksja nuk komenton me, dhe nuk ka se kush te kundeshtoje teorite e tuja komuniste no vax kunder Amerikes.

Epidemiologjistja australiane : “Strategjise ‘Covid Zero’ i ka ardhur fundi” :

"This is the beginning of the end of Covid Zero, “said Catherine Bennett, president of epidemiology at Deakin University in Melbourne.” We may be able to get it under control in its time, but it’s going to get harder and harder. "

Ose : fundi i turpshem i histerikëve (qe do çduknin virusin nga faqja e dheut).

Artikulli ‘for free’ :

Do ta zhdukim virusin komunist no vax nga faqja e dheut.

Shejtan-budalla zotrote : te ka ngelur karta e provokimit (me demek une jam anti vax). Vaksinen e kam bere shume kohe para teje (se vdiqe nga kurioziteti ta dish), por dil nga strofulla, nuk te gjen gje, ke nje vit e gjys qe mbush breket

:smiley:
çfar provokimi, un te ngacmoj, nuk provokoj, sepse nuk kam ndonje pozicion te caktuar per kete çeshtje dhe shume te tjera te ngjashme ku diskutojne me pasion dy bolet e Marlonit (te dyja legjitime ne parim). Per te njejte arsye nuk jam i tmerruar, shume shume nuk dua te me kape Covid qofte edhe ne menyre te lehte, ashtu si i ruhem edhe nje gripi te thjeshte, sepse un nuk jam koqe kanari: “hemo se nje grip eshte!”, e di mire qe shumica e semundjeve te njerzve jane trashegimi i nje gripi te lehte te pa kuruar mire, duke bredh verdalle me qyrre ne hunde e duke treguar historine e infektimit me virus: “vrapova per te kap autobuzin, djersita, dhe u ula afer nje dritare qe ishte e hapur, e si rezultat u ftoha e tani jam me rrufe :smiley:” U ftofsh n’mythe, u ftofsh! :smiley:

Shiqoj nje kontradikte parimore themelore ne menyren se si duan ta perzene Sali Berishen nga pulitika.
A ka sjelle Berisha me shume dem se sa mire ?

PO
A eshte shpallur fajtor nga ndonje gjykate vendase apo e huaj per ndonje krim ?
JO
A ka ndonje hetim te hapur kondra tij nga prokuroria?
JO
A eshte votuar nga Poplli deputet?
PO
A ishin zgjedhjet te drejte,te lira e te ndershme?
PO(te pakten sipas atyre qe duan ta perzene)
A duhet respektuar vota e qytetareve edhe kur zgjedhin njerez qe s’na pelqejne ne?
PO
Me baze te kushtetutes sovran eshte poplli shqiptar apo ambasadori amerikan?
Poplli shqiptar .
Inat ta kemi po per sa kohe shqipot e votojne Berisha do te rrije ne pulitike sa ti doje bitha.

Hiq saliun dhe vër enverin!
Asnjë ndryshim në përgjigje

Shqiperia eshte ne flake ,literally.Qeveria si gjithmone e gjetur gafil si ne rastet e permbytjeve kur kujtohet per pastrimin e kanaleve kullues kur uji ka arritur nje boje kali, kujtohet per qente gjurmues qe si ka e duhet ti kishte pasi bie termeti, nashi kujtohet per zjarrfikesat apo helikpteret qe i ka futur te gjithe ne remont kur vendit i ka rene zjarri .Gazeta shqiptarja.com i kushton me shume artikuj sali berishes se vendit te cilit i ka rene flaka.Si ka pas qene ajo fjala e urte :Stambolli digjet …
Basha nuk është djalë si Mema… - Shqiptarja.com

Jo vetem qe per problemin ne fjale behet fjale per ate qe quhet ‘real politik’ (e di ti si u hoq per 24 ore Berlusconi ? Bej nje serach dhe do e mesosh), por edhe sikur ta anashkalojme ate (pra ‘real politiken’), ky ketu i jep pergjigje hamendesive te tua dhe i hedh poshte një më një:

“Ai është aty thjeshtë prej Lulzim Bashës, prej komplekseve të tij ndaj njeriut që i dhuroi karrigen e partisë dhe pushtetit prej 16 vitesh. Si i tillë, mund të rrijë, por jo duke u hequr si lider popullor dhe i votuar. Çdo kryetar tjetër partie në PD, sot do ta kishte flakur nga grupi dhe do ta kthente largimin e tij në një motiv të madh për ringritjen e PD”.

(ps: siç argumenton edhe artikulli, Berisha jo vetem qe nuk eshte popullor, por as 1/10 e te tijeve e duan. E te tijeve !!)

Dhe shembulli qe solla nuk eshte i vetmi: pikerisht dje, lexoja nje tjeter analize qe thosh identikisht te njejten gje :
E citoj:
A do jetë në gjendje dhe a do e ketë te mundur kryedemokrati Basha te largojë nga parlamenti babain e tij politik? Besoj se kjo është një nga legjendat urbane në Tiranë që do të kuptohet shpejt si e tillë. Nuk është Basha peng i Berishës, por është kryetari i ri i PD-së pengmarrësi i paraardhësit të tij tashmë të pafuqishëm. Forca e zotit Berisha është gjithmonë e më e vogël, aftësia e tij për të ndikuar në politikë është gjithmonë e më modeste”.

Stalker, po ti e do Ramen?

CrFhMFMWYAAo1Hl

Po ta kishim lene te lire qe ne fillim, sot do kishim mbaruar pune me të.

"Këshilltarët shkencorë të qeverisë britanike kanë ngritur mundësinë e një lufte të përjetshme ndaj koronavirusit duke thënë se çrrënjosja e virusit “nuk ka gjasa të ndodhë”. Ata paralajmërojnë se “gjithmonë do të ketë variante”.

“…ekziston një “mundësi reale” që të shfaqen variante rezistente ndaj vaksinave”.

po te kishte xhaja fele! :slightly_smiling_face:

vaccination-claude-serre

Ku eshte votuar deputet nga populli ,vullneti I se cilit eshte sovran sipas kushtetutes .