Diskutime te lira - Shkurt 2021

Në Europe apo USA, në nje rast te tille do thuhej : vdiqen 200 mije vete nga Covidi. Pike. Dhe nuk diferencohen nese kane patur semundje te tjera bashkeshoqeruese.
Nje numerim i tille eshte i gabuar, per mendimin tim

Por une e kuptoj qe ti je shume pak i informuar per vendet si ky ku une jetoj, e qe jemi pothuaj prej nje viti me kufizime (meqe ti nuk don ta quash mbyllje - ok, s’ka problem), ndaj po ta ilustreoj me nje shembull per te treguar në çfare pike kemi mberritur :
Në France, qeveria shperdan tashme falas çeqe per studentet (te cilet kane mbetur prej nje viti pa pune studentore, pa auditore, pa…, pa…) per te shkuar tek psikiatri apo psikologu.

Quhen ÇEK PER STUDENTET TEK PSIKIATRI

Ja Arban (sic i thua ti shpesh Grande Kapos :stuck_out_tongue: ) :

Presidenti i Republikës Ilir Meta vijon luftën e tij me oligarkët dhe mafjan ndërkombëtare të mbështetur nga Rama.

Në një takim të zhvilluar me të rinjtë në Kombinat, presidenti Meta është shprehur se ‘më 25 prill, Shqipëria është e shqiptarëve dhe KURRË e oligarkëve dhe mafies ndërkombëtare’. :sunglasses:

O kaposh,po ky meta është i majtë,komunist!!
Të ky i kini shpresat ju të djathit🤠
Meta me dulen do shpëtojnë çetën serbe??
Kujdes arixhinjtë se po ua , marrin

Meta lufton mafian nderkombetare :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

1 Like

asgje e re nga fronti jug-lindor,

Po pra, do sillemi prape verdalle si p… neper breke e do perserisim te njejtat gjera. Nese ai ose ajo e gjora, edhe pse me nja 10 semundje, vdes sot, kur po te mos ishte COVID, do kishte vdekur qofte edhe pas nje muaji, sigurisht vdekje nga COVID do ta quash. Cdo te thote “vdekje me COVID”. Nuk ka asnje kuptim. Ajo qe do te thuash eshte se ai qe vdiq “ishte me COVID”, njesoj si te thuash qe ishte me mustaqe, por kete mund ta thuash vetem nese je i sigurt qe COVID nuk ndikoi fare ne vdekjen e tij. Sigurisht jane raportuar raste nga COVID qe nuk kane ardhur nga COVID, ashtu sic edhe nuk jane raportuar vdekje qe kane ndodhur nga COVID. Sic thote PDhi me kenaqesi p. sh., ne Shqiperi kane ndodhur 5 000 vdekje nga apo me , nuk jam i qarte si e thote PDhi, COVID. Domethene, sic ka shkruar Qamil Buxheli ne nje tregim, 500 vjet me lart, 500 vjet me poshte, u rrumbullakos hesapi.
Sa per kete punen e kuponave, prape ngaterrohesh. Thote nga kriza e COVID, jo doemos nga kufizimi/mbyllja. Domethene mund te kalosh probleme psikologjike edhe nga frika nga semundja, pyet per shembull a ka pasur probleme te tilla Suedia jote apo Meksika, dhe do mesosh qe sigurisht ka pasur. Ti kufizohesh nga semundjet cdo dite, po e ke harruar. Une dua te ha berxolla e pica cdo dite, po nuk mundem. Dikur doja te “haja” nga nje “pjeshke” te re, po sigurisht kisha frike. Ne kete rast lloji i semundjes percakton kete lloj kufizimi, Ty sigurisht nuk te vjen mire te permendesh qe jo vetem Kina, po te gjitha vendet aziatiko-lindore, qe jane te disiplinuara, kane shume me pak raste e vdekje nga COVID, se shqipot per shembull, qe nuk e rrujne shume. Dje fola me te shtepise, Ehu, thane, ketu e dine qe jane te infektuar dhe dalin takojne rob si pa gje te keq.

Ja Grande Kapo, e ka bere dhendri i Komandatit Ameriken per nje lek e ka bere, si Komandanti i Komandantit dikur

Ja Stalker, lexo ato 2 komente, i dyti, hokatari, do jete ndonje trim PDhi si çuni i Zefit që e ha COVID-in me dhëmbë.

Hasell hasell ky po thyen ligjin Kapo se presidenti nuk lejohet te beje fushate .Po shoh nje indiferentizem te madh nga poplli ,kete rradhe .Fushata eshte teper e vaket duke patur parasysh se politika dikur ishte sporti me popullor.Ketu ne blog as Shkaba s’po duket me ,vetem Arban pederasti ka mbetur pompino aktiv :joy:

Ja Grande Kapo

Po Alba e ftohur dhe e shpuar keq ngambrapa, thua mban maske kur u sherben brothersave poshte ures? Apo si mund ta mbulojë gojën thuaj, atë ka mjet kryesor pune tani qe eshte ende e demtuar ngambrapa.

ahahaha, po doemos qe nuk thote nga kufizimi/mbyllja, sepse eshte medium tipik alarmist, qe ka mbeshtetur 101% çdo mase shtrenguese te qeverise (masa qe ajo i ben sepse ka friken e penalit (dmth te gjykates penale), ose siç e quajme ne nga anet tona, eshte prekur nga sindroma Fabius )

Jo jo, me vjen shume mire biles, jam i hapur per cdo debat (pikerisht, po fillova ti anashkaloj disa realitete, kot sa diskutojme).
Se pari, vendet aziatike, me te gjitha gjasat kane fituar nje lloj imuniteti te kryqezuar nepermjet epidemive te meparshme. Prej nga nje niveli ulet infeksioni nder to. Pastaj varet, jo te gjithe vendet ‘e dalluara’ aziatike kane patur te njejten qasje : Kina apo Vietnami jane mbyllur qe ne fillim (dhe vetem pjeserisht gjeografikisht) në menyre radikale, por Koreja e Jugut, Japonia apo Taivani, per asnje dite te vetme (ama denoncimi i filanit apo fistekut te infektuar, nepermjet aplikacioneve, eshte si buka me djathe, psh, ne Korene e Jugut). Pa folur pastaj se kur do hapen keto vende ?? Se, në princip, karakteristika nr 1 e nje epidemie eshte : virusi shkon atje ku nuk ka shku ndonjehere :wink:
Pra : prit, se nuk ka mbaru ‘muhabeti’ !

Une nuk njoh më njeri ne Shqiperi te mos e kete kaluar Covidin. Sinqerisht. Fillo me njeriun me te afert per mua (81 vjeç, diabetik e me pak tension), por qe e ka kaluar pa simptoma (ne Shqiperi, me te drejte eshte ne modë analiza e gjakut, pra serologjia, per te konstatuar nese personi e ka kaluar apo jo Covidin). Ka dale pozitive.
Po ashtu, te gjithe te afermit e te njohurit e tjere, me kuç e me maç, te themi rreth 28-30 vetë. Nga ta, rreth 20-22 e kane kaluar pa simptoma; 2 me jo pak simptoma, 2 shume rende por ja kane dalë. Po ashtu 2 vdekje, njera nga dy vdekjet biles nen 60 vjeç (ama 115 kg ! Vetem me tabelë qe nuk ja kishin shkruajtur te afermit : merre seriozisht mbipeshen se do e hash nje dite).
Jo per gje, por meqe folem per statistika.

Por une do e permblidhja ne nje fjali te vetme : ky virus thjesht nuk duhej sequencing, dhe kete gje e kam thene qe ne krye te heres. Do thonim : sa i forte ky gripi kete dimer mër jahu (siç thane njerezit per gripin e Hong-Kongut ne 1969, veçse 50 vjet me^pare, nuk eshte dhe aq larg).

Por tani eshte shume vonë… . E keqja u be. Dhe per mendimin tim, na pret nje forme lufte civile boterore (qe mu thafte goja mu thafte)

E thamë nje herë : fakti qe Hitleri vdiste per filmat e Fritz Lang (nje nga 5-6 regjizoret me te medhej, ever : regjizorii “Metropolis” !!) nuk duhet te na beje qe ti urrejme filmat e tij :wink:

e tha

Une R.V ndjehem i nderuar qe 1 prej 12 super kampione-ve kunder luftes se korrupsionit ne te gjithe globin eshte shqiptar edhe eshte po nga i njejti vend i origjines qe jam edhe une.

Pas 100 vjet pavaresie prape tek turqit perfunduan .Miliarda dollare te kines ,po ashtu miliarda $$ ndihme te BE asnje spital nuk qene shqipot te ndertojne .Per cdo hall shqipot shkojne ne Stamboll si dikur ne kohe te Sulltanit .kujt i dhimbset jeta shkon ne spitalet te Turqise e se le veten ne dore te mjekeve shqiptare te cilet sipas kujtimeve te Ahmet Kamberit diagnostikuan edhe vete Dullen kabim.Kur e bene kete me Dullen qe te jepte plumbin krese ,merret me mend se c’kane bere me popllin e thjeshte.Po edhe shqipot e Kosoves nuku keq .Pasi derdhen gjak te heqin qafe shkjaun,spitali i Beogradit thone eshte tumbllas me shqiptare si pazari i Prishtines ne dite diele .

Ja prape, me dashje ose jo, flet per mbyllje. Sa here duhet ta perseris, po flasim per kufizime, jo mbyllje, dhe te gjitha kane bere ate qe thashe, kane shrenguar, pastaj kur eshte permiresuar situata, kane lehtesuar, e keshtu ulu-ngrihu. Me e fundit eshte Japonia, qe vendosi shtrengesa te Tokio meqe u rriten rastet dhe meqe jemi ne prag te Olimpiades. Edhe ai Vietnami, qe prape me a pa dashje e anashkalon, per nje kohe nuk pati asnje te vdekur, tani ka vetem 35. Sigurisht, keto jane arsyet, jo kane krijuar imunitet, jo ajo, jo kjo, asnjehere masat shtrenguese. Kinezet jane budallenj qe shtrengojne bythen, kot e bejne, nuk jane te rrezikuar, se kane krijuar imunitet.
Nese ne Shqiperi e pastan kaluar te gjithe, pse nuk eshte krijuar imuniteti i tufes atehere? Pse po vdesi n nga 15 ne dite. Se mire amerikanet e italianet, po shqipot mbahen edhe si race e forte, me imunitet si kinezet. Nejse, meqe jemi te imuniteti i tufes, di gje, se nuk e kuptova, pse suedezet e kane mohuar qe po perpiqeshin te arrinin imunitetin e tufes, sikur te ishte kjo diçka e keqe? Apo ngaqe deshtuan si anglezet?

Ja Grande Kapo