Diskutime të lira

Vallaj duhet të kesh një jetë mizerabël që të vish në Peshk vetëm për gjimnastkë linguiste kamasutra.

Ndersa ti ke jete per t,u pasur zili qe rri te Peshku per peshengritje kulturore puriste

shif surratit tat, se kujto ti se je me i mirë te tjeret, sa kam pa un si ty aq te mira qofshin, ti me marsh te keqen se nuk me arrin as tek gishti i kembes, me marrsh te keqen

:joy:

Pse kam pershtypjen une qe pa Peshkun pa uje, ti mbetesh si peshku pa uje,tani qe te deshtuan edhe perpjekjet per gjetjen e pellgjeve te tjera ne “blogosferen shqiptare”, ne mos edhe me gjere.

Pse ke përshtypje për një gjë që jam ankuar vetë? Apo muhabet kot sa për të anashkaluar absurdin e gjasme debatit me shtyllë kurrizore?

#dojadalim

image

Sanço,
shiko të sistemosh në foton e pançias këtë shprehjen që i drejtohet Kacuas si shpërblim qe na tregoi me dhjetra blogje te blogsferes shqiptare ku diskutohet per letersine kontemporane:

Në një anije që fundoset, intelektualët janë të parët që ja mbathin këmbëve, menjëherë pas minjve dhe shumë më parë se kurvat - Majakovskij

edhe kjo eshte shume e bukur per kacot dhe figat ne pergjithsi, vetem se eshte pak e gjate:

È un problema, sia detto di sfuggita, che non ci interessa, non tanto perché non crediamo in Dio, ma perché è chiaro che Dio ha smesso di credere in noi. Siamo noi che “non esistiamo” - Ennio Flaiano

Pershtypjen e pata qe jeta jote per t’u pasur zili,jo vetem intelektuale,eshte katandisur ne Peshk pa uje,ngrysesh gdhihesh ketu, pret e percjell kë hyn e kë del nga Peshku e kujton se prej ketu do ndryshosh boten si Don Kishot pa Sanço.

shko or pirdhu anej, u bo bytha jote t’i tregoje bythes time se çfar jete ben bytha ime qe rri gjithe diten ne Peshk e pret e percjell çdo bythe qe i hyn e qe i del, dhe hyn e del ne Peshk per te kontrolluar bythen e tjetrit sepse vete eshte bythe dhe nuk eshte ne gjendje te shohe tek tjetri veçse bythe.

Me cilin je tifoz i Motho?Ne futboll e kam fjalen

1234567890

1234567890

Edhe mua me ka humbur dalengadale interesi per futbollin.Pse thua ndodh kjo?Mund te kisha thene me moshen,po ja qe im ate qe po shkon 80 e ka gjithmone te larte.

Ia fute kot se shqipot nuk kane takat te interpretojne,qofte edhe Noli, thjesht ndoqen interpretimin me te perhapur,ate qe quhet sot "mainstream "

1234567890

1234567890

:+1:

Don Kishoti ne fandaksjen e tijper Dylqinjen e Tobozes:
A) nje metafore per qeniet humane te cilat iu veshin njerezve te zakonshem atribute qe si kane e ekzistojne vetem ne mendjen e tyre sepse kane nevoje per idhuj mbrojtes apo frymezues?
B) duke pare ne te atribute qe te tjeret si shohin si metafore per madheshtine e shpirtit njerezor pavaresisht nga statusi social.
Ti kete menduar Cervantes kaq thelle gjerat apo u nis thjesht per te dore nje dore gallate me Arbanin e katundit?:grinning:

Po të kritikosh Don Kishotin në këtë mënyrë, identifikohesh automatikisht me Sanço Pançon, pikërisht në këtë mënyrë e shihte Sanço padronin e tij. Kjo është mënyra që e shohin shqiptarët me Nolin në krye dhe peshqit në bisht. Në të vërtetë Kishoti dhe Sanço janë dy gjëndje shpirtërore legjitime (idealizma dhe materializma) qe struktura e shpirtit njerzor i përmban të dyja si komplementare teorikisht në harmoni dialektike dhe praktikisht të kundërta në konflikt skizofrenik. Eshtë muhabeti i zakonshëm i bipolaritetit të përçudnuar yin e yang që vazhdimisht e ka përmëndur bytha ime me komente dhe shkrime në Peshk, dhe bytha e juaj shqiptare nuk do t’ja dijë për qamet, se u bë bytha ime t’ju tregoje Servantesin bythes tuaj mër jau.