Diskutime te lira - Janar 2020

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

http://www.gazetadita.al/agron-fico-une-mes-tiranes-dhe-pekinit/

Falenderojme profesiron per kontributin qe ka dhene per gjuhen Shqipe. Eshte i njejti, besoj, qe ju merrte para studenteve qe t’i conte ne kolegj ne Michigan.

bravo i qofte profesorit, por sikur kishte pasaktesi ne data, ose profesori nuk e ka ditur qe ne 1991, partia qe ai permend, kishte ikur, dhe ne shq, hynte e dilte kushdo :grimacing:

" Në qershor 1996 organizohej në Shqipëri simpoziumi i Shoqatës së Studimeve të Europës Juglindore, por problemi ishte se do të ftoheshin shkencëtarë nga BS dhe USA. Pas diskutimesh të nxehta midis Ministrisë së Jashtme dhe Akademisë së Shkencave, ishte udhëheqja e lartë e partisë që i hapi dritën jeshile hyrjes së profesorit amerikan dhe atij sovjetik"

gazeta dita, sikur mbahet per gazete serioze,

Vizionet e Qarta alkoolike trubullojne imazhin e gabimeve, data 1996 eshte shkruar gabim, duhej te shkruhej 1966 (e ke me siper ne artikull kete date shkruar sakte). Keshtu misteri zgjidhet.

Por per te kuptuar kete duhet te kihen Vizione te Reja antialkoolike.

ate date i modho, 1966, e pashe dhe une, por nuk korrospodonte me llogjiken e ngjarjeve, se ne ate vit ai ndodhen ne kine per hapjen e kadetres shqipe, ç’ne ne shqiperi,
me duket se une pij, e ti dehesh :grin:

midis te pimes tate dhe dehjes time eshte edhe nje mundesi tjeter: e te alkolizuarit perfundimisht ne gjendje demence egocentrike permanente. Gjithe ngjarjet e botes sillen rrotull gotes pijanecit qe i ka te qarta te gjitha, i ka majte bishtukun profesorve sa here kane qene ne Kine e Shqiperi.

Prandaj e kote te vazhdoj me tej neper Vizione te Qarta avujsh alkoolike.

@del-ta kape ket lidhur me muhabetin tone ne serine e meparshme diskutime te lira:

- YouTube

Ja gezuar

1 Like

u talle ne ti me shok Enver? mos ngelte njeri pa u tall!

tani ka ngel te tallet edhe Korriksja me Nexhin, e kompletoset puna. U lane hesapet me komunizmin perfundimisht!

1 Like

qe ku u tall ene Korriksja, e vuni i zemer tek foto Babagjyshes se Vitit te Ri.

u kry bace, u morr haku qe nuk na lejshin me pa filma porno d’autor! 40 vjet pa pare pith me sy!

relax o heretik (ketej thuhet “chill out”)
perndryshe, po verteton vete-akuzen e fuksit, pa te keq e them

perderisa i paskan dale llafe edhe ne demokraci prof-it, njelloj si ne diktature, coc do kete te vertete. Informacioni qe solli megjithate eshte i vlefshem.

Ka me keq se te jesh fuks, eshte te jesh pishmon.

Qe ta dish ti pishmonllikun me te modh qe kam tani eshte se nuk kam spijunuar e t’i rrasja n’burg disidentet e mdhenj qe sot ngrefen si turiderra demokrate. Plehra te Marlonit!

Fuksat tani tallen me Enverin, e bejne politiken si e do momenti.

1 Like

Duhet te kete ndodhur dicka e rende ne kokat e disa shqiptareve, keto vitet e fundit…

E dyta here brenda vitit

por akoma nuk ka ndodh gjeja me e rende ne koken e shqiptari, ndergjegjsimi qe:

Ne situaten reale koka e vogel e komes trete, eshte me e modhe se koka e modhe - Marloni.

Je, or je, politikan i pasur se je hajdut!

02/01/2020

Nga Kastriot Islami

Të jesh i pasur, për shembull biznesmen i pasur, s’do të thotë aspak se je hajdut, përkundrazi…

Je i suksesshëm e i ndershëm, dhe s’ke frikë të thuash që je i pasur.

Madje kjo është arsyeja që të gjithë të nderojnë…

Madje s’të etiketojnë oligark, pra pjesë e kupolës që pasurohet me paratë e pronat publike…

Je shembull e model për të gjithë…

Por në Shqipëri, një politikan i pasur, që hiqet as i varfër e as i pasur, me shumë gjasa është hajdut…

Se vetëm me rrogë, sado e lartë qoftë, s’mund të jesh i pasur, sadopak i pasur…

Pra, të gjithë e njohin si të pasur, se të gjithë s’kanë asnjë dyshim se është hajdut…

Të gjithë e shikojnë si shok të ngushtë me oligarkët, apo më saktë me hajdutët oligarkë e kriminelë.

Që në shumicën e rasteve pasurinë e tij e përcakton dëshira e shfrenuar për para të pista…

Që askush nuk ka dyshim që është maniak i një jetese luksoze e të shfrenuar…

Që çdo sjellje të tij politike ia përcakton mania për të vjedhur e për të kontrolluar gjithçka…

Që nuk lë rast pa u shprehur si i vetmi hero që sakrificat s’ia vlerësojnë njerzit e ndershëm e të varfër…

Ndërkohë që gjatë të gjithë kohës ndjen nga brenda frikën e fundit të palavdishëm e të turpshëm…

Dhe shpërthen kur e quajnë hajdut e të pasur nga hajdutëria…

Shpërthim që i theksohet kur ndjen fundin e pashmangshëm e abandonimin nga të gjithë…

Kjo e detyron të hiqet si i varfër që askush nuk e beson dhe kjo e tmerron…

I duhet përsëritur, pa frikë e nga të gjithë: Je, or je, miliarder se je hajdut…!

Kushdo që reagon kundër, vetëm të vërtetën provon!

Madje edhe kushdo tenton ta paraqesë si Fake News…

Mezi pres të shikoj se kush e vetëpohon…

1 Like

This is 20/20 ( Barbara Walters ) Ushqimi i javes :

All you can eat ( 7.99$)
All you can shit ( free)
The whole week.
( You can bring family or friends… 2 persons)
Menu
Gjel i ftohtë ose i ngrohtë me pershesh …pilaf ose patate( të ftohta)
Sallatë ruse e ftohtë
Qofte të ftohta
Byreke trekonç të ftohtë
Bakllava që i ka ngri sherbeti.
Pa bukë !!!

nuk duhet te jete gabim pohimi se diktatura e dhunes eshte gjenetike ne shqiptaret.
Historikisht ky tipar kombetar ka qene “rregulluar” nga kanuni (sistem i erret e driteshkurter). Per tu cliruar ne lufterat e shumta, historikisht
Ne modernitetin e post 90es ky tipar i nenshtruar u clirua masivisht si cdo gje tjeter permes demokracise, duke u manifestuar me krime te llojeve te ndryshme: fillimisht te prostitucionit (shqiptari shiti motren e gruan per para), krimin politik e shteteror, krimin me shkak pronat, me vone krimin e droges, dekaden e fundit me krimin brenda familjes ne mase te madhe. Monstruoze.

besoj qe ketu nuk fut ne hesap luften nacional-çlirimtare qe çliroi nacionin nga kanuni.