Diskutime te lira - Tetor 2020

Mirseerdhët tek tema e diskutimeve të lira për këtë muaj. Këtu mund të diskutoni pak a shumë çfarë të doni, sidoqoftë duke ndjekur udhëzimet e faqes.

1 Like

Pershendetje. Ka shume mundesi qe kjo te jete tema e fundit Diskutime te Lira qe hap une. Ka mese 1 vit qe ne kete forum nuk kemi moderatore te tjere aktive.

2 Likes

Gjembi,
problemi me i rende eshte se nuk ka komentatore aktive.

Mund ta kurseje edhe kete koment, e beje edhe ti si shoket, zhdukeshe ne heshtje, duke rivertetuar per kushedi te saten here qe njerzimi akoma nuk eshte ne gjendje te funksionoje pa polic, dmth ne kontestin e Peshkut: nuk funksionon blogu pa i bere ban koqe-maskarait politik qe tun bolet e Marlonit.

Nuk thuhet llafi i fundit ne fillim, siç ben Sorrosi me shoke qe levizjen e muskulit te llapes e quajne liri fjale. Akoma nuk kemi mberritur ne Token e Premtuar, nuk kemi as vizione te qarta per kete, kemi vetem lloqet demokratike pluraliste te intelektualit te modh qe i leviz vizionet ne sintoni me levizjen e loqes perkatese te Marloni ngambrapa.

1 Like

Duket se eshte the last call per blogun perpara te bjere perdja.

1 Like

Eshte fundi i paralajmeruar i Peshkut, i cili ka qene fenomeni me i ndritur kulturor i mbas viteve 90-te. Edhe nje here tjeter e treguam veten kampione te shkaterrimit dhe barbarise.

Shyqyr qe kemi akoma gjalle Blogun e Tjeter, sallonin mondan te sinjora Bertinit ku intelektuali i modh dhe intelektualesha e modhe kalon nga e njohura tek e panjohura si nga njera bole e Marlonit ne tjetren.

Keshti ti Alba e ke akoma mundesine e llapes se lire, po si t’ja bejme ne te shkretet qe ngelem pa bLoqe per te trokellitur.

1 Like

Tema që tërhoqi më shumë vëmendje? 2012, intervista e Esat Pashës së Ri dhënë një gazetareje serbe. Temën tjetër më 2018 ma mbyllën se artikullin tim da botonte Meroja, shoku i Penarit dhe kishte copyright infringement.


1234567890

1 Like

Po unë për kunjë ta dhashë, për ta futur kunjën ku të hyjë.

Unë jam më i madhi në këtë foto

https://www.amazon.com/End-Communist-Rule-Albania-Conceptualising/dp/0367193604/ref=sr_1_2?keywords=shinasi+rama&qid=1574414944&sr=8-2

Duket sikur janë komentet e fundit, sikur sipari ka rënë dhe komentet e mia janë si skena post-credit në filmin Idiocracy

Unë jam Upgrayedd. Double d for the double dose of PhD. PhD in chemistry and mathematics.

Një shoqja ime më thotë. You are an impostor, you are posing like a Walmart deli worker.

Rreth 2008 i thanë një gazetareje shqipkare në Tiranë për mua. Ajo pyeti “ça pune bën ai?” I thanë “profesor matematike në universitet në Amerikë”. Ajo u përgjigj “të gjithë shqipkarët lajnë pjata në Amerikë, ky nga Toshkëzi qenka profesor matematike në universitet. S’dinë as të gënjejnë.”

Në post-credit harrova të them se jam prishur dhe me Shinasi Ramën, para se të botohej ky libri. U prisha se në këtë libër ka përmendur dhe Arben Kushtën si revolucionar i madh i dhjetorit 1990. Kushta është një dallaverexhi i vogul që njihet për maskara. Bëhet fjalë për ndonjë korrupsion, Kushta d’i ketë dhënë rushfet Shinasi Ramës për ta futur në histori. Është bërë dhe qitetar nderi i qarkut të Elbasanit. Dmth Shqipëria s’ka me kë nderohet tjetër.

