Diskutime te Lira - Shtator 2020

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

Pjero, e hapa para se te na… kujtosh ti.

1 Like

jepi Stalker per virusin ne Suedi se gjith Shqipria osht duke te lexu!

Epidemia mbaroi në Suedi. Pa maska e pa karantinë ! Modeli social-demokrat suedez (kohezioni social, në terma te tjere) triumfoi mbi modelin social-fashist kinez. Frika tashme vlen vetëm per te shitur neser-pasneser vaksinen, te cilen askush nuk ka deshire ta beje (edhe pse, në princip, personalisht nuk kam asgje kunder tyre). Republika ka qene dhe do te jete e qytetarit dhe jo e eksperteve dhe gazetarucëve : poshte tirania mediatiko-mjeksore.

1 Like

E gjithe jo histori me virusin e tmerrshem me ka nxitur te rishikoj rehatine ne te shoqeruar kafen (2-3 filxhaneshe t-) e mengjesit me leximin e gazetave. Eshte e pashpjegueshme qe njerez qe shkruajne per nje publik adult trajtonin vrapuesit dhe kembesoret qe dilnin per qejf si kriminele. Histerine e kam dalluar tek gazetat dhe gazetaret e majte vecanerisht: ec e kupto!

Njoh te pakten dy vete qe kane pasur reperkursione te renda shendetesore nga mosmarrja e sherbimeve mjekesore ne kohe per shkak te covid-it: imagjino sa e sa njerez do te kene frike te vizitohen kete dimer dhe sa e sa te tjereve do t’iu refuzohen sherbimet rutine. Me ngjan qe po jetojme nje mini epoke mesjetare!

pse kur pjerdhin qytetaret pse te mos pjerdhin kush mund te pjerdhe? Paskan pjerdh dy intelektuale republikane kunder ditatures, he me ju lumte, bereqet, bereqet. Nje dite do jemi te lire, ne do fitojme kunder fashizmit!

Un se kuptoj i her, pse kinezet durojne diktaturen e gazetaruceve? Kapi me vlla me shkelma nga redaksite, sepse Republika s’ka nevojne per shume llafe, ka nevoje te madhe qe te beje nevojen e vogel nga taraca mbi koken e kalimtareve, dhe t’ju kulloje ne fytyre, pastaj nen maske, derisa ta lepjne me llape, e kur te shohin me zemrim drejt qiellit, qytetari t’ju thote: “Jo mer vlla se me kap per shurre e me hudh poshte”.

Në kohe te veshtira (te turbullta, trazitore…) gjithmone ka nje permbysje vlerash (deri diku, sigurisht). Por ka. Per shembull, nuk eshte fashist (populist…) ai qe eshte kollajshmerisht i identifikueshem si i tille.

E keshtu me rradhe…

Ose nje shembull ilustrues, jo deryrimisht nga epidemia:
Facebooku “eshte progresist”, “voton per demokratet” etj etj etj, jemi dakort apo jo ? E pra FB qe prej 19 gushtit ka censuruar me qindra faqe te ashtuquajtura anarkiste apo antifashiste (It’s going down psh), diçka qe fundja vete Donald Trump nuk do mund ta bente kurre (per shkak te Amendamentit te Pare te Kushtetutes amerikane).

Facebooku e ben ! (in their private capacity - siç thuhet rendom :wink: )

Kriteri per te kuptuar fashistet ne kohe te turbullta ku s’kuptohet asigjo (nje lesh kuptohet edhe ne kohe te kthjellta):

Kush eshte kunder suedezeve eshte fashist. Vetkuptohet se kush eshte prosuedez, eshte komunist

Kriteri se kush eshte loqe, edhe pse intelektual i nderuar qe di sanskritisht:

Kush permend termat komunist dhe fashist jashte kontestit te kohes kur sistemi fashist dhe komunist ishin ne fuqi, eshte loqe megjithse zoteron njohuri albanologjike per te pas zili

.

