Diskutime te lira - Nentor 2019

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

Pushtët e enverit ngordhin për kohën e stalinit, jo për Europën!
Kur erdhi në Tiranë Papa Françesku qeveria vari në Bulevard portretet e martirëve të kishës katolike.
Sot qeveri-bashkia ka varur në të njëjtin bulevard portretet e krimineleve “heronjve”, që i ekzekutuan martirët, jo vetëm të kishes katolike. Madje të veshur dhe me uniformën e Sigurimit, si ky këtu poshtë.


image
Ky është vra në Mamurras në vitin 1949, nja 4 vjet mbasi ka mbaruar lufta. Ishte shef i Degës së Brendshme të Krujës dhe me partizanë rrethonte e vriste familjet e Kurbinit për shkak të bindjeve të ndryshme politike. Një ditë ia kthyen pushkën dhe e vranë. Sot na e kanë varur në bulevard si hero. E pse? Sepse vrau disa njerëz në Mamurras e Gurëz dhe urdhëroi ushtarët tu zhvarrosnin e tu përdhosnin kufomat. I patën ndërtuar edhe lapidar në dalje të Mamurrasit, lapidar që ia shembën pas 1990. Sot ekspozohet si hero në Bulevard. Këta po mbajnë ekspozitë të kriminelëve politikë në mes të Tiranës.

Ne shqiperine europiane robt urojne :shyqyr qe dolen gjalle …nga nje ndeshje futbolli ?!!

Po pija kafe me dike sot ne mgjes. Nuk eshte se e kisha mik te ngushte, po sikurse jemi nje grusht njerzish qe jetome ktu, e njohim njeri-tjetrin dhe mund ta ftojme njeri-tjetrin per kafe. Duke ditur qe ishte i fiksuar pas llotove te futbollit, e pyes; vazhdon te luash? Ou! Perdite. Me shume apo me pak se me pare? ( kur llotot ishin legale) Me shume ore. Po si ja ben? Tani eshte shume me mire, dhe me hapi telefonin. Hap faqen e llotos, me thote, logoj te faqja ime, kam kreditin tim dhe luaj kur t’me teket, ne cdo ore te dites, dy te nates po desha. Njelloj si dikur qe ishte operatori ne salle, tani ishte operator vete.
Po bej shtet, thote ai gallofi qe i duket vetja simpatik se del i vesh si paliaco me kemishen zberthyer dhe hedhur siper pantallonave. E sfidon paligjshmeria ne cdo qoshe te jetes; e sfidon politika, e sfidon kutrabanda, e sfidon korrupsioni, e sfidon halabakeria, e sfidon krimineli.
Ptuh! Jazek te qofte!

Pjeter Rama e dogji rastin te tregonte qe e kishte seriozisht qe kur deklaroi " e si ta denoj une saliun? Une nuk jam as prokuror e as gjykates!" . A thua poplli pa qafe nuk e dinte qe ky ishte km.
Ky ne 6 vjet nuk dorezoi nje dosje te plote dhe te kompletuar per gjithe korrupsionin 8 vjeçar te shokut sali. Edhe nje gjoja perçapje qe beri ajo bojallesha e min se mbrojtes muajt e pare te qeverisjes rama e terhoqi si shkerdhata qe jane. Boden e futi ne bsh ( te kish fut pjerin tine te madh te pakten). Rama tregoi qe ben “shtet” per pensionistet dhe te varfrit! Keta i futi ne dare dhe po i vdes. Vazhdon e njejta pandeshkueshmeri. Ironia qendron se po fshihet pas reformes ne drejtesi. A thua se e pengon kush te dorezoj dosje te korrupsionit ne prok. Me keq akoma po kapet vet me nje tufe preshash ne dore e ne myth.

2 Likes

O Pjeter, gallofi ka 1001 pislliqe dhe derri ia martofte gjithe femrat e fisit per c’ka bo dhe vazhdon te boj, por per kete nuk ka faj. Nuk ka si t’i ndaloje njerzit qe te lujn bixhoz online. Gjithe USA lu me offshore betting services dhe IRS plas nga inoti, por deri me sot iu ka sujt rrumen. Gjysmat e kompanive nuk pranojne baste nga America, por osht trecereku tjeter ( :grinning: ) …

Kur te hujt e cajne bythen me shume se kokecepat shqiptare, per pasurite natyrore te Shqiperise …

Nuk kam naj alergji vecanerishit per llotot, e mora si shembull kuptimplote i deshtimimi te te gjitha akteve qe ka ndemarre si qeveri, gje qe tregon se ne c’derexhe eshte serioziteti, autoriteti e krdibiliteti i shtetit.
O fol e ma, o dhit e ha, thote populli.

Ai eshte i degjenerum komplet, por edhe None Tereza te ishte ne krye, nuk ka c’bo se i drejto mafia pazaret dhe jane te lidh te gjithe paria me krimin e organizum. Osht me keq se kudo ne Ballkan. Po lexoja icik dje mbi ate huliganin e Partizanit te Beogradit qe e vrane parmrome. Shtetin serb e drejtojne grupet e kriminelve qe e majne veten per tifoza, te Zvezdes dhe Partizonit ( me plot kuptimin e fjales ). Tek ne eshte me keq, i vetmi ndryshim eshte qe ata jane te verbum edhe nga nacionalizmi idiot serb, kurse ne nuk e cajme bythen shume per atdhe.

As god is our witness nje pjese e jona ketu qe kur beri alliance me kokelopen e paralajmeruam grupin :I :heart: Edi Rama se palloshi nje mut kishte per te bere .disa e kuptuan kabimin I lebetitmi eshte ende hopeless romantic :grinning:
Qe ai vend ka marre udhen e mutit dihet por se kush kur e si do ta ktheje ne udhe te mbare eshte nje pietje pergjigjen e se ciles nuk do ta mesojme asnjehere .

Je me fat se i lebetituri nuk eshte ketu sonte.

1 Like

Muti ka histori Alba, gjithashtu dhe pastrimi i mutit ka histori, por njerzve (dhe bloguesve) nuk i merret vesh se çfar mut kerkojne:

Në atë kohë, Tiranasit duket se gjejnë veten dhe kryeqyteti i kalon të paktën në qejf qytetet e traditës. Për ta bërë Tiranën më të afërt, Shtëpitë publike morën emrat e hoteleve si “Ferrara” (në afërsi të ish-radios së vjetër Tirana), Hotel “Stambolli” që ka për pronare një armene. Por, një pjesë tjetër, që nuk i frekuenton dot këto shfryhet në kafe ahengjesh me emra ekzotikë si Kafe “Bilbili” në rrugën e Varrit të Bamit, Kafe Dëfrim-Vera, që ndodhej atje ku sot është Pallati i Brigadave, një tjetër në ish-centralin elektrik “Sita” në Rrugën e Durrësit, e pak më poshtë edhe kafe-lulishte “Zorro”. Ka grupe dhe lokale të kumarit kudo, ndërsa vetëm në hyrjen e rrugës së Dibrës duke filluar nga sheshi Skënderbej kishte aq shumë lokale kumari, saqë mushterinjtë nuk ‘orientohen’ dot. Ishte kafe kumari ‘London’ me pronar Selitën, përkundrejt ishte ‘Berlini’, po lokal kumari. Në të hyrë të Rrugës së Dibrës të tjera lokale, që mbajnë emrat e pronarëve të njohur në kryeqytet ngatërrojnë njëra-tjetrën. Eshtë ajo e Dashit, Tomorrit, e Dem Xhepës, e Taqit, etj. Duket sikur zullumi ka marrë dhenë. Shqiptarët e kapur dalldihen nëpër kafene dhe megjithëse kumari dënohej, ajo luhej gati publikisht. Sejfi Vllamasi, një mik i Zogut më vonë armik i tij, kujton lojrat e bixhozit, por edhe sesi prishen lekët në atë kohë: ”Bajram Curri midis parisë kosovare, citon ai Nexhip Dragën- është i vetmi nacionalist, por ka një të metë të madhe: shpenzon aq shumë para sa edhe financat e Britanisë së Madhe nuk do të mjaftojshin për t’u bërë ballë shpenzimeve të tij”.

Prite kur Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa te propozoje idene tjeter gjeniale qe pas universtitetit, shqipove t’u hiqet edhe futbolli. Sa keq qe vizionet e qarta shqipot nuk i marrin parasysh, per me te teper qe, pervec zameteve dhe ftohjes, Alba ka ngambrapa edhe shpuren e dashnoreve te vet qe mund ta ndihmonin ne realizimin e ketyre ideve gjeniale.

Mire prifti, i Motho, po murgesha a eshte e krishtere valle?

Motivation alla shqiptarce :grinning:
https://www.gazetadita.al/video-trajneri-i-lacit-rreh-futbollistet-se-humben-ndeshjen-palaco-doni-me-lujt-futboll-ju-zagare/

Kur them une qe komunistat ishin aleate te dashnoreve te Albes me zamete e te ftohur ngambrapa. Vetem xha Abazi nuk e di me ke ishte.

shife ne kete video si pellazget rrihen me njeri tjetrin ndersa zezaket jane te shtangur nga keta njerez te egjer :grinning:
http://www.panorama.com.al/sport/video-dhune-ne-shijak-korabi-denoncon-lojtaret-tane-u-dhunuan-ne-sy-te-zyrtareve-te-fshf-se/

vegla akoma si ke marre ilacet ti .nga 600 komentet e muajit tetor gjysma ishin te tuat duke thene ekzaktesisht te njejtat fraza .shko vizitohu se dementia keshtu vjen .

Copa mishit, meqe i ke llogaritur komentet e mia, llogariti pak edhe te tuat dhe cfare ke thene te ndryshme. Edhe dashnoret e tu zezake qenkan habitur nga dhuna e njerezve te egjer he. Po i ke zbutur ti me ate ngapara, mos ua ve re shqipove. Seksi te zbut, po nuk pranuan aty te mullaret e kooperatives. Kismeti i zezakeve dhe atyre, atyre, dashnoreve te tu me te medhenj thuaj. Megjithese edhe i ke vene ne sherr

P.S Mendo cfare do te bente Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa dhe simotrat e saj te barastundura po t’u thoshe dashnoreve te saj “njerez te egjer”. Me e pakta, qe e kane ne maje te gjuhes, eshte racist, sigurisht.

Po keta dashnoret nga Lindja e Mesme i ke lene ca pas dore duhet thene, e ke merine te keqe. Shiko c’kane bere qe kur ia vure kycin per ta