Kushta është dikush pa të ardhme dhe pa të shkuar. Po mundohet të blejë të shkuar të lavdishme. Problemi është se e njoh unë.

Ju kujtonit se Peshku është i përjetshëm dhe komentonit se si brezat tuaj të ardhshëm do gjykonin komentet tuaja. S’do ketë breza të ardhshëm për Peshkun. Do harrohet, rahmet pastë.

Peshku ishte thjesht një klub i viteve 1980 në Shqipëri. Gjërat u thanë, u konsumuan. Njerëzit u plakën, u lodhën, janë të zënë me gjëra të tjera, humbën interesin. Bota lëviz. Jo përpara, thjesht përtej pozicionit ku ishte, që për ju nostalgjikët më të fortë ishte Peshku.

Ndryshimi i formatit të Peshkut përshpejtoi vdekjen e tij natyrore.

1234567890

1 Like

Moderatoret e blogut duhet te jene krenare per punen e tyre.Ata bene dicka .Si i thone :it’s better to have loved and lost than not to have loved at all…
Per Shqiperine , kucken qe ben verem shqipot brez pas brezi , projekti i saj u dhje nga ai serbi i mootit qe plasi luften e pare boterore.Nese ajp nuk do te kishte ndodhur dhe do ishte zbatuar projekti austro hungarez do te kishim nje Shqiperi ndryshe.Shqiperia nje dite do te behet , s’ka rruge tjater se eshte ne zemer te europes.po behen kombet e afrikes ku fiset tutsu e hutsu deri dje thernin njeri tjatrin .Por ritmet e zhvillimit jane teper te vogla per nje vend qe eshte vetem nje ore larg me avion nga qendrat kryesore te civilizimit perendimor.

1 Like

1234567890

1 Like

Ajo qe me cudit mua eshte si te thuash nje lloj gezimi qe blogu nuk frekuentohet si dikur …Si duket jemi popull i mesuar qe punet te na shkojne keq e kur dikush ben dicka te mire na duket si anomali!!!

1 Like

1234567890

1 Like

Në demonstratat para disa ditësh në Benin, një nga parrullat ishte “S’da lëmë Beninin të bëhet Shqipëria e Afrikës”. Maje myth. Ju e dini veten më të mirë se Afrika.

Fjala e shqiptarit ka 0 vlerë. Ata këtë e dinë, prandaj kanë krijuar mitin e besës.

Me fakt ti je ai qe ke sugjeruar de zezaket jane qenie inferiore.une thjesht e petmenda Afriken per shkak te lufterave civile te viteve te fundit .
Shqiperia eshte vend I ashper por edhe amerika eshte vend po aq i eger.ti thjesht nuk e ke perjetuar ate ane te saj .

1 Like

Unë e kam përjetuar egërsinë e Amerikës, full blow. Dallimi është se kam bërë zbor gjithë jetën dhe e kam kollaj. Gjatë doktoratit të dytë, 2015 — 2019 shefja e departamentit të kimisë bëri gjithshka për të më përzënë nga doktorati. E provoi me shumë, dështoi vetëm me mua. Pastaj donte të më vriste me anë të policisë. Përgatitën dhe letrat që të thoshin se ishte suicide by the police. Vetëm se u tregova shumë i shkathët. Në fakt, kam dokumente që ata kanë kryer felony, krime kundër meje, përfshirë policinë.

Amerika është vend i ashpër me mundësi të mëdha. Shqipëria është vend dhe më i ashpër, plus i pashpresë.

Duket se tani kemi ngelur vetëm Alba, Gjembi, Inkuizitori dhe unë te Peshku.

Te pakten biem dakord qe qeniet njerezore jane njelloj ne gjithe boten vetem se ne Amerike te paguajne me shume apo harrin me shume .

1 Like

Të gjitha qeniet njerëzore janë të ndryshme. S’ka dy qenie njëlloj. Barazia është para ligjit. Kaq.