Lagja

Populli i lagjes ecte gjithmonë rrëzave, gjithmonë ngadalë, gjithmonë kryeulur.
Lagja administrohej nga “Këshilli i Lagjes”, një tufë spiunash, hordhi burokratësh, kopè edepsizash, që “qanin hallet e popullit” sipas orientimeve të partisë, dhe interpretonin në mënyrën e duhur letrat anonime që dikush dërgonte në dëm të dikujt, jo për të zbardhur jetën e vet, por për ta nxirë jetën e tjetrit.
Kryepolici i Lagjes, ose “i plotfuqishmi”, ishte një dëng me mish që endej nëpër lagje gjysëm i shkopsitur, si masovik, si popullor, si i afërt me njerëzit.
Polici i Lagjes ishte një qurravec pisanjos që më tepër se frikë apo urrejtje të ngjallte neveri dhe mëshirë.
Për tu ruajtur prej spiunave vepronte mekanizmi misterioz i frikës së të gjithëve ndaj të gjithëve.
Spiunat që as fshiheshin as shpalleshin, ata që vigjëlonin sjelljen e banorëve, antenat e televizionit, ndjekësit e modës, devijimet nga “mësimet e partisë”, ishin pensionistat. Ata mutër ishin edhe dibranë, mirditorë, fierakë, por më së shumti lebër që mbaheshin për “veteranë të luftës”.
Në prag festash policia mblidhte aleatët e vet, kurvat, pijanecët, sherrxhinjtë, dhe i mbante disa ditë në burg mos helmonin “festimet” me sjelljet e tyre të pahijshme të pirjes së rakisë dhe bërjes së qefit.
Sigurimi e dinte që disa banorë të Lagjes dëgjonin fshehtas Zërin e Amerikës. Por, meqënse përmes infiltrimit të agjentëve, Zëri i Amerikës ishte faktikisht Zëri i Sigurimit, atyre që e dëgjonin atë radio nuk u jepte fort rëndësi. Sigurimi nuk ishte aq budalla sa të burgoste pse dëgjoje Sigurimin.
Rrobaqepsja e Lagjes, kjo pararojë e përhapjes së modës perëndimore, jeta e së cilës kalonte në teh të briskut, ishte një heroinë që luante me disa porta. Që klientat të kënaqeshin dhe zarar të mos bëhej, duke aplikuar një strategji që nuk e bëri kurrë të njohur, virtuozja e tegelave, nga monarkisti i hemendësuar te spiuni i fshehtë, ua bënte qefin të gjithëve që përpiqeshin të visheshin pak më mirë se me kominoshe.
Për një zonjë të hirshme që kalonte kryelartë mespërmes Lagjes si Monica Bellucci, pa e njohur aspak, pa ditur asgjë rreth saj, thoshin se ishte kurvë.
Kurva cilësoheshin gjithashtu të gjitha vajzat e bukura pa asnjë përjashtim.
Matanë rrugës jetonte një përkthyes që punonte në një shtëpi botuese. Hiqej si i çmendur. Bënte vrap çdo mëngjez. Mbahej disident. Jepte e merrte libra gjysëm të ndaluar si “Apologjia e vërtetë e Sokratit” etj. Ja kishin frikën këtij tipi të çuditshëm. I afroheshin me drojë. Më vonë doli se nuk kishte qënë aspak i çuditshëm, por thjesht spiun.
Diku në thellësi të lagjes banonte një djalë që mburrej se e kishin kapur disa herë duke u arratisur. Të gjithë e dinin se po të kapnin 1 herë duke u arratisur, të rrasnin për gjithë jetën në burg, dhe nuk mund të tentoje për herë të dytë ose të tretë. Megjithatë të gjithë bënin sikur i besonin historitë e arratisjeve të tij. Edhe ky doli spiun.
Një jevg që banonte në një barrakë, u zhduk disa vite. Më vonë u muar vesh se pasi nuk kishin gjetur një më të saktë, brunin e besuar të partisë dhe sigurimit e kishin çuar shofer në në një ambasadë në Indokinë.
