Diskutime te Lira - Tetor 2019

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

Kur partizanet merren me konkurse shikimesh.

pak ndihme , do ju isha mirenjohese …!
cfare sinonimizon loti per femrat ne Shqiperi ? Nese nje femer e rritur dhe edukuar ne Shqiperi qane per cdo ekcese sado te vogel duke e spjeguar , cfare nenkupton kjo ? pasoja terrori , frige e dhune , shfajsim pafajsie apo aktrim dhe shprehi nga dalja e situates ?
jam duke u ballafaqur me kete situate kohen e fundit sa qe perveq absurditetit qe nuk e kuptoj si nje e rritur qane me krijon acarim .prandaj kerkoj ndihmen e juve vllezerve nga shqiperia meme …

eshte pune hidraulike, kjo femra ka lengje me tepri, dhe i nxjerr nga syte.

inkuzicion , une nuk po bej hajgare . hiq valla , po mundohem te mesoj zanafillen e nje problemi qe te di si ti qasem … e me mire se ketu tek ju nuk mund te mesoj prandaj ketu e shkrova jo andej nga une.

1 Like

ky problem ka kontest, pra duhet me njof kontestin per ta zgjidh, gje qe asnje tjeter nuk mund ta beje perveç teje (ose ndonje tjeter afer teje).

Si mund te zgjidhet duke dijte se perse qajne femrat ne Shqiperi? Po ne Mal te Zi pse qajne? Po ne Amerike? Apo ne Amerike nuk qajne se eshte si shpirt?

Pse femrat shqiptare bejne pyetje pa kuptim ne blog?

sepse ajo eshte rritur dhe formuar 40 vjete ne Shqiperi , as ne Mal te Zi e as ne Amerike . Me intereson te dij , cilat jane te drejtat e femres shqiptare ne Shqiperi dhe sa ze vend fjala e saj ne familje rreth apo shoqeri …
nese vonohet 5 min , qane , a me ke larguar nga puna .
nese i jep pushim me arsy , prap kur lajmerohet vjen duke qare , a me pranon ? (kjo fjal me cmend )
nese ka ndodhur afer nje ekcesi qe ti e dine qe ajo se ka bere , vjen duke qare une kalova andej vetem
kur i thua , vetem femite e vegjel nga friga e ndeshkimit qajne , nuk e kuptoj pse duhet ti te qashe ajo prap qane dhe nuk pergjigjet .
E keqja e gjithe kesaj eshte qe perveq se me sekletos situate qe ajo me krijon ,me ore te tera sjellja e saj ndikon ne emocionin tim

un nuk te ndihmoj dot, nuk kam eksperience me femra qe qajne. Kushedi te ndihmon ndonje tjeter ne blog qe lexon libra per te drejtat e gruas ne Shqiperi.

mundesh mundesh pasi vet morre iniciative . per shembull , ne familje ,rreth , lagje ka dhe ke pare motra grua , femer , sa u ndi zeri i saj ne ate rreth ? A ndeshkohet nese gabon ? A rrahet …? etjera …A konsiderohet e barabarte , ?
kjo protogonistja ime eshte nje nene familjare qe duket ka raporte shume te mira me bashkshortin shifet tip i qete dhe i urte , eshte nene e shembullore duket , por vrehet qe ka trauma ? ndryshe nuk di si te spjegoj frigen e saj … … mos e publiko , me krijon pershtypjen forma si rrine mos po mendon qe une do e rrafi ??? Sot e pate ultimatum , Nese dhe nje here do qash me duhet te largoj nga puna . E di qe e ka te pamundur te permbaj vehten , por dhe une ndodhem ne situate te palakmuar …nuk di si te veproj … e mendoj qe jam shume paqesore

eh mer fuksa ,ja ku erdh ene dita juj me kriju soqatat e GBV

dafne, hyri kapo bolja ne mes tene me nje foto, e me kapi e qamja edhe mu. Ne Shqiperi as burrat nuk kane te drejta, qajne si grate.

une e ceka , ndihem pacifiste e lindur …

p.s.
ikim ,nga syte kembet prej shqiptareve ,pra ?
rehat me vehten dhe te tjeret …

KonteKst. Per nje k qe ti s’e ve…

po nuk eshte pun shqiptaresh ne kete rast (bile edhe ne shume raste te tjera qe nacionalizohen). Ti ke perpara nje person te dobet, qe mund te ishte i çfardolloj kombi, gje pa rendesi ne kete rast.
Dmth pyetja eshte, si mund te veprohet me nje person te dobet qe qan per hiçmosgje?

Njeri qe eshte bere personalitet ne Facebook:

Njerez mos i pranoni abuzimet e pushtetit. Luftoni per shtetin e ligjit.

Pa ligjin jemi kafshë.

Rama, per çeshtjen Tahiri, nuk pranon te komentoje, se “nuk nderhyn te drejtesia”.

Prokurori i Durresit ka arrestuar drejtorin e kadastres se Durresit per korrupsion.

“Për arrestimin e tij reagoi ashpër Kryeministri Edi Rama. Ai deklaroi se prokurori që po heton drejtorin e Kadastrës, i sherben një bande kriminale. Akuzat e tij u përforcuan nga zvkm Braçe i cili ishte sot në Durrës për seancën gjyqësore.” (Lapsi.al)

Ramë, mos nderhyj pra te drejetësia!

(I arrestuari qenka kushuri i Braçes.)

2 Likes

nuk e ve sepse jom dava italioni.

eee, ato qe i kam thone para shume viteve, po i thote dhe FMN tani ;

Pjer, ai personi eshte ca i ngjashem me ty ne disa gjera. Psh:

Me kishin thene qe Rama eshte kopjac, hap syte dhe kopjon idete e mira, te fresketa.

Kjo eshte pozitive, por duhet te permende burimin e idese, perndryshe eshte plagjaturë.

Mua me kopjon shume. Shfare shkruaj une sot, ai e thote pas nje jave.

Tani ka lenë mjeker si une.

E fundit e imja jane mustaqe stil timon-biçiklete. Po pres, jo a do i shohim, por kur do i shohim, te Rama.

Frojdi zbuloi se F kane zili rrushi (penis envy).

Une kam zbukuar rishtas se M kane zili mustaqje stil timon-biçiklete.

Basha nuk kopjon, por vazhdon ne rrugen e vet te gabuar. Ka 20 vjet qe nuk ka ndrruar stilin e flokeve dhe ngjyren e kemishave. Basha beson në “if you have smth good, why change it?”

Plagjiatura,çfarë është gjëmb?? jo kuptimin,se atë e di dhe alba, por prejardhjen!
gjithmonë,brenda mundësive

gjembo, po ç’hyn Palloshi ketu dhe ai qe ka shkruar ato budalliqet aty, une fola per nje tezen time te para 15-20 vjeteve per valuten qe qarkullon jashte sistemit
e kupton qe je jashte loje, apsajt/ofsajt