Diskutime te lira - Korrik 2020

konkretisht un i kisha harruar fare prej vitesh, tani qe i permene ti mu kujtu mire ajo kohe, dhe trauma qe ata shkaktuan.

Nga ky muhabet me erdhi ne mend nje fraze te modhe e thene ne pergjithsi per çdo rast te ngjashem:

prekursoret jane te bezdishem per te gjithe, si per kundeshtaret, ashtu edhe per ata qe i ndjekin me pas!

i modh jom vallaj, i modh per gjetje te tilla origjinale te vjedhme ne internet.

dyfish i modh, sepse me ne fund kuptova pse i bezdis te gjithe. :smiley:

ashtu i bona bohica, por s’dolen mire, por sidoqofte deri ne milano apo bruksel apo berlin vini me shoqeri tjeter te lire, e pastaj merrni wizzair-in per tirane, pasi ka nga keto qytete,

ka hyre korriku, o admin/e ,

korriku nuk hyn, e as del! rri n’ven, me shikim te perqendruar tek ekrani.

Po na vjedhin iranianet historine :joy:

Lejimi I ikjes se tyre iu dha Idene e shkelqyer te tjereve se po te hynin ne ambasada do te shkonin menjehere ne perendim .kur ky fakt I historise qe kemi pare me syte tane nuk permendet fare imagjino se c’behet me historine e se kaluares .

Ti po aludon qe ka qene si ajo qe burri nuk e shkruajti letren me makinen e shkrimit?

Festa e Pavaresise se SHBA neser.
Fjalet me frimezuese te deklarates se pavaresise qe kane sherbyer si kandil shprese per miliona njerez te shtypur anembane globit u shkruajten nga Thomas Jefferson qe ishte vete pronar sklleverish .Gojet e liga thone se ai kishte me mendje kur shkruajti ato fjale vetem mashkujt e bardhe e te pasur e jo grate e njerezit me ngjyre por ishte nje fillim ndonese me shume te meta e padrejtesi.
“ We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among these are Life, Liberty and the pursuit of Happiness.”

ajo eshte e kurdeve te iranit ,

te keshilloj te rrish mrena e te pish nje gote duke pare tv ,

neser eshte dite vendimtare per lirine, o neser o kurre!

Edhe ti ?ne kete moshe? -e pyeti im ate dikur nje pensionist te lagjes I cili po dridhej ne pike te te ftohtit poshte pallatit duke pritur qe nje nga urvat e lagjes ti bente isharet.
O sot o kurre -u pergjigj ai :smiley:

1 Like

kape kete sa timeless eshte historia e izraeliteve kur iken nga Egjypti.Nje grup thone mire ishim atje, nje grup tjeter te rrime ku jemi e bejme si ben gjithe bota.grupi i trete shtyn per sakrifica per te arritur ne token e premtuar…
https://www.americanrhetoric.com/speeches/mlktempleisraelhollywood.htm

Per kete ceshtje, si shume te tjera, nuk ka nevoje te lexoj historine, shoh veten time, edhe une jam tre grupe :slight_smile:

Po kthehem prap me thon qe me beri shum me qesh kjo qe tregove. Cfar qelbsinlliku, e njerzit as i bien ne te.

E paska shkruar per Pjerin

ahahahah :joy:

1 Like

Me keto ngjarje eshte e mbushur historia e shqiperise .Psh “ revolucioni demokratiko burgjez I qershorit:
“… Djalëria e Vlorës, me anën e një pritjeje të bujëshme dhe duke e quajtur “Mustafa Qemal” të Shqipërisë, mundi t’i frynte mendjen kumandarit të garnizonit ushtarak të Përmetit, nënkolonel Kasëm Qafëzezit, një pijanec që s’merrte vesh se ç’bëhej, gjersa e bindi të ngrihej me regjimentin e tij kundër qeverisë së Tiranës. …” A Ermenji historia e shqiperise