Diskutime te lira - Janar 2019

“…Ajo po punon fort për të realizuar ëndrrën e saj; që kompania e vet në 10 vitet e ardhshme të zërë 1/3 e tregut botëror të modës prej 4,5 trilion dollarë.”
Perendia ia befte mbare por 1/3 e 4.5 trilion eshte 1.5 trilion .apple computers p.sh ka nje revenue prej $265 miliarde.dikush po fantazon ne kete mes :grinning:

Kane lindur me kemishe ca njerez

kan lind me prezervative, thuaj!

o rrumaduc llapazon televiziv

Ku ka si peshku per te mbajtur shenim gjerat e keqija qe ndodhin ne Shqiperi hahaha
Eshte piku ne janar e ne korrik, kur kthehen emigrantet. Tre vrasje u shkaktuan te ajo familja e emigruar ne suedi psh, se te tjerat nuk i kam ndjekur. Po dhe ne korrik e njejta situate ndodh, si per aksidentet, si per krimet ne familje. Cdo vit ne janar i njejti muhabet eshte me emigrantet.

http://www.panorama.com.al/shqiperia-tronditet-vit-pas-viti-nga-vrasjet-ne-janar-nga-ariela-tek-gazmend-collakut/

Janari mund të konsiderohet muaji i vrasjeve, pasi çdo fillimvit është shoqëruar me ngjarje të rënda të krimit në familje apo dhunës për motive të tjera.

Në Janar të një viti më parë Tirana u trondit nga vrasja e Ariela Muratit jashtë oborrit të Fakultetit të Mjekësisë. Autori Aldion Belulaj pasi qëlloi 21-vjeçaren me pistoletë vrau dhe veten. Ai ndërroi jetë në spital disa më vonë. Në 14 Janar të 2018 u vra në Tiranë Emiljanoi Boçi në një atentat për larje hesapesh. Në 21 Janar nënë e bir Selkie dhe Olsi Hoxhallari u gjetën të djegur në banesën e tyre në Vlorë. Në 29 Janar kryeqyteti u trondit nga vrasja e Devi Kasmit, ngjarje për të cilën akuzohet greku Eftimios Eftimiu.

o kumllaxhi, kush ben or e çast ha e ha e ha, duhet te ket honger ndonje kumull ngambrapa se s’ka munsi!

Mos i ka te vonme dhomet. A i pertyp dot kumllat e pabome thuj.

Asnje kompani mode deri me tani nuk zoteron dhe nuk ka zoteruar aq shume. Them/shpresoj qe eshte keqkuptim ose eshte shprehur keq.

Me vjen keq po nuk te ndjek dot me keto termat perverso-homoseksuale, sic te ka ndjekur ai poshte teje.

Shkaba ndjek vetem temat e atyre qe i qendrojne siper.

2 Likes

Nuk kane mbaruar bisedimet e Korene e Veriut.
Kur te mbarojne mund te japesh mendimin nese ishin te sukseshme apo jo.

Nuk eshte mire te nxish cdo gje qe ka arritur kjo administrate sic ben media liberale.

Nuk kane mbaruar? Ne TV pame qe shtrenguan duart, Presidenti yne tha do nderpresim manovrat dhe rrumbullaku kare tha nuk do bejme me arme berthamore. Nderkohe qe te gjitha agjensite e zbulimit thone qe rrumbullaku kare po vazhdon te beje teste e te ndertoje arme.

image

1 Like

Jo nuk kane mbaruar.
Takimi i dyte Trump-Kim do te jete ne fund te shkurtit ne Vietnam.

Mos harro se Reagan dhe Gorbacov u takuan shume here derisa u nenshkrua nje marreveshje per reduktimin e armeve.

Nuk e di perse ju “paqedashesit” kerkoni lufte me Korene e Veriut,apo thjesht nuk e honepsni faktin e Trump po ndjek nje politike te drejte ne ate rajon.

1 Like

Cfare ka arritur kjo administrate ?jimmy carter te cilin e fyejne si president te keq ne 4 vjet ndermjetesoi paqe midis israelit dhe egjiptit ,normalizoi marredheniet me kinen,ktheu kanalin e Panamase te zoteve,inicioi modernizzi min e ushtrise i cili i dha frytet gjate kohes se reganit duke mundesuar fitimin e luftes se ftohte.kjo administrate ne dy vjet ka arritur cfare ekzaktesisht ?

3 Likes

Ka ulur taksat!

Per cilet ?se une per vete kete vit I detyrohem edhe $2100 irs vs $1600 vitin e kaluar ne te njejten income .

Se pari mbylli rishikimin e marreveshjes NAFTA.
Eshte drejt mbylljes se bisedimeve per rishikimin e balancave tregetare me Kinen dhe BE.

Filloi bisedimet me Korene e Veriut.
Sapo miratoi nje marreveshje paqeje per situaten ne Afganistan.

…normalizoi marredheniet me kinen…

Kete e beri Nixon jo Carter.

1 Like

Deng Xiaoping and Jimmy Carter sign accords

On January 29, 1979, Deng Xiaoping, deputy premier of China, meets President Jimmy Carter, and together they sign historic new accords that reverse decades of U.S. opposition to the People’s Republic of China.