Do jete mengjes

Do jete mengjes , e une do vij patjeter
Mbi xhaketen time do kene rene petale
Nga lulet e kumbulles vjeter
Nga lulet e thanes tharet.

Ahere , ti s’do jesh zgjuar akoma
Une do vershellej te dashuren kengen tone
Ti cele heret moj bajame
Do vershellej ngadale-ngadale
E s’do prish gjumin tend te bukur
E do bien mbi mua petale
E do ulet ne sup nje flutur

E kur nga gjumi te zgjohesh
Do shohesh romantikun e perjetshem ne xhame
Dhe kengen e dashur do njohesh
Ti cele heret moj bajame

( Dritero Agolli ) BACA IM.

1 Like

Ne jete reale te arrestojne per stalking po e bere kete marifet :blush:

1 Like

kjo eshte krijuar ne tjeter jete/kohe kur stalking nuk ishte “hobi aq e perhapur” si sot

ky me poshte eshte shkeputur nga nje njoftim per mbrojtjen e familjareve nga cyber cons qe morem ne pune:

Remind your parents who were raised to be polite, trusting and financially responsible, that they are attractive targets, particularly if their memories are fading.

kjo eshte krijuar bash ne kohen kur te arrestonin nese Pavel Korçangini te shikonte nga xhami i dritares se ishe duke pare me kanoçe tek dyshi i jugosllavit filmin Stalker te Tarkovskijt.

Eh asokohe edhe ne ne Cerrik city shihnim " elektrik blu " me llafe te ndyrta. Hahahihihihuuu

korrikse, meqe ja katunare si Driteroi, dhe i ke kerkuar Stalker se perse regjizoret e mdhenj te Trashivudit nuk bejne film me teme ekologjike, kape kete film te Razi Ibrahimit sipas kerkeses se degjuesve:

Epo cfare nuk ben inglizi …

Kjo ngjan ca me tjetren poezi, te famshmen “ketu s’do jem do jem larguar… ne raft te librave” etj

Peci Kondra, nuk besoj se behet keq nese e kaloni ndonje teme pa kritika pa lidhje.

o Gjemb, nuk thu shyqyr qe Peçi Kondra thote ndonje gje kontra pa lidhje, ndryshe nuk do kishe asnje koment ne teme? Apo do komente me te shame gabelesh brenda temes si ne temat politike?

1 Like

Vete vjersha eshte e mbushur me figura letrare pa lidhje .une u habita kur pashe emrin e driteroit .nejse kush jam une qe jap mejtime .

Korrikse, me çin e ke ironine me mu, me folesin ne filmin qe solla, me bukurine e botes, apo me bukurine amerikone te klases se mesme qe perdor plastiken per kontraceptiv ne kundeshtim me mesimet e Gretes qe ka konceptin e gabuar ç’na duhet shkolla?

Thone se dielli I ka oret e numeruara tani e tutje

xhatani, me gjithe respektin per shkrimtarin tone te nderuar dhe popullor, kjo vjershe ngjan si nje vjershe nga nje student, si nje fillestar,

Pjer, ate dite frymzimi ka qene nen efektin e rakise se kumbulles.

Ti e di si ekspert qe je se frymzimi poetik dhe vizionet e qarta varen nga cilesia alkoolike.

e levdojne shume si poetin me te mire tonin te kesaj kohe, po per mu s’asht asihere poet ma i mire se Xhevahir Spahiu,as se Fatos Arapi, as se Ndoc Gjetja.

1 Like

Per mue Agolli asht R. Burns i letravet shqype.

Per mua Baca Dritero , eshte , Josiv Brodscki , Lui Aragon , Borgez , dhe nje nga 5 me te miret ne Ballkan. Kaq. Dhe pike muhabeti. Ju urdheroj te bindeni.

2 Likes

Per mendimin tim, mendimi i njeriut vjen kur don ai te vije, jo kur duam ne. Pa provoni te mos mendoni, nuk e beni dot, sepse mendimi “vjen”.

1 Like