Diskutime te Lira - Tetor 2019

Rama i shqetësuar: Po shtohen thirrjet për djegjen e bizneseve dhe shtëpive të “oligarkëve të urryerr”

Kryeministri ka mbledhur rreth 200 biznesmenët më të mëdhenjë të vendit në Pallatin e Brigadave për tu bërë atyre thirrje për një nismë të përbashkët për të rregulluar imazhin e tyre në publik. Rama është shprehur i shqetësuar se në shoqëri po rritet “një frymë agresive kundrejt biznesmenit të madh dhe gogolit të oligarkut”. “Ju i keni dëgjuar ftesat për të djegur ndërmarrjet tuaja, bankat, bëhen ftesa për ti’u turrur shtëpive tuaja” u tha Rama biznesmenëve që kishte përballë dhe që e dëgjonin si nxënës të urtë.
Dhe për të përmbysur këtë tendencë kryeministri iu propozoi atyre që të bëheshin lokomotiva morale të shoqërisë duke investuar nga paratë e tyre për më të pamundurit dhe më të vobektët.

Propozimi i shefit të qeverisë, që mbetet ende për tu detajuar prezumonte dhenien e një shifre 2% të dividentit nga biznesmenët e mëdhenj dhe krijimin e një fondi ku do të kontribuonin edhe biznesmenë të huaj apo shqiptarë jashtë atdheut.:stuck_out_tongue:

palloshi hyn gjithanej, ndryshe pse eshte pallosh?

Pjero, nuk je ti qe thua se te kane kopjuar tezat?

kush tha qe me kane kopjuar tezat, eshte koka jote e fiksuar pas nje gjeje, pas nje rregulli, pas nje ideje, qe mendon ashtu,
ata FMN u kujtuan vone per kete gje,
po nuk eshte faji jot, se nuk e ke lexuar VQ,
aq di, aq mendon, aq thua

pse Pjer edhe mund t’i kene kopjuar. Mos prit qe hajduti te thote: “un kom vjedh”.

i modho, shume teza te ekonomise, jane te njohura per ekonomistet, dhe ketu nuk bohet fare fjale per kopim, por per harrim, kujtim,
ata thjeshte tani u kujtuan, e ne fakt iu intereson ajo pakete, kuptohet per arsyet qe i kam shpjeguar para shume viteve.

Pjer, sot je nje deluzion, je bo si gjithe te tjeret, ku e ke vizionaritetin qe te karakterizon?

O Pjer i moth dinshumi, po nuk je ti qe na tregon cdo dite ketu qe filan gje qe po ben qeveria ti ke 7-8-9-10 vjet qe e ke shkruar te VQ?

dafne hape teme me vete tek pyetjet kete problem se eshte me mire atje. Ose moderatori mund ta shkepuse si pyetje, ne vendin tend. Mendoj merr me shume mendime/pergjigje nese e vendos ne kete forme.

nderkohe, meqe e ke problem real e mbase nuk pret puna:

mendoj se njerezit ne shqiperi aktualisht komunikojne me shume permes emocionit sesa llogjikes.
Them aktualisht sepse ne kaosin qe kryhet jetesa qytetare atje, pa rregulla, ligje, besueshmeri institucionale, njerezit “kaverdisen” si te munden me nj-tj.
Cdo gje varet nga marrdheniet reciproke. Kjo hallexhesha e kupton mirekuptimin nga tjetri kur tjetrit i vjen gjynaf per te dhe hallin e saj.

Llogjika anglosaksone e rregullave dhe punes per te eshte gjuhe e panjohur.
mendoj.

Thjesht qendro humane por beja te ditur kur situata nuk eshte e pershtatshme per biseda qe kerkojne nje investim emocional per ty.

Me ka qelluar edhe mua per arsye pune me nje grua te divorcuar me pese djeme (jo shqiptare). Qante dhe ankohej cdo here qe e shifja; me se shumti per percmimin e te tjereve ndaj saj. Me se fundmi qe i kish vjedhur i biri me mijera euro; pare qe kish lene bixhoz. Ta quash nene te keqe nuk mundesh; eshte njeri shume i bute, e formuar po ja qe e shfrytezojne dhe e abuzojne verbalisht, financiarisht, etc. Jeta eshte nje bitch.

m’u kujtua qe ne shtresat e masave te gjera te popullit ne shqiperi graria e respektojne njera tjetren mbi bazen e vuajtjeve qe durojne, madhesise se halleve qe perballojne. Sa me absurde dhe e rende pesha e hallit qe i qendrohet aq me e virtytshme gruaja, se prezumohet i ka rezistuar tundimit per rrugen e lehte.

Mes njereve te se njejtes sere te njejtit nivel, ne popull ky zakon nuk e kerkon medoemos qe gruaja te perjetoje realisht shkalle te larte vuajtje, Faktikisht realiteti mbi sa u vuajt nuk dihet nga tjetri se te vetmet deshmitare jane hallexheshat qe po pretendojne respektin. Fitimtare dhe te zonjat jane ato qe krijojne besueshmeri te tjetri mbi cfare pretendohet se vuajten. Per te perfituar besueshmerine tjetrit graria perdorin gojetarine me te mire, aktrimin me te arrire.
Besueshmeria quhet e vendosur edhe nese tjetri nuk te aprovon verbalisht, mjafton tjetri mos lejohet te hape goje gjate procesit te ankimit, t’ia zesh gojen- thuhet.

Mes njerezve ne nivele te ndryshme si ne rastin e dafne, gruaja ne mungese te mundesise per te folur shume, meqe jo e barabarte me dafnen, ajo perdor sjelljen/aktrimin. E gjitha behet qe te demonstrohet sa e virtutshme dhe e nderit eshte personia ne fjale. Ajo do pushoje vetem nese i konfirmon virtutin e saj - korrektesia, sinqeriteti- psh une nuk do dyshoja kurre tek ty, ti je shqiptare prandaj te besoj 100%, e gjera si keto s’ka rendesi sa racionale jane.

nese qan shkak pa shkak ka mundesi qe po kerkon ta ndihmosh pertej punesimit, me dicka tjeter, por virtuti e kerkon te mos tregoje cfare, keshtu qe duhet ta gjesh ti ose me hamendje, ose me tjeter menyre. Eksesi ne te qare ka qellim te terheqe vemendjen.

dafne, bast qe fundi i ketij muhabeti do jete keshilla intelektuale e shquar:

Nese kjo vajza qe qan eshte me PS, jepi te lexoje “Sikur te isha djale”, nese eshte me PD, jepi “Gremina e dashunise”.

Pjer, mos u merzit se Gjembi kshtu e ka me gjenite vizionare, edhe mu me ka inot shum, ç’te besh, dihet kjo histori, eshte cmira shkaterruese e mediokerve te pa takatshem kunder te mdhejve.
Nga na tjeter, kush mund ta kryej punen e adminit? Sigurisht vetem nje medioker, sepse nje vizionar nuk denjon. Dmth edhe Gjembi ka funksionin e saj ne planin e Providences. Duhet edhe Gjembi.

1 Like
3 Likes

pse vetem une po e them kete, po e thone me dhjetra shqiptar qe kane lexuar VQ dhe Intervisten e shekullit, e dhjetor 2014, qe zotrote nuk e sjell ketu.

What Edi Rama did was pretty impressive, destroying tons of illegal buildings and kiosks in Tirana.

Urban planning requires restraint and decentralizing power… so whoever decides to allow buildings based on zoning rather than based on political favors/retaliation will be putting themselves at a disadvantage at the next election… unless the citizenry respects that whoever is in power has tried to obey and enforce the law fairly.

Ben Vila paskesh than me nje interviste ne radio tirana, se kishte fut kontrabande 180 ora ”sejko” dhe i kishte shit te gjitha 20 mije leke.
3milion e 600 mije lek ne 83-shin ishte si me gjet thesarin e xhon silverit.

2 Likes