Diskutime të lira - Prill, 2021

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

Keni qëndruar ulur ndonjëherë duke menduar se përse botës i mungojnë më shumë njerëz të mençur? Pavarësisht ku jeni, gjithmonë do të jetë një person që bën komente të çuditshme dhe i mungon mençuria.

A do të vetë-shkatërrohet bota si pasojë e mungesës së inteligjencës te raca njerëzore? Jo, normalisht se jo. Njerëzit e mençur janë gjithandej përreth jush, por shpeshherë nuk i vëreni sepse janë të thjeshtë, të durueshëm dhe të qetë pranë tjerëve.

Heshtja – Personat më të zhurmshëm në dhomë rrallëherë janë më të mençurit. Ata mund të pohojnë të jenë inteligjentë, por nuk janë ashtu. Personat e heshtur shpeshherë janë ata me nivelet më të larta të inteligjencës. Arsyeja se përse njerëzit e mençur janë të heshtur përfshin dëshirën për të menduar para se të flasin.

Rrinë pa gjumë – Shumica e njerëzve inteligjentë e preferojnë idenë e të qëndruarit vonë gjatë natës në mënyrë që të fitojnë informacione të reja përmes librave, dokumentareve, etj. Nata e ofron një aftësi të shtuar për t’u përqendruar.

Iu bëjnë ballë problemeve me pasion – Një person inteligjent nuk largohet e as nuk e shmang një problem që duhet zgjidhur. Ata ballafaqohen me të, dhe kjo është ajo çfarë i ndanë inteligjentët me personat tjerë. Në sytë e tyre, një problem gjithmonë ka zgjidhje, andaj është e rëndësishme ta trajtojnë atë me pozitivet.

Janë gjithmonë të informuar – Këta individë lexojnë dhe kuptojnë çdo gjë që ndodh përreth tyre. Ata janë të përditësuar me lajme.

Bëjnë pyetjet e duhura – Këta individë dinë gjithmonë çfarë dhe si të pyesin. Ata duan të mësojnë nga tjerët dhe të fitojnë informacione të reja në çdo hap. Këta njerëz janë dëgjues të mirë dhe e vlerësojnë vlerën e fitimit të informacioneve të reja para se ta japin mendimin e tyre.

për më shumë

2 Likes

Ngeli Belinda pa u ul ne Kukes

s’ngulet dot as n’tiron thon

@Arban c’eshte ky grusht shteti qe ju beri Iliri Saliu edhe Stresi mo?

Ilir Saliu u futi edhe nga nje fshese ketu ne peshk​:joy::joy:

image

Lum ne qe kemi vella te madh se do na kishte ngel hapsira ajrore si hapsire ajrore

LISTA “VIP” E PUNONJËSVE TË ALBKONTROLL.

Norbis Qazimi, vëllai nga nëna, i deputetit Fatmir Xhafaj

Ana Shkëmbi, mbesa e gruas së deputetit Fatmir Xhafaj

Ledio Ruçi, djali i Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi

Redi Fino, djali i Bashkim Finos

Stela Malaj, nusja e djalit të deputetes Nora Malaj

Rovena Bregu, motra e Majlinda Bregut

Florjan Gjiknuri, djali xhaxhait i (ish)ministrit Damian Gjiknurit

Martin Sterkaj, djali deputetit Paulin Sterkaj

Arlind Broci, djali i (ish) gjyqtarit Artan Broci

Blerta Tusha, bashkëshortja e Artur Bushit, kryebashkiak i Krujës

Eneo Zguri, djali i ish kreut të KQZ, Klement Zguri

Brisilda Spahiu (Celibashi), vajza e Nesim Spahiut, kryebashkiak i Skraparit

Ermal Pëllumbi, kunati i Endri Fugës (Drejtor i Informacionit ne Kryeministri)

Rene Baraj – nipi i deputetit të PS, Besnik Baraj

Joana Bushi, ka koncesionin e shërbimeve të kontrollit në “Albcontrol”, me kompaninë “ICTS Albania-Integrated Services”, aktualisht Drejtore në ANTA-Rinas, ish-shefe kabineti e Edi Ramës në Bashkinë e Tiranës, grua e Eno Bushit, Drejtor Juridik i PS dhe avokat i Kryeministrit Edi Ramës

Pak nga pak te gjitha sferat do te merren nga te huajte se shqiperia eshte ne vijen midis lindjes e perendimit e shqipot s’po dine ta qeverisin .prite kur te dergojne forca policore si ne 97 te kontrollojne trafikun e droges , ndersa pellazg efendia do vazhdoje te shohe enderra me sy hapet per Shqiperine e madhe.

Gjysma e ketyre qenkan demokrate :joy: :joy:

a u murr kush ketu me santazhin e kontrolloreve te Rinasit ?
Keqperdorim i lirise quhet kjo . Po te ishte per mua , burgim te menjehershem deri ne 15 vjet burg min dhe mos leje te punes per gjithe jeten ne kete profession… ( Po te shkolloj , punesoj , paguaj me shtrejte se rrogen e kryetarit te shtetit e ti tru trashe shqiptari, mendon qe me mban shpirtin gjalle ?) Kjo thirret me shume se tradheti kombetare dhe nen ate Nen do te duhen te gjykohen …

Anarki totale . ne cdo rrafsh ne cdo drejtim … Faliminderit Zot qe e lene kete vend ne siperfaqe !

image

 1. Si fillim them shyqyr Zotit qe ske qene ti, por mos pandeh se ai qe eshte, eshte shume ndryshe nga ty.
 2. Jam kurjoz sa do ishte maksimumi qe do i jepje. A e di ti se sa burg bejne ate nqs nje avion ka problem ne hapsiren tone qofte ne toke qofte ne ajer?
 3. Normalisht qe do paguhen me shtrenjt se te gjithe se kryetari i shtetit sepse kryetari i shtetit rri dredh zinxhirin gjithe kohes bashke me qeverine etj etj, ndersa ato kane minimalisht 500 veta ne ajer qe duhet ti veshtrojne gjithe kohes shi, bore, stuhi etj etj.
 4. Tradhetin kombetare po e ben qeveria jote qe me arrogancen qe s’ju pergjigj prej nje viti kontorllorve i flaku jasht si terrorista edhe solli Turqit se me Europen i ka lare hesapet.
 5. Per ju qe flisni kshu a ka ndonje shkolle te posacme qe ju ben lavazh truri apo e keni gjenetike?

Unë me albinin jam.

Ha ha! Nacionalistët e majtë thotë!!!
Po të djathtët çfarë janë??
Pastaj,sala dikur i quajti turqit vëllezër,kështu që what’s the problem ( do thoshte alba)??
Solli dhe grekë meqë keni dulen në koalicion. Dmth gjith të mirat e zotit për turmat ndërkombëtariste që u ka thënë sala se janë të djathtë :nerd_face:
Daku,rama fiton se ska të djathtë në shqipëri.
Dhe se në skenën aktuale politike është më i djathi i të majtëve.
Ju jeni parti ndërkombëtariste, pro pakicave dhe katundarisë zaptuese.
Qytetari shqiptar gjendet në mëdyshje!
Tja japë votën një njeriu që të paktën e njeh të bukurën dhe ka një farë qytetari e ,pavarësisht formimit sorrosist si rama,apo ta kthejë edhe njëherë timonin nga afganistani me pd-në.
Në mungese të së djathtës kombëtare peshorja e njeriu i dhimbset shqipëria anon nga rama.
Ju keni mbledhur gjithë difektozët rrotull,që nga jevgit grekët,dumbabistet me ferexhe,nderkombëtaristët ,krahonaristë,dhe çdo krijesë negative pa identitet kombëtar.

Njesoj si Erdogani. Sajoi grushtin e shtetit ne Rinasi per te hekun vemendjen $110 miljonet qe do i paguj shqipnia baxhellit. :sunglasses:

Formula e uljes se papunesise eshte:merrni punetore nga Bangladeshi se jane prefesioniste se shqipot te cajne menderen me thashetheme .Medemek shqipot jane dembele qe as breke s’dine te qepin :joy:Palloshi e tha jo une :joy:

 1. eshe fatkeqesi qe une nuk mirrem me kete sepse ju do te lulezoni sikurse Zvicrra .
  2.Pune ne prodhim , me normative ( si i thuani ju , ne frasoni ,apo ? )
  3.Nje page normale konform shkollimit dhe standartit te jeteses ne vendin perkates .( sepse eshte barre kostoja e tepruar e pageses se tyre ne xhepin e udhetarit qe kasiratet permes biletes ) p.s. leri idiotesirat , se shpirtin ne ajer nuk ma mbajne ata ne dore , Injorant i dores se pare . Ekane per detyre te veshtrojne e kontrollojne sespe per ate paguhen ,Pike . Edhe pike pergjegjesie nuk japin sikurse nuk kane japur asku deri me tash …
 2. Sipas tre milon ligjeve te tre milion shqiptareve ashtu i bije ( shyqyr qe sjemi me shume ) , po cka qe ju jeni nje oaze koke me koke injorantesh te mbushur qe mendoni jeni zoti pse kryni nje pune )e qe pertej ketyre kufinjeve keto ligje nuk egzistojne…p.s. Qeveria keq ka bere , paska pas afat qe nderkohe te trajnoj stafe tjeter dhe ti zevendesoj keta te konsumuarit )
 3. E gjithe bota pertej kufinjeve te vendit tend eshte kjo shkolla qe ti e quan lavazh truri me seli ne Gjermani , aty kam marr diplomat.
  p.s
  Ake pytje tjera …?
  Nuk pritoj te pergjigjem ,bile e ndjej mision te edukoj e mesoj drejte ata qe me kane ra per hise …