Diskutime te lira - Nentor 2019

Perseri dhe hera e fundit qe merriments me ty:gjej nje psikiater.

korrikse, hajde zihemi bashke se nuk kam me çin me u zi. Du me u zi me nonjonin.
Te rafte i pike, te rafte!

ça ke me pakicën egjiptiane mor burr i dheut!! pak i diskriminon pakica arixhinjore!!

Nuk kam gje me te, jo, per te miren e saj e kam. E ftohura ngambrapa eshte gje e keqe, po nuk me degjon qe ta mjekoje. Tani madje po i kalon edhe ngapara.

Ja nje lajm fort i mire per Shkaben dhe Alben me zamete dhe te ftohur ngambrapa

Duhet te kete vertet ndonje plan per ta zbrazur Shqiperine nga shqiptaret e per te sjelle dashnoret e Albes me zamete e te ftohur ngambrapa e te Shkabes, kot nuk flet edhe ai avokati afer PDhit, Goxhaj.

Kërkohet ndihmë

1 Like

Cfare te kujton kjo Grande Kapo?

Ja i Motho

Sipas mendjes së këtyre patriotëve të “ndershëm”, të vetmit njerëz që mund t’a përfaqësojnë me vërtetësi Shqipërinë janë ata që i kanë duart të fëlliqura me gjak gjerë në sqetulla. Dhe ato gojë që qahen nga masakrat e Kosovës, gjithë ato gojë ftojnë një masakronjës të marrë kryesinë e qeverisë.
http://www.panorama.com.al/i-kane-duart-te-lyera-ne-gjak-gjer-ne-sqetulla-ilir-demalia-kujton-analizen-e-konices-asgje-ska-ndryshuar-horrat-qeverisin-shqiptaret/

Ama Tufen ke per shembull morali o Kapo! Ndryshe nga Tufa ( i cili ka gelltit nje luge çorbe te prishur ne rusi) une besoj se ti do ishe i pari qe do i dilje zot vatanit! Ndaç me arme, ndaç me dollare apo te tjera ndihma. Edhe keta o Kapo qe u kujtua qeveria ti nxjerre nga balta dhe haresa, vatanit i dolen zot dhe u bene therror. Pavaresisht ç’ndodhi me vone. Mos bej o burre lojen e serbit, grekut apo qenit me te bir! Duan te vrasin çdo ndjenje atdhedashurie. Jemi te vetmit qe nuk krenohemi me heronjte dhe deshmoret tane.

Një pjesë e atyre që janë në bulevard nuk kanë lidhje me statusin e dëshmorit që pretendohet. Një pjesë e tyre jo vetëm që nuk kanë bërë asgjë për atdheun, por i kanë bërë shumë dëme. Ka njerëz që kanë vdekur ose janë vrarë pasi ka përfunduar Lufta Civile ose Lufta e Dytë Botërore. Ka njerëz që kanë iniciuar ndalimin e besimit në Zot, drejtues të lartë të regjimit komunist. Ka autorë të masakrave të shumta të komunizmit, ka dhe autorë të internimit të grave dhe fëmijëve.
p.sh; Nuri Luci ka vdekur në ’49, është vrarë në disa përpjekje me disa qytetarë antikomunistë. Ishte kryetar i degëve të punëve të brendshme të Krujës, shef i sigurimit të Krujës, autor i drejtpërdrejtë i vrasjeve.
Nuk kam pritur dhe nuk pres qe komunistet te heqin dore me vullnet nga terrorizmi si histori e si aktualitet por shpresoj qe shfaqje të tilla publike te terrorizmit dhe terroristeve te përmendin ata shqiptar qe ende besojnë e shpresojnë se komunistet mund te reformohen . Prova e madhe për ta ne dhe gjithë boten se Shqipëria është ne luftë te ftohte civile është tashme e shfaqur publikisht nga qeveria ne Bulevardin Dëshmorët e Kombit si “rilindje” e terrorit komunist Shpresoj shume qe kësaj radhe, këtë ta ketë vene re edhe Lul Basha .:neutral_face:

1 Like

kapo bolja,
komunizmi ka morr fund ne nentor te 1989, siç ka morr fund fashizmi ne nentor te 1944. Pra “fashizem” dhe “komunizem” jane nocione historike, dhe mund te perdoren drejt dhe me vertesi vetem si te tille. Perdorimi i tyre jasht nje konteksti te caktuar historik, dmth perdorimi i tyre si deshifrim i bashkohesise, eshte me te pakten shenje treguese e nje deshtimi, e me te shumten nje poshtersi dhe maskarallik per te mbuluar kete deshtim duke sajuar armiq te paqene, rrasja tjetrit kot me kot.

Shembulli me flagrant per kete fenomen ka qene rasti i komunisteve qe, per 50 vjet me rradhe, ju mbiu ne goje termi “fashist” dhe gjenin fashiste kudo ku ja kishte qefi me gjet, dhe aty ku ja donte puna, se ashtu ishte nji pun, duhet terheq vemendja nga deshtimi total! Sakte e njejta gje po ndodh tani, ne menyre me kaotike dhe me pak te rrezikshme, sepse jan ne perdorim te dy termat historike: “komunist”, dhe disi me pak “fashist” (kjo tek ne qe kemi pas eksperiencen zyrtare te komunizmit, situata paraqitet inverse per vende qe kane pas vetem eksperience zyrtare fashiste, si psh Italia).

Keshtu qe sa here ndeshem me nje intelektual te shquar qe perdor termin “komunist” jasht kontekstit historik, atehere kuptohet qarte qe ka n’tullumt bolen e djathte te Marlonit", neqoftese perdor termin “fashist”, atehere e ka n’tullumt bolen e majte. Vetkuptohet nese i perdor te dyja termat, atehere last tango in Paris of penis.

1 Like

Kush i ben gropen shokut…

Shqiperia duhet vene nen nje komision nderkombetar kontrolli si me 1914 sa te ftillohen gjerat se nuku po merret vesh ku mbaron shteti e ku fillon mafia .prokurori I shteti Bredh diten per diell me kriminele .gjynah qe e pesoi shoferi ne kete mesele.per 300 mije leka te vjetra ne muaj ngeli I paralizuar dereziu.

Ca gjera nuk shtyhen .po mbahen heronj Zagaret e zones se pare operative qe bene masakra ne veri duke kenduar:
Hidhe more hidhe mire kemben
Malokeve do iu … t’emen .
Keto krime sollen azem hajdarin e sali berishen me pulitike te cilet R Alia I vuri per te mbajtur veriun urte qe te mos hakmerrej kur ravsistemi .

shqipëria duhet të verë të gjithë jevgjit në një kamp, nën administrimin e një komisioni nderkombëtar,derisa të ftillohet situata. tu hiqet edhe e drejta e fjalës se po e shpërdorojnë!

Ramiz Alia ishte malok per vete, bashke me Nexhin. I la trashegim Enveri me qellim qe te mos hakmerrej Veriu. :stuck_out_tongue:

Kjo qe po thu ti eshte vazhdimsi e çfare po kritikoj, je duke ngaterru kartat ne tavoline.

Karta ime eshte:

a ka me komuniste jasht kontekstit te komunizmit qe morri fund ne 1989?

Po flas per komuniste si ide dhe praktike, jo per zagare qe jane prezente ne çdo sistem. Kuptohet edhe ne komunizem ka zagare, ja po te bej qefin ty dhe kapo boles: ne komunizem zagaret ishin me zagare se kurdohere.

Ish Polic, shoferi, i zhveshur per aktivitet kriminal… Nejse Prokurorit ju kapen ne makine dosjet e vjedhura te pronave te Durresit si edhe dosja e zhdukur e Skerdilaid Konomit…qe u hodh ne ere ne Vlore gjate kohes se Malokerise qe bente shtet me Cyrykun Nishani.
Ju thafte dora atij qe u zhprazi kallash…tu kishte ven nje bumje poshte sedileve qe te vuanin e te percelloheshin me mishin e djegur te tyre para se te jepnin shpirt, sSHTAZET