“Klubi i Lagjes” ishte një barrakë e pisët plot me spiuna që bënin si të dehur. Që tavlla prej llamarine e duhanit të mos vidhej, e mbërthenin mbi tavolinë me një gozhdë në mes. Për ta zbrazur këtë tavëll, pastrusja nuk përmbyste tavolinën, por me prekje të lehtë dhe të shpejtë me gisht e rrotullonte tavllën si rrotullohet balerina. Gjatë rrotullimit tavlla flakte bishtrat e cigareve dhe mbeturinat mbi dysheme dhe mbi rrobat e pijanecave. Në Klub, ku puntorët, intelektualët, nëpunsat, ushtarakët e Lagjes zbraznin gjysmën e rrogës sapo e merrnin, një herë në javë ose dhe më rrallë mund të pije një birrë të qelbët.
Me surretërit plot vrraga dhjami bërxollash derri, mes duhmave të rakisë dhe gromësimave të mishit, frekuentuesit e Klubit mund të shihnin përtej xhamit ndonjë siluetë femre. Brenda në Klub këmbë femre nuk shkelte.
Çfarë ishin “dyqanet e lagjes”, rradhat e përgjumura, pritjet cfilitëse, ngritjet që me natë, shitëset e ngathëta, raftet bosh ? është pyetje së cilës i nënëshkruari nuk merr përsipër ti përgjigjet, ja lë imagjinatës së lexuesve, vetëm rekomandon pamje nga filmat për epidemitë e kolerës në qytetet mesjetare.
Kur në ndonjërin nga dyqanet e lagjes tregëtohej diçka e rrallë, për shembull gjizë për të hequr urinë apo lesh për të thurur triko, banorët i thoshin njëritjetrit me sy të zgurdulluar “ka dalë gjizë” ose “ka dalë lesh”, në atë mënyrë sikur “gjiza” dhe “leshi” të ishin ushtarë kazerme që u ishte dhënë nga disa orë deri në 1 ditë liridalje.
Për të vjedhur lëveret e ndera në katet e epërme hajduti hidhte mbi lëvere një mace. Macja, pasi e mbërthente lëveren me kthetra, binte poshtë bashkë me lëveren.
Për të vjedhur biçikletën që ndodhej e lidhur në trotuar, hajduti pyeste nga poshtë dikend që ndodhej lart në dritare ose në ballkon; E jotja është kjo biçikleta ? Kur përgjigja ishte “po”, hajduti priste kavon ose këpuste zinxhirin, i hipte biçikletës së vjedhur, ikte duke fërshëllyer melodinë e këngës “Mokra heroike” me muzikë nga Koqe Loqa dhe tekst nga Fahri Balliu.
Lagja ishte arena kartilagjinoze ku ndesheshin “lëngu” njerëzor me “kockën” diktatoriale.
Heraherës që pa gdhirë mespërmes Lagjes kalonte një kamion i zhurmshëm që quhej Skodë. Përbindëshi prej llamarine vinte merrte familjet dhe rraqet përkatëse për ti degdisur në baltat e internimit. Duke ndjekur me sy kamionin e llahtarit, e para gjë që të vinte në mendje ishte ti luteshe Zotit të mos vinte në shtëpinë tënde. E.Y.

1 Like

Hipokondria, fytyra e re e fashizmit te shekullit te 21

Fashist me perkufizim eshte (ka qene dikur) kush ishte i krishter pa besuar ne Zot. Kurse komunist ishte kush pretendonte te ishte me teper se i kishtere pa besuar ne Zot.
Tani nuk ka me as fashiste e as komuniste, por ka vetem me ner me thone demokrate qe dalin prej ngambrapes se Marlonit si material ne forme cilindrike ngjyre boj kafe. Merde skandinav me nje fjale.

Pa një Nuremberg per ideatorët e karantinave dhe panikut ndërplanetar, histori të tilla do të vazhdojnë të na duken ordinere :

Dje:

Para dy javesh :

Deri dhe fotoja eshte e njejte (si per te na kujtuar se eshte “i njejti muhabet”, e njejta rutinë

Shtrimi ne spital nuk eshte karantine mer cfare bertet kot me kot

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/

6000 te vdekur Suedeze nuk e pelqejne komentin tend.