Diskutime te lira - Korrik 2021

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

image

Korrikse,
per shume vjet gezuar muajin tend, marrjen e Bastijes ne 14 korrik:

image

:hearts:

1 Like

s’ngeli gazete shqip pa vajtuar vdekjen e Donald Rumsfeld.

Kur vdiq🤔 si ndodhi?!

hogri fiq e vdiq, n’pith t’somes i qofte.
Tani nuk jane me problem kriminelet e luftes, problemi me i modh jane kriminelet e paqes, jane klysha kurvash te gjithe, mçifen mbas demaskimit llap e llap pa pushim kunder krimineleve te luftes me Sullton Hamidin e Dyte.

1 Like

Nuk e kuptova per cilin profesor e kishe fjalen (une di qe Australia dhe Tailanda bejne lockdown pas 1 viti e gjysme nga epidemia; te tjerat jane llafollogji).

Meanwhile : njerezit nuk vdesin nga Covidi por nga vapa :

Këllirë njerëzim ! (dmth : egocentrik, hipokondriak, racist, ksenofob e gjithe te zezat e njeriut)

:joy::joy::joy:

deklaroi zedhenesi i insekteve.

kellire njerzim, shiko çfar mjetesh kriminale perdor kunder nesh sepse ka vape dhe bezdiset nga mizat, dmth nga ne:

8003160590130

i kunderti i plehres Rumsfeld

Rest in power Sen. Mike Gravel! https://www.youtube.com/watch?v=nmahus6SSfc

Keto telenovelat latine, spanjolle, turke etj ndonese mediokre e naive e mbajn vemendjen e miletit te okupuar e personazhet e tyre behen si robte e shtepise.Nese xhinsi im eshte nje microcosms i shoqerise shqiptare muhabetet politike te cilat e shnderronin cdo zijafet familjar ne nje shesh beteje jane zevendesuar ne diskutime e hamendje se cdo bejne personazhet e telenovelave ne episodin e ardhshem.Ndoshta duhet bere je studim sociologjik mbi rolin e soap operas ne uljen e tensioneve pultike ne shqiperi :grinning:

Ti ka arritur dhe raxh kapurin​:yum::yum::grinning:

image

1 Like

Of all the sad words of tongue and pen , the saddest ones are :it might have been…

Pervec perceptimit infantile te 4 korrikut,duket se edhe zoterimi I mire I englishtes nuk qenka kerkese e domosdoshme per te dhene mesim ne universitetet amerikane .pastaj edhe pietja se a do ta degjoje Shqiperia tingullin e betimit per sakrifice per vendin cdo shqiptar qe ka mbaruar 8 vjecaren e di se burrat qe bene shqiperine ne vitet 1912-1920 ishin te atij kalibri .
https://peizazhe.com/2021/07/05/thoughts-of-a-day-in-july/

Alba,
per çfar flet shkrimi ne gjuhe barbare, qe Pjeri nuk e kupton, per herojte e betuar per sakrifice qe hyne ne Capitol Hill?

ketu palloshi (kije inat, por) po me pelqen ;

Jo e ka per heronjte qe perzune inglizin.

"Nevertheless, I’d also make the argument, the last sentence of the document also needs the very same consideration. It states: “And for the support of this Declaration, with affirm reliance on the protection of the divine Providence, we mutually pledge to each other our Lives, our Fortunes and our sacred Honor”. These individuals knew the aftermath, yet convinced what they were doing was right, stood together and faced the music of the upcoming battles.

The moral of the story: that’s the character the leaders should be made of and this is the way a nation should follow in order to have a responsible governance and the prosperity that comes thereof.

Happy 4th of July!

P.S. Will Albania be ever hearing the sound of that honest pledge?"

Shqiperia ka patur njerez qe kane sakrifikuar gjithshka per vatanin.
Abyl shkrive pasurine
nje barre flori.
Lufta e Vlores p.sh ishte nje mison per te cilin leberit ishin plotesisht te ndergjegjshem se ishte vetevrases ,prandaj perpara luftes u lane ne lume sepse ne rast se vriteshin e nuk kishte nje hoxhe qe ti lante te varroseshin te paster.Por leberit qe bene shqiperine i vrau dulla ne 1945 , keta qe sheh sot ne rradhet PS jane hafije pasardhes te morracakeve te vlores qe ngriti Dulla ne pushtet .Por ky eshte muhabet tjater .
Deklarata e pavaresise se amerikes pavaresisht prej fjaleve te bukura per barazi eshte si kushtetuta e kohes se dulles e cila lejonte lirine e fjales por prape te kridhnin ne burg me ane te nenit 55 per agjitacion e prupagande.Thirrja per liri vllazeri e barazi kishte per qellim vetem mashkujt e bardhe e te pasur.grate e njerezit me ngjyre ishin te perjashtuar.Deri ne vitet 60 po te ishe me ngjyre e te uleshe ne seksion e te bardheve ne restorant te hynin ne dru sa te thyenin te gjithe eshtrat qe kishe ne trup.Lufta per indipendence e SHBA nuk ishte lufta e te shtypurit kondra tiranit si e portretizojne.Anglia shpenzoi para te madhe per ti mbrojtur kolonite nga frengjit e kanadase.Pasi lufta mbaroi keto shpenzime duhej te rikuperoheshin me ane te taksave.ketu kolonistet pasi e kaluan lumin i thane inglizit te dhjefsha kalin e refuzuan te paguajne taksa e shpallen pavaresine.

1 Like