Diskutime të lira - shtator 2018

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

Koleksioni:

http://galeriakombetare.gov.al/koleksioni/index.shtml

1 Like

Ky ka qene nga më origjinalët (në mos më origjinali) dhe nga më piktorikët:

http://galeriakombetare.gov.al/koleksioni/isuf-sulovari.shtml

1 Like

rrofsh per sa mesiper

Te marrin shembull shqipot. Banoret e bardhe te nje lagjeje ne Angli mblidhen nw pune vullnetare. Angazhohen deri edhe me motosharre te sekondat e fundit.

Lilibeth Cuenca Rasmussen’s re-enactment (2008) of “Vaginal Painting” (1965) by Shigeko Kubota

I never heard of this artist, is she putting the brush up herself?

Shigeko Kubota is a Japanese visual and performance artist and a member of Fluxus movement (Art movement of 1960s) used a brush that extended from her vagina while she was painting in her “Vaginal Painting” performance in1965.

E tmerçme…!

E bene si ai anglezi ne selenice Te vlores qe vrau 8 kusherinj me kallash :frowning:
Ne amerike nuk I shkon dot tjetrit ne shtepi e ta kercenosh se jane Te armatosur e e kane Te drejte Te Te palosin.quhet the castle doctrine.

e tmeshme, apo e patmerrshme ne fakt kta me siper jane komunistet e vertete avangardiste qe rebelohen kunder artit klasik reaksionar te komunisteve te galerive me kanavace te lyer me vaj kikiriku ku lu parja si heret. Nje cope kanavace e lyeme me boje vaji kushton me meleona dollare. Tani edhe gomeret e dine qe shitblerja e veprave te artit eshte menyra me e mire per te investuar paret me perqindje te larte fitimi.

Edhe nje fakt tjeter qe komunistet (reaksionare te galerive) i sherbejne kapitalizmës, ose kapistallizmës.

E pra jane cik me ndryshe andej nga amerika.

Po edhe ju avash avash nuk po ngeleni prapa.sa jane vrare ne shqiperi per pune sinoresh ?

jemi vite drite larg shtazeve andej

Plot 100 vjet nga atentati kunder Leninit (31 gusht 1918 - 2018)

patjeter por megjithate po beni perparime te medhaja shume .psh ketej mejithe te keqiat nuk e tall dot bithen me policin si beni